Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Život s bipolární poruchou - mánie

Proč mi vlastně na prvopočátku byla dána diagnóza „Bipolární afektivní porucha“? Jak se právě tato diagnóza pozná? Už název asi o něčem svědčí - bipolární: nahoře nebo dole. Povím Vám, jak vypadala mánie u mě.

V předešlém článku jsem psala jaksi více obsháhleji o dimenzi zváné – život s psychickými potížemi. Dnes Vám povím příběh, co se vlastně stalo, že padla dignóza bipolární poruchy.

Jak jsem psala, trvalo zhruba rok v naprosté temnotě depresí a úzkostí, rok v posteli, než jsem se dopotácela k pychiatrovi. Zřejmě jsem potřebovala chvíli urputného boje v „továrně na štěstí“- v mysli. Nechtěla jsem si připustit, že mám problém. Opravdu jsem si myslela, že umírám, jinak nešlo vysvětlit, jak je možné, že nemám absolutně žádnou energii, je mi nepopsatelně hrozně, a přísáhám – nejen, že jsem byla barvou pleti podobná popelu, ale začaly se mi dělat takové ty „posmrtné skvrny“, zapadlé oči,... krása na pohled. Co se dělo uvnitř bylo ovšem mnohem horší. Na ten začátek celkem nerada vzpomínám. To člověk opravdu nemá ponětí, co se to děje, a jediná možnost, jak to uchopit, byla, že zkrátka umírám. Samozřejmě jsem přišla o milovanou práci, můj osobní život, byl vskutku pouze osobní. S vrahem, který byl plně v akci.

Nicméně zhruba po půl roce mě napadlo, že pokud mám zemřít, měla bych napsat knihu pro svého tátu. A světe div se, když Vám smrt dýchá do ucha, napsala jsem ji. Díky psaní mi došlo mnohé o mém dětství. Bylo šílené, a neodvratně vedlo k nějakým psychickým problémům. Inu k věci. Začala jsem se asi poprvé v životě opravdu modlit. A to tak, že vroucně. Silně jsem prožívala Otčenáš. A jednoho dne, kdy jsem kouřila v garáži a modlila se mi cosi došlo: jak můžu po Bohu chtít, aby mi odpustil, když nejsem schopná odpustit svým viníkům? A právě tehdy se to stalo.

Jen jsem s naprostou upřímností řekla: „Bože, prosím, pomoz mi odpustit, sama to nedokážu, bez Tebe nedokážu nic.“ Poprvé v životě jsem připustila tak zjevný fakt, že sama opravdu něco nedokážu. V ten moment mě zalila tak ohromná vlna lásky, která je opravdu nepopsatelná, nebyla lidská. Měla jsem pocit, že mě Bůh bere do náruče a snímá ze mě veškerou bolest posledních měsíců. Najednou jsem mohla dýchat, měla sladkou chuť na jazyku, a skutečně měla dojem, že ta tíha bolesti je pryč, a já můžu snad i lehkostí levitovat. Je velmi náročné takový zážitek vůbec popsat. Začala jsem brečet. „Bože toto si nezasloužím, taková láska je nejspíš to, co mě nakonec zabije.“ Zkuste si představit, že v jediném okamžiku, kdy tak dlouho opravdu trpíte, najednou zažijete naprostý opak. Bez pekla nemůže být ráj, a toto byl bez debat ráj.

Když jsem řekla, že si to nezasloužím, přišla druhá, silnější vlna lásky, milosti, zkrátka něčeho, co se v lidském světě snad ani nedá zažít. Padla jsem vskutku na kolena a plakala. A přišla třetí – poslední obrovská vlna lásky, která v tu chvíli rozhodně udělala zázrak. Představte si, že Vás kolíbá Láska a dává Vám milost od všeho bolu, cítíte se naprosto v bezpečí, a náhle máte odpovědi na všechny Vaše otázky. Opravdu mi bylo vše najednou tak jasné. Mlha deprese, i mysli byla pryč a já jakobych poprvé uviděla barvy. Byl to ten nejkrásnější zážitek v celém mém životě, a mnohokrát mi později zachránil život.

Tři týdny jsem žila. Tím myslím opravdu žila. Byla jsem naprosto přítomna v okamžiku, vše náhle mělo obrovskou hodnotu a nádheru (i čištění zubů), každý nádech byl vědomý. Jakoby se vytvořil nějaký prostor mezi mnou a emocemi, i myšlenkami. Stala jsem se pouze pozorovatelem toho všeho dění. Ale toho skutečného Já se to nemohlo nijak dotknout. Dokonce jsem chodila ven, vrátila se mi zdravá barva pleti, oči byly opět vykulené, zkrátka paráda. Milovala jsem všechny a všechno bez rozdílu. A hlavně jsem opravdu milovala sama sebe – ne sobecky, ale za to, že jsem též dítě Boží, a tehdy mi přišlo jako naprostá nevědomost, nemilovat sama sebe, jako hřích.

