Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Otevřený dopis účastníkům protestních shromáždění

Současná hygienická omezení jsou jen pověstnou špičkou ledovce, ohrožujícího základy této civilizace. Nehledě na nesčíslná varování, překračujeme jednu limitu za druhou: přemnožení, skleníkové plyny, těžbu surovin a znečištění.

Vážení organizátoři a účastnící protestů proti hygienickým opatřením!

Píšu Vám, protože mám vážné pochybnosti nad smyslem protestů proti vládním hygienických opatřením, které svoláváte a organizujete. Na protestech se účastní veliké množství osob, které se chovají přesně tak, jak by se v současné chvíli chovat neměli. Jsou v těsné blízkosti, valná většina, prakticky 100 % z nich nemá roušku, provolávají hesla a zpívají. Ideální podmínky pro přenos nákazy. To je Vaším cílem?

Zapojujete se do dalšího šíření nemoci ve jménu demokracie a svobody? Bude pro vás svobodou zahlcený zdravotní systém, který nebude moci přijímat další pacienty, příkladně i s jinou diagnózou?

Předpokládám, že nevnímáte svobodu jako specifickou formu jen pro někoho, pro mladé, či pro ty jejichž imunitní systém a celkový stav organismu se s infekcí dobře vypořádá?  Svoboda je nesporně důležitá věc, protože nám všem přináší dobro. Svoboda projevu, svoboda vzdělávání, svoboda výběru partnera, svoboda podnikání, to jsou všechno partikulární svobody, které posouvají společnost do vyšší úrovně. Ale svoboda, jako mnoho atributů, nemá jenom jeden rozměr. Svoboda bez odpovědnosti je ale prázdný a nefunkční model, odsouzený k zániku. Lze snad vnímat svobodu jako možnost dělat bez rozmyslu, cokoliv se mi zachce?

Charakterizovali byste například vzornou spolupráci vlády, hygienických orgánů i veřejnosti na Tchaj-wanu jako projev nesvobody? Za dobu celého trvání pandemie bylo v zemi, která má 23 milionů obyvatel identifikováno během celé doby pandemie do začátku prosince pouhých 700 pozitivních případů. Je to výsledek teroru, nebo odpovědnosti k sobě a k ostatním? I v českých mediích jsme mohli vidět žluté boxy mezi žáky v tchajwanských školách; pro Vás jsou zřejmě omezením svobod a symbolem útlaku.

Ano, jsme specifický národ: Znám desítky osob, kteří bojkotují nařízení a vesele se scházejí na večírcích, nejsem jistě sám, který jsem viděl dost lidí ve veřejné dopravě, kteří se ostentativně producírovali bez masky, dávaje svým výrazem nepokrytě najevo, co si o zarouškovaných spoluobčanech myslí. Vím o skupinách, které se v ilegalitě scházejí, aby si společně zazpívaly.  

Na Tchaj-wanu jistý ministr navrhl, že by se ve veřejných dopravních prostředcích nemusely nosit roušky, a následovaly protesty nespokojených občanů, kteří to vnímali jako ohrožení. Vedle toho Tchaj-wan solidárně poskytl různým zemím ochranné roušky. Na Tchaj-wanu se neomezila výuka ani výroba, to také můžeme chápat jako důsledek odpovědnosti. Jistě, je to ostrov, na nějž se dostanete jenom letadlem nebo lodí a na roušky jsou Tchajwanci zvyklí.

Bylo by možné označit opatření české vlády za chaotická a místy si protiřečící. S pandemií tohoto druhu ale nemáme zkušenost, takže bychom měli vycházet z principu solidarity a předběžné opatrnosti. Je pro Vás solidarita negací svobody?

Pandemie covidu je patrně jen malou ukázkou toho, co nás v brzké budoucnosti pravděpodobně čeká. Omezení díky emisím skleníkových plynů na sebe jistě nedají dlouho čekat a bohužel pochybuji, že se budou odehrávat v rámci dobrovolné skromnosti. 

