Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tři týdny mimořádných situací končí, kampaň je zpět

Řekl bych, že česká veřejnost už je poněkud unavena dlouhou kampaní, která se u nás vede od podzimu, kdy nejprve Ústavní soud zpochybnil jeden způsob vypsání předčasných voleb, a poté se Jiří Paroubek zalekl nevalných preferencí své strany a usoudil, že na rozesetí co nejvíce slibů potřebuje více času.

V posledním měsíci byl ale osud k voličům docela milosrdný – nesmyslné diskuse o tom, jestli je, nebo není správný čas začít šetřit, ani kbelíky špíny se do novin nedostávaly tak často, jak by tomu asi pár týdnů před volbami bylo za normální situace.

Nejprve pozornost našich médií na týden zaujal vrcholný americko-ruský summit v Praze. Bylo mimochodem smutně zábavné sledovat sociální demokraty, jak najednou mluví o tom, že je třeba respektovat zájmy našich spojenců, když to byli právě oni, kdo kvůli strachu o volební preference odmítali se zapojit do prosazování týmiž spojenci připravovaného protiraketového štítu včetně radaru v Česku. A kdo podmiňoval schválení změn naší armády v afghánské misi nějakými svými vnitropolitickými zájmy v oblasti zdravotnických poplatků.

Tragikomičnost obratu socialistů pak dokresluje jejich ministr zahraničních věcí Kohout, který došel k závěru, že by se Česko mělo ucházet o „mozkové centrum“ amerického, pardon, NATOvského, protiraketového systému namířeného proti Iránu. Někdejší záměr na vybudování radaru v Brdech odpůrci v čele se socialisty a komunisty kritizovali mimo jiné proto, že by byl logickým prvním cílem nepřátelského útoku ve snaze vyřadit protiraketový štít z provozu, a tudíž by snížil bezpečnost ČR. Není tak úplně jasné, proč se nyní socialisté domnívají, že řídicí centrum by takovým nebezpečným cílem nebylo… Aby bylo jasno, ani slovem tím nenaznačuji, že bychom měli o štítu pochybovat. Jen se podivuji tomu soc. dem. obratu.

Další týden upoutal velkou část mediální pozornosti prezidentský malér v Polsku. Veřejnost se sice mnoho nedozvěděla o tom, jaká je ekonomická situace Polska a v čem se třeba liší od té naší, ale buďme rádi aspoň za to, že z reportáží vyplynulo, kde je Krakov a že jsou tam pochování polští králové.

Štafetu pak plynule převzala islandská sopka, která zahalila nebe mračnem popela a přišpendlila k zemi velkou většinu letů z, do i uvnitř Evropy. I když se velké omezení letů většiny lidí nijak nedotklo, protože není hlavní sezóna dovolených a byznysmeni své úkoly snadno zvládnou i při videokonferencích nebo po telefonu, byla média tohoto tématu plná. A asi nejvíc naštvaný mohl být americký prezident – když se měl v Praze ve čtvrtek před leteckým neštěstím setkat s lídry desítky zemí střední a východní Evropy, polského prezidenta nepozval. V den nehody, dva dny po onom setkání, tak nemohl zamačkávat slzu v oku, že ztratil milého přítele. Tak chtěl přiletět aspoň na pohřeb, ale kvůli mraku i o tuto možnost pobýt před kamerami amerických televizí přišel.

I když chápu, že se utlumení politické diskuse mnoha lidem líbilo, osobně doufám, že nás už žádná podobná nepříjemnost nečeká, a že se Česko naplno vrátí k volební kampani. Třeba i k té diskusi o úsporách, kterou jsem sice o pár odstavců výše označil za nesmyslnou (protože šetřit samozřejmě musíme!), ale je nutné ji vést. Mnohé diskusní příspěvky pod blogy či vystoupení v televizích a rádiích totiž naznačují víru mnoha lidí i politiků, že pořád máme čas, že stačí řešit to po volbách, tedy vlastně nikdy… protože po květnových volbách do sněmovny budou další volby hned v říjnu (obecní a městská zastupitelstva a třetina senátu).