I pro ostatní ze mě sálala jiná energie, bylo mi opravdu tak nádherně, že se to nedá slovy popsat. Tři týdny! Cítila jsem se milovaně, a zároveň jsem milovala. Skutečně, bez jakýchkoli soudů. A mysl nakonec přenádherně mlčela. Nejen, že to byla úleva, ale naprosto jiný svět.

Začala jsem se ovšem bát, že o tento stav přijdu. Zprvu se ke mně tato emoce nemohla přímo dostat. Jenže strach začal být tak velký, že zvítězil. A já šupajdila hezky zpátky do odporných depresí, bolesti a všeho, jak to bylo před tím. Tento zážitek ovšem ale mnohé změnil. Zejména můj pohled na život, sebe, na to, co se mi děje.

A právě, když jsem se v depresi, nějakou dobu po tomto zážitku, dovlekla k psychiatrovi, vyprávěla jsem tento příběh. Proto byla má diagnóza jasná. Brala jsem to jako, že mi opravdu na chvíli dal Bůh milost, ovšem psychiatr pro to měl mnohem příkrejší název – mánie. A takto tedy vznikla tato první diagnóza. Samozřejmě mi byly předány mnohé léky, abych se mohla stát zeleninou. Ale o tom třeba zase příště.

Tato mánie byla opravdu krásná. Jsem spíše hlavně v depresivních fázích, když přijde mánie, je obvykle velmi nepříjemná. Je ve mně obrovský tlak, že musím dohnat vše, čeho jsem v depresi nebyla schopna, nezastavím se, pořád něco musím dělat, ale baterky se rychle vybijí, a opět nastává deprese. Nejkrásnější je doba stability. Určité harmonie mezi obojím. Tak, jak já už nevím, jaké to je, když tímto člověk netrpí, stejně nemůže právě tímto netrpící člověk chápat, jaké to je, žít v této dimenzi.

Příště napíšu zase více o onom boji, a kráse přijetí toho, že to je zkrátka tak, jak to je.

Mějte se krásně!

Vaše Mia

Autor: Mia Horová | pátek 31.5.2024 16:16 | karma článku: 21,34 | přečteno: 828x
  • Další články autora

Mia Horová

Život s psychickými děsy - pohled nemocného

Dnes se alespoň trochu pokusím přiblížit fázi těžké deprese těm, co to sami znají, nebo i těm, kdo někoho takového má ve své blízkosti.

16.6.2024 v 22:02 | Karma: 11,66 | Přečteno: 333x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou, HPO,.. - cesta do podvědomí

Dnes se s Vámi chci podělit o to, co prožívám nyní. V minulých článcích šlo opravdu o minulost. Ale jaká je přítomnost?

6.6.2024 v 20:54 | Karma: 10,18 | Přečteno: 268x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou - kdy a jak mi byla diagnostikována hraniční porucha osobnosti

Dnes Vám přiblížím, jaké jsou průvodní jevy k diagnóze - emočně nestabilní porucha osobnosti, a jaký je život právě s tímto peklem plném emočních bouří, nestabilitou, extrémismem, vyhrocenémi reakcemi i nevinné akce,...

4.6.2024 v 14:50 | Karma: 13,95 | Přečteno: 462x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou, HPO,.. - pokus o život po pokusu o sebevraždu

Po vydání článku „Pokus o sebevraždu“ se nastřádaly otázky, jak vypadal život po „téměř smrti“. Dnes se tedy budu tomuto věnovat. Jaký byl můj život po pokusu o sebevraždu?

3.6.2024 v 14:34 | Karma: 10,77 | Přečteno: 358x | Diskuse| Osobní

Mia Horová

Život s bipolární poruchou vs vztahy

Dnes Vám přiblížím život v jiné dimenzi - s psychiatrickou diagnózou a karamboly při pokusech o interakci s jinou osobou. Na čelo si rovnou můžu dát: „jsem blázen, ale fakt hodnej, zkus mě poznat“.

2.6.2024 v 21:56 | Karma: 15,90 | Přečteno: 394x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Bude von der Leyenová ve funkci pokračovat? Lídři EU se na první schůzce neshodli

18. června 2024,  aktualizováno 

Lídři zemí Evropské unie se na neformálním summitu v Bruselu napoprvé neshodli na pokračování...

Jinudy prchat nelze. Kde je poslední otevřená brána do svobodné Ukrajiny

18. června 2024

Premium Na více než tisíc kilometrů dlouhé frontové linii mezi Ruskem a Ukrajinou se nachází poslední...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Česko vyzývá EU, aby omezilo ruské diplomaty. Špionománie, hrozí Kreml odvetou

17. června 2024  22:20

Pokud EU omezí pohyb ruských diplomatů, přijme Moskva odvetná opatření. Vyplývá to z vyjádření...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 0
  • Celková karma 17,77
  • Průměrná čtenost 0x
Blog bipolární hraničářky s pokusem o humor..

O mně
Mé jméno jest Mia Horová, jsem extrovertní introvert a hodlám psát pravdu bez příkras, ovšem s pokusem o nadhled, protože, co si budeme....je to určitá cesta, jak žít s psychickými potížemi, a to ještě s grácií.