Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život s psychiatrickou diagnózou - aneb tak trochu jiná dimenze bytí

V tomto blogu se chci věnovat světu, který zná čím dál více lidí - život s nemocnou a bolavou duší - s bipolární poruchou, hraniční poruchou, a dalšími diagnózami. Už mám pocit, že mým posláním je sbírat diagnózy, jako bobříky.

Abych se Vám více přiblížila, v tomto blogu budu psát o životě, který je mnohým naprosto cizí, a jiní zde zase můžou najít určitou úlevu, neboť v tom zkrátka nejste sami. Jdu tedy s kůží na trh, budu psát jen čistou pravdu a nic než pravdu.:)

Můj minulý život (čtěte: život před onemocněním), byl velmi aktivní, milovala jsem svou práci, nejraději jsem byla mezi lidmi, měla spoustu koníčků, a byla jaksi dosti povrchní osoba. Před třinácti lety mě však dohnal můj vrah – nehezké dětství a mnoho potlačeného bolu, a vlastně i sebe sama. Vrah přicházel plíživě, ale jistě. Najednou jsem už nemohla vzdorovat onomu bolu, přišly obrovské úzkosti z čekoholi a jejich kámoškou panikou. Najednou jsem nebyla schopna jít mezi lidi, neustále jsem se klepala, a i blbá sprcha byl najednou nadlidský výkon. A najednou jsem ulehla do postele, a rok z ní nevyšla. Psychiatr byl pro mě skoro jako sprosté slovo, přece nemám problém, jen špatné období, že jo. Jak bych zrovna já mohla navštívit psychiatra? Pche. Ovšem jednoho dne jsem se v pyžamu k němu nakonec dovlekla – diagnóza bipolarní poruchy mi naprosto změnila mé bytí.

Má deprese byla ale čím dál horší, zmizela jsem takříkajíc z povrchu zemského. Nebyla možnost, abych vyšla ven z postele, natož mezi lidi. Život, jaký jsem vedla, byl lusknutím prstu pryč, a já se stala otrokem své psychiky. Budu tu samozřejmě vyprávět i boj, který musím každý den svádět, abych si našla a udržela jistý nadhled, jelikož bez něho bych tu jistojistě nebyla. A ráda bych i přiblížila, že lidé trpící psychickými poruchami nejsou méněcení, nejsou (povětšinou) blázny, ale deprese přichází ne jako mučitel, ale jako ten nejlepší učitel. Což je tedy nesmírně těžké vidět právě v těžké depresi. Když je člověk stabilní, náhle dá veškerá nezměrná bolest smysl. V každém případě mě toto onemocnění změnilo k nepoznání, a pokrytectví lidí, jež žijí zejména ze svých dramat, je mi náhle líto.

V tomto blogu budu vyprávět svůj příběh, občas přiložím nějakou tu poezii. Žádná jiná vášeň, než je právě psaní, mi ani nezbyla. A zároveň psaní dost často ukáže, co jsem nebyla schopna vidět.

Člověk s psychickými problémy má neustálý pocit, že je v jakési jiné dimenzi, než lidé „normální“. Proto si přijdeme jako mimozemšťani, a dost často raději volíme dobrovolnou izolaci, než být vystaven dramatům těch „normálních“. Pravdou je, že bez psychického nezměrného žalu, bych se nikdy nemohla podívat tak hluboko do své duše, nepochopila bych, že jediné, co máme, je tento okamžik. Minulost už neexistuje, pouze v naší mysli, a budoucnost je pouze strašákem, vždy bude jiná, než jak si ji představujeme. Nebo nemusí být žádná, když nás zrovna srazí autobus.

Jsem samozřejmě člověk s mnoha chybami, a ve věčném začarovaném kruhu „držkopádů“ (těžké deprese), a snahou se škrábat kamsi do stabilního stavu. V dalším příspěvku začnu psát podrobněji o různých zážitcích, a třeba i o naprosto absurdním posedním držkopádu, který mě opět poslal na dno. U mě je celkem hloupé to, že pokaždé, když jsem dole, vidím hlavně smrt, jakožto východisko. Před pár léty jsem se pokusila o sebevraždu. Ovšem fakt, že nyní zde píšu je jasným důkazem, že se pokus nezdařil. Nakonec se vždy objeví něco, co mi dává naději, že v té bolesti opět najdu něco mimořádného. Ať už sama o sobě, proč se neustále opakuje právě onen koloběh, nebo zkrátka mám jen radost, že jsem venku se svými psy, a pohladí mě po tváři jemný vánek.

A celkem často mi nedává tento svět absolutně smysl. Při hospitalizacích jsem potkala pouze velmi citlivé, hodné, inteligentní lidi, kteří mají ale jedno společné – příšerné dětství, a fakt, že se nemáme rádi, jaci jsme. Naše citlivost je přímo úměrně vyšší k tomu, že ti „normální“ lidé, jejichž citlivost je kdesi těsně nad nulou, jsou bráni jako superlidi, kteří si zaslouží řádné plácání do zad. Jenže kdo je tu opravdu hrdinou? Lidskost, láska, citlivá duše,... jsou dnes považovány za slabost, ale opak je pravdou. Jenže právě toto z nás dělá psychiatrické pacienty. Takto tedy na začátek, dále budu psát o peripetiích a zároveň jistém duchovním poznávání díky této nemoc.

Vaše Mia

Autor: Mia Horová | pátek 31.5.2024 10:40 | karma článku: 32,29 | přečteno: 2437x
  • Další články autora

Mia Horová

Život s psychickými děsy - pohled nemocného

Dnes se alespoň trochu pokusím přiblížit fázi těžké deprese těm, co to sami znají, nebo i těm, kdo někoho takového má ve své blízkosti.

16.6.2024 v 22:02 | Karma: 11,65 | Přečteno: 332x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou, HPO,.. - cesta do podvědomí

Dnes se s Vámi chci podělit o to, co prožívám nyní. V minulých článcích šlo opravdu o minulost. Ale jaká je přítomnost?

6.6.2024 v 20:54 | Karma: 10,18 | Přečteno: 268x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou - kdy a jak mi byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti

Dnes Vám přiblížím, jaké jsou průvodní jevy k diagnóze - emočně nestabilní porucha osobnosti, a jaký je život právě s tímto peklem plném emočních bouří, nestabilitou, extrémismem, vyhrocenémi reakcemi i nevinné akce,...

4.6.2024 v 14:50 | Karma: 13,95 | Přečteno: 462x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou, HPO,.. - pokus o život po pokusu o sebevraždu

Po vydání článku „Pokus o sebevraždu“ se nastřádaly otázky, jak vypadal život po „téměř smrti“. Dnes se tedy budu tomuto věnovat. Jaký byl můj život po pokusu o sebevraždu?

3.6.2024 v 14:34 | Karma: 10,77 | Přečteno: 358x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou vs vztahy

Dnes Vám přiblížím život v jiné dimenzi - s psychiatrickou diagnózou a karamboly při pokusech o interakci s jinou osobou. Na čelo si rovnou můžu dát: „jsem blázen, ale fakt hodnej, zkus mě poznat“.

2.6.2024 v 21:56 | Karma: 15,90 | Přečteno: 394x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 0
  • Celková karma 17,77
  • Průměrná čtenost 0x
Blog bipolární hraničářky s pokusem o humor..

O mně
Mé jméno jest Mia Horová, jsem extrovertní introvert a hodlám psát pravdu bez příkras, ovšem s pokusem o nadhled, protože, co si budeme....je to určitá cesta, jak žít s psychickými potížemi, a to ještě s grácií.