Nadcházející desetiletí budou podle všeho vyžadovat omezení se prakticky ve všem, jako důsledek naší klimatické nezodpovědnosti k sobě, celé planetě a všem jím obyvatelům. Na základě nových vědeckých poznatků by bylo velmi správné omezit lety, i cestování obecně, měla by se zásadně snížit spotřeba masa a spotřeba pro spotřebu, hnaná reklamou. Na základě vědeckých poznatků bychom měli ze všech sil odstraňovat ze vzduchu oxid uhličitý, žít životy s nižší spotřebou všeho a zbavit se velké části našich materiálních závislostí. 

Měla by padnout celá neproduktivní odvětví a lidé by měli začít dělat potřebné věci.  Omezení by se měla důsledně dodržována, protože v sázce bude nejenom přežití mladých a zdravých, ale přežití všech. Bude to pro mnohé velmi bolestné. Přeji nám hodně sil!

 

 

Autor: Milan Smrž | neděle 31.1.2021 18:36 | karma článku: 46,16 | přečteno: 9236x
  • Další články autora

Milan Smrž

Co nás stojí a bude stát uran?

Svět jako by stál před další renesancí jaderné energetiky. Jak jsou tyto plány reálné? Jaké jsou následné náklady na dnes nejrozšířenější způsob těžby - podzemní loužení? Co srovnání s obnovitelnou energetikou?

9.6.2024 v 11:39 | Karma: 9,69 | Přečteno: 331x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Poznámky k revitalizace uhelných regionů

Severočeské i severomoravské uhelné regiony čeká transformace. Budou se tam stavět malé jaderné elektrárny a nebo se vydají cestou jinou cestou?

20.5.2024 v 13:01 | Karma: 8,26 | Přečteno: 220x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

České jaderné plány jsou špatným politickým rozhodnutím

K lednu 2024 se přihlásilo 25 zemí k programu ztrojnásobení jaderné výroby, z toho pět zemí, které jádro nemají. Tento slib je v protikladu se současným stavem jaderné energetiky, s cenovým vývojem i rostoucí délkou výstavby.

9.5.2024 v 11:19 | Karma: 9,76 | Přečteno: 553x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma: 11,13 | Přečteno: 578x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma: 22,65 | Přečteno: 6110x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Ústí pod Labem či suchprchlík. Nová kampaň upozorňuje na klimatickou krizi

18. července 2024  13:33

Slovní zásoba odjakživa pružně reaguje na změny ve společnosti. Toho využila nová kampaň Greenpeace...

Šlo o politický proces, řekli aktivisté k pomalování dlažby u ruských domů

18. července 2024  13:29

Aktivisté ze skupiny Kaputin, které stíhá policie za to, že v únoru namalovali ukrajinskou vlajku v...

Kamion plný železa vrazil v zúžení do svodidel, dálnice D35 u Olomouce stála

18. července 2024  7:54,  aktualizováno  13:22

Nehoda kamionu zastavila provoz na 271. kilometru dálnice D35 u Olomouce ve směru na Mohelnici....

Češi už pomáhají v Bulharsku bojovat s požáry, na místě mají dva vrtulníky

18. července 2024  13:12

Čeští hasiči, kteří vyrazili na pomoc bulharským kolegům s hašením rozsáhlých lesních požárů, už...

  • Počet článků 62
  • Celková karma 9,24
  • Průměrná čtenost 979x
Působil jsem na katedře energetiky VŠCHT. Jsem autor a spoluautor desítek odborných publikací a patentů a od roku 2003 viceprezident evropské asociace EUROSOLAR, usilující o úplnou náhradu fosilních a jaderných zdrojů obnovitelnými. Účastník rozvojových projektů v Zambii 2005-2010. Baví mě ekologická výchova a práce s mládeží.

Kdybyste se chtěli dozvědět víc o obnovitelné energetice,  o její perspektivě i o zásadních limitách současné civilizace, rád k vám přijedu na přednášku s diskuzí. Napište na: milan.smrz(et)eurosolar.cz

Seznam rubrik