Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život s psychickými děsy - pohled nemocného

Dnes se alespoň trochu pokusím přiblížit fázi těžké deprese těm, co to sami znají, nebo i těm, kdo někoho takového má ve své blízkosti.

Jsou různé fáze, kterými si člověk s bipolární poruchou, HPO, a dalšími společníky, prochází. Dnes budu mluvit o té těžké fázi deprese. A to z mého pohledu, jak ji prožívám já, a dost možná se v tom sami uvidíte.

Fáze těžké deprese většinou předchází už jen ten pocit. Že se blíží vrah, a ať sebe víc chceme, nějak víme, že ani tentokrát jí neunikneme. Čím je pád delší, tím horší nastává deprese. Momentálně v takové jsem a i fáze těžké deprese má několik fází. Utíkala jsem před ním ve vztahu s oním mužem, o kterém jsem už psala. Ale něco už mi říkalo, že „to“ brzo přijde. Rozchod dal tedy volný průběh deprese, protože už jsem neměla proč utíkat, ale rozchod a anorexie mě ještě více stáhly dolů. Tuto momentální fázi jsem se rozhodla projít vědomě, neboť (jak jsem už někde psala), musím přijít na to svoje „proč“.

Napřed přichází obrovská bolest, úzkosti a pocit, že nechci být. To provází každou takovou těžkou fázi. Vždy, když přijde těžká deprese, jako bych prožívala všechny bolesti za celý život, a to najednou. Máte pocit, že Vám duše vylétne z těla, protože je to nesnesitelné. Nic najednou nemá smysl, nemůžete si dojít nakoupit, vlastně nemůžete nic. Jsou i chvilky, kdy to vypadá trošičku lépe, a Vy máte pocit, že už jdete nahoru. Omyl. Ale stejně jsem za tyto chvíle vděčná, neboť dávají tolik toužebnou chvilkouvou úlevu, od palčivé bolesti, kdy máte hruď ve svěráku, či odšťavňovači, a máte dojem, že dokud z Vás nevysaje všechen život, bude se utahovat. Je tak těžké být ve svém těle, ve své mysli, psychice,... A právě toto nedovedu dost dobře popsat, protože je to na hony vzdáleno lidskému chápání.

Lidé, kteří tímto trpí, opravdu NEMŮŽOU. Není to lenost, není to obyčejná „depka“, či „smutek“, je to skutečné utrpení, a dost často se to už člověk, jenž tím trpí, ani nesnaží to okolí vysvětlovat. Takový člověk nemá energii ani na to, aby se přetvařoval, a dělal navenek, že je úplně v pohodě. On totiž i mozek myslí jinak, než ve stabilní fázi. Není tam pozitivita (ta třeba mně místo pomoci, přináší nátlak, a ještě horší pocity). Nemůže jít ven, nemůže myslet pozitivně (to lidi, co to neznají, rádi radí), jediná šance, aby tato fáze byla alespoň trochu snesitelná, je ji přijmout. Ten boj v hlavě, kdy si říkate „měl bych tohle a támhleto“. To bolí ještě víc. Ne, neměli byste, protože fakt nemůžete. Přijetí znamená, že na sebe netlačíte. Ano, může to vypadat jako rezignace, ale dobu deprese to opravdu zkrátí, ačkoli nikdy nevíme, jak dlouho to bude tentokrát trvat, a co nás to bude stát.

Je fáze neskonalé únavy, kdy si opravdu dojdete tak akorát na záchod, a i to Vás vyčerpá. A k tomu ten pocit, že jsem naprosto k ničemu a další průvodní myšlenky. V takové depresi je opravdu těžké v ní být vědomě. Každopádně jsem toho zatím zjistila mnoho. Že si toto táhnu už velmi dlouho, nejen od doby, kdy mi porucha byla diagnostikována. Ale problém jde opravdu hodně hluboko do minulosti. A dokonce jsem v sobě uviděla něco, co před tím ještě nikdy, i když je to tak jasné...jistý „pletenec“ citů. Zašmodrchaný, jakoby slepený fujtajbl. City a zranitelnost jsou oním problémem, který si v sobě potřebuji urovnat. Sama už svým citům nerozumím, a teď už vím proč. Je to mumraj, který jsem vždy raději přehlížela, než tomu čelit. City jsou něco, co zrovna mně opravdu moc bolí. Bohužel jsem ten člověk, co se ještě donedávna do všeho pouštěl po hlavě. Nepřemýšlela jsem, že by mi ten člověk mohl ublížit. Radši jsem nepřemýšlela vůbec. Je to takovéto „všechno nebo nic“. A mám v sobě tolik nezpracovaných, nepochopených citů, že právě asi toto je kámen úrazu. Moje citlivost je někde na nejvyšším stupni, proto to tak moc bolí. Ale s čím musím začít? Někde vykřesat lásku k sobě. A jelikož jsem právě takový ten člověk, co si dává za vinu snad vše, je to dosti obtížné.