A tak na závěr přidávám jeden z našich dvanácti návrhů proti dluhům (ať příležitostně nemluvím jen o potřebě přijmout finanční ústavu a zavést penalizaci politiků za špatné rozpočtové hospodaření): pro státní rozpočet rok 2011 budeme prosazovat snížení provozních výdajů o 5 procent a kapitálových výdajů (investic) o 4 procenta. Ministři musí být dostatečně schopní, aby i s takto sníženými rozpočty splnili všechny úkoly svých resortů. Hospodařit, když je peněz dost, totiž umí každý!

Autor: Martin Kocourek | úterý 27.4.2010 15:33 | karma článku: 15,24 | přečteno: 837x
  • Další články autora

Martin Kocourek

Evropská dluhová brzda – pozdě, ale přece

Takže Evropská unie chce, zatím ústy německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho, prosadit do ústav členských zemí Eurozóny protidluhové brzdy? Pozdě, ale přece, chce se mi říci.

18.8.2011 v 14:19 | Karma: 13,08 | Přečteno: 1397x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Sociální demokraté se tetelí radostí, že penze řeší někdo jiný

Skutečnost, že tento týden v Poslanecké sněmovně prošly do druhého kola klíčové reformní zákony v oblasti zdravotnictví a důchodů, je zdánlivě pozitivní jen pro nás coby vládní koalici. Přinejmenším proto, že je důkazem naší schopnosti shodnout se na věcných řešeních, pokud se k nim přes vnitřní koaliční (a možná spíš vnitrostranické) problémy dostaneme.

14.7.2011 v 14:21 | Karma: 24,25 | Přečteno: 1421x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Co se stane, až do Porýní nebo Bavorska přijde tsunami?

Začnu dvěma výňatky ze zpráv na téma německé jaderné energetiky na idnes.cz. První je ze 7. září a pod titulkem «Německé jaderné elektrárny budou fungovat déle, prosadila Merkelová» se v něm mimo jiné píše: «Německá kancléřka Angela Merkelová prosadila, že místní jaderné elektrárny budou moci vyrábět elektřinu až o 14 let déle, než se dosud počítalo. Koaliční dohodu musí ještě schválit parlament. Merkelová jí však chce poslat jen do dolní komory, ve které má koalice většinu. Horní komoru hodlá vynechat. Středopravá německá koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) se dohodla, že sedm bloků postavených před rokem 1980 ponechá v činnosti o osm let déle, než počítá stávající plán. Deset novějších zařízení pak bude fungovat o 14 let déle. V praxi tak mohou elektrárny v zemi fungovat i po roce 2040.»

31.5.2011 v 15:08 | Karma: 45,75 | Přečteno: 16866x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Náklady na nemilované politiky stát neruinují

Různí lidé, známí i neznámí, čas od času zavzpomínají na někdejší slova Václava Havla o „blbé náladě“ v naší společnosti a vyvozují z nich závěry pro naši nynější realitu. Dopustím se toho též, ale jen proto, abych ukázal, že si někdy náladu kazíme sami.

11.5.2011 v 14:37 | Karma: 16,87 | Přečteno: 1636x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Nic proti angličtině – ale němčina pro nás nemůže být druhořadá řeč

Konec přechodného období na volný pohyb pracovních sil v sousedních zemích je samozřejmě dobrou zprávou. Neměli bychom však zároveň očekávat, že se v noci ze 30. dubna na 1. května počet našich občanů pracujících v Rakousku a Německu razantně zvýší.

29.4.2011 v 15:20 | Karma: 16,43 | Přečteno: 2049x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2303x
Ministr průmyslu a obchodu České republiky (od 13.7.2010). V letech 2006-2010 předseda dozorčí rady akciové společnosti ČEZ (jako zástupce státu, majoritního vlastníka společnosti). V letech 1998-2006 místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Seznam rubrik