Každopádně, pokud Vy, nebo někdo Vám blízký trpí, nechte ho tím projít, a jen jim dejte najevo, že tu pro ně jste, ať se děje cokoli. To trpícího uklidní asi nejvíc. A pokud někomu takovému chcete opravdu pomoct, opravdu stačí s ním být. Například abych se dostala ze vztahů „všechno nebo nic“, zkouším něco, co jsem nikdy nedokázala – přátelství, kde je téměř vše, jako ve vztahu, ale bez toho, aniž bychom se na sebe vázali. Myslím, že asi dobrý začátek, jak pochopit a ovládat své city. Nicméně se opravdu musíme zaměřit na lásku k sobě. Nikdo jiný s námi není, tak jako my. A pokud se nám podaří se mít opravdu rád, přijmout se, jací jsme (i když pro ostatní možná divnotvorové), tak jedineční. Máme toho mnoho, za co se můžeme, a máme mít rádi. Tyto poruchy od nás nejlépe odsekají to, co nejsme (masky), a jsme prostě sami sebou. A co je dnes víc? Takových lidí si velmi vážím a věřím, že to vše společně zvládneme.

Dále chci podotknout, že právě v této fázi mám opravdu problém komunikovat, jen málokdy odepíšu, nebo úplně vypínám telefon. Takže se omlouvám, ale neberte to osobně. A nechte mě v klidu nějak přečkat, a třeba tentokrát už se nebudu zpět stavět jako domeček z karet, do kterého stačí fouknout. Když znám problém, snad se mi podaří postavit si pevné základy.

Vaše Mia

Autor: Mia Horová | neděle 16.6.2024 22:02 | karma článku: 14,28 | přečteno: 495x
  • Další články autora

Mia Horová

Život v psychickém pekle- Anorexie? Ne, kratom!

S čím bojuji momentálně? Co se na začátku zdálo jako lék na úzkosti i depresi, mě nakonec téměř zabilo. O závislosti na kratomu, a odvykání. Děsuplné stavy úzkostí, deprese,.. Opět boj o život.

7.7.2024 v 11:45 | Karma: 17,19 | Přečteno: 648x | Diskuse | Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou, HPO,.. - cesta do podvědomí

Dnes se s Vámi chci podělit o to, co prožívám nyní. V minulých článcích šlo opravdu o minulost. Ale jaká je přítomnost?

6.6.2024 v 20:54 | Karma: 10,54 | Přečteno: 299x | Diskuse | Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou - kdy a jak mi byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti

Dnes Vám přiblížím, jaké jsou průvodní jevy k diagnóze - emočně nestabilní porucha osobnosti, a jaký je život právě s tímto peklem plném emočních bouří, nestabilitou, extrémismem, vyhrocenémi reakcemi i nevinné akce,...

4.6.2024 v 14:50 | Karma: 14,51 | Přečteno: 499x | Diskuse | Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou, HPO,.. - pokus o život po pokusu o sebevraždu

Po vydání článku „Pokus o sebevraždu“ se nastřádaly otázky, jak vypadal život po „téměř smrti“. Dnes se tedy budu tomuto věnovat. Jaký byl můj život po pokusu o sebevraždu?

3.6.2024 v 14:34 | Karma: 11,11 | Přečteno: 380x | Diskuse | Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou vs vztahy

Dnes Vám přiblížím život v jiné dimenzi - s psychiatrickou diagnózou a karamboly při pokusech o interakci s jinou osobou. Na čelo si rovnou můžu dát: „jsem blázen, ale fakt hodnej, zkus mě poznat“.

2.6.2024 v 21:56 | Karma: 16,16 | Přečteno: 420x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Na Trumpově mítinku se střílelo, exprezident má zraněné ucho, střelec zemřel

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  1:34

Na sobotním předvolebním mítinku republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa...

Král David válčí proti Hamásu. Rozbitou izraelskou společnost spojuje hrdina z Gazy

14. července 2024

Premium Od zvláštního zpravodaje MF DNES v Izraeli Jen málo izraelských vojáků dokázalo na útok ze 7. října 2023 správně a rychle zareagovat. V...

Nejdřív vznikne mrak, pak ohnivá koule. Armáda si na testy pořídila novou zbraň

14. července 2024

Premium K českým vojákům míří nová zbraň. Rozhodli se otestovat termobarické granáty. Mají výrazně vyšší...

Rozjívená dvojčata rozbila šeď komunismu. Po letech jsme je vyfotili znovu

14. července 2024

Seriál Byla jako šídlo. Dagmar Hochová byla temperamentní dynamo a její fotky se zcela vymykaly dobové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 0
  • Celková karma 18,19
  • Průměrná čtenost 0x
Blog bipolární hraničářky s pokusem o humor..

O mně
Mé jméno jest Mia Horová, jsem extrovertní introvert a hodlám psát pravdu bez příkras, ovšem s pokusem o nadhled, protože, co si budeme....je to určitá cesta, jak žít s psychickými potížemi, a to ještě s grácií.