Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Náklady na nemilované politiky stát neruinují

Různí lidé, známí i neznámí, čas od času zavzpomínají na někdejší slova Václava Havla o „blbé náladě“ v naší společnosti a vyvozují z nich závěry pro naši nynější realitu. Dopustím se toho též, ale jen proto, abych ukázal, že si někdy náladu kazíme sami.

Inspiraci si k tomu beru ze článku, který minulý týden v pátek vyšel přinejmenším v jihočeských regionálních Denících. Píše se v něm o tom, že Česká národní banka o den dříve snížila odhad růstu českého hrubého domácího produktu z 1,6 na 1,5 procenta pro letošek a ze 3 na 2,8 procenta pro příští rok. Taková čísla ČNB skutečně zveřejnila. Problém je, že článek nesl titulek „Zklamání: Ekonomika neporoste“. O kolik procent by musela ekonomika růst, aby i Deník uznal, že rosteme, a nenaváděl čtenáře ke zklamání?

Na jednu stranu je to banalita, nejspíš zkrat editora, který vymýšlel titulek. Jsem k tomu  shovívaný, i novinář píšící o ekonomice prostě může udělat chybu. Na druhou stranu si ale představuji průměrně nakvašeného Jihočecha, který jen tak listuje novinami a přitom, i když se o ekonomiku zrovna nezajímá, mu ta tři slova přeletí přes oči a utvrdí ho v názoru, že ti nahoře jsou úplně neschopní. To je to, co jsem měl na mysli v úvodu – že si často blbou náladu vyvoláváme sami – a zdaleka ne jen vyvozováním myslných závěrů ze špatných titulků.

Situace je ale zajímavá i z hlediska těch, kteří si článek přečtou celý. Kolik z nich si asi všimne, že se titulek a zbytek textu logicky odporují?

Jsem přesvědčen, že většina lidí vnímá, co se děje, když ekonomika roste: skoro všichni se mají lépe a lépe, zaměstnavatelé v reakci na rostoucí poptávku po zboží  a službách shánějí další a další zaměstnance, zaměstnanci mají peníze na zboží a služby... A stát i při nezměněných sazbách daní – tak nějak automaticky – také vydělává víc.

Když naopak ekonomika klesá, zaměstnavatelé snižují platy nebo rovnou propouštějí, takže lidé mají méně peněz na zboží a služby, ekonomika proto dál klesá... a stát vybírá na daních méně peněz.

Rozsah služeb, které stát svým občanům poskytuje, by se proto měl vyvíjet zhruba podobně jako ekonomika – v růstu by se zvětšil, v krizi zmenšil. To by ale asi občany dlouho nebavilo, protože svůj standard očekávají kdykoli, krize nekrize. A tak by měl rozumný stát v době, kdy díky růstu víc vydělává, vytvářet rezervy, aby mohl plnit všechny své funkce i během krize, kdy na daních nebude vybírat dost.

Politická realita je ale jiná. Když měla ekonomika po roce 2002 šestiprocentní růst, a když dokonce ještě rychleji rostly i příjmy státu, tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka bez mrknutí oka nejen že nešetřil na dobu neodvratitelného budoucího poklesu, ale dokonce zadlužoval zemi. A ještě se tvářil, že to je v pořádku, protože maastrichtská kritéria povolují tři procenta deficitu. Smutné mimochodem je, že se tentýž Bohuslav Sobotka, který se mezitím stal předsedou sociální demokracie, dodnes tváří, že tehdejší dluhy byly v pohodě. Naznačuje tím mnohé o své kompetentnosti k vedení země.

Jeho strana – za přizvukování odborářů opravdových či skrytých například za autoritu České lékařské komory – často říká, že změny by se neměly dít na úkor daňových poplatníků. Problém je v tom, že příjmy státu nikdo jiný, než daňoví poplatníci netvoří. I daně ze zisku výrobců čehokoli koneckonců vznikají z toho, že si jejich zboží koupí daňoví poplatníci.

Oponenti na to řeknou, že by se měla uskromnit vláda, pod čímž si většina lidí představí, že by si vláda a zákonodárci měli snížit platy. Podporuji, že se jejich platy (i můj) solidárně s velkou částí zaměstnanců v zemi snížily, ale počítejme: když si těchto 300 lidí například sníží platy v průměru o 10 tisíc korun, přinese to úsporu 3 milióny měsíčně, neboli 36 milionů ročně. To je kapka v moři ve srovnání s desítkami miliard, které státu chybí.

Náklady na nemilované politiky stát neruinují. Naprostou většinu veřejných výdajů totiž spolknou služby pro veřejnost. Některé by stát možná nakupovat nemusel, některé možná nakupuje příliš draho – tady se kroky politiků samozřejmě promítají. Z každodenní praxe ovšem vím, že oproti minulým letům děláme maximum pro to, abychom jako vláda neutráceli zbytečně. Stejně tak ale praxe ukazuje, že jakýkoli pokus o snížení rozsahu poskytovaných služeb vyvolá vlnu nesouhlasu, ne-li odporu.

V tu chvíli vždy sociální demokraté přicházejí s finálním argumentem, že vlastně žádné úspory ve výdajích nejsou třeba, protože by stačilo zavést progresivní zdanění, tedy zvýšit daně lidem s vysokými příjmy. Neumí už ale odpovědět na otázku, proč – když je to tak jednoduché – mají problémy zvládnout dluhy i v zemích, kde vyšší i progresivní daně mají.

Problém zkrátka není v nízkých příjmech, ale především ve vysokých výdajích.

Autor: Martin Kocourek | středa 11.5.2011 14:37 | karma článku: 16,87 | přečteno: 1636x
  • Další články autora

Martin Kocourek

Evropská dluhová brzda – pozdě, ale přece

Takže Evropská unie chce, zatím ústy německé kancléřky Merkelové a francouzského prezidenta Sarkozyho, prosadit do ústav členských zemí Eurozóny protidluhové brzdy? Pozdě, ale přece, chce se mi říci.

18.8.2011 v 14:19 | Karma: 13,08 | Přečteno: 1397x | Diskuse| Politika

Martin Kocourek

Sociální demokraté se tetelí radostí, že penze řeší někdo jiný

Skutečnost, že tento týden v Poslanecké sněmovně prošly do druhého kola klíčové reformní zákony v oblasti zdravotnictví a důchodů, je zdánlivě pozitivní jen pro nás coby vládní koalici. Přinejmenším proto, že je důkazem naší schopnosti shodnout se na věcných řešeních, pokud se k nim přes vnitřní koaliční (a možná spíš vnitrostranické) problémy dostaneme.

14.7.2011 v 14:21 | Karma: 24,25 | Přečteno: 1421x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Co se stane, až do Porýní nebo Bavorska přijde tsunami?

Začnu dvěma výňatky ze zpráv na téma německé jaderné energetiky na idnes.cz. První je ze 7. září a pod titulkem «Německé jaderné elektrárny budou fungovat déle, prosadila Merkelová» se v něm mimo jiné píše: «Německá kancléřka Angela Merkelová prosadila, že místní jaderné elektrárny budou moci vyrábět elektřinu až o 14 let déle, než se dosud počítalo. Koaliční dohodu musí ještě schválit parlament. Merkelová jí však chce poslat jen do dolní komory, ve které má koalice většinu. Horní komoru hodlá vynechat. Středopravá německá koalice křesťanských (CDU/CSU) a svobodných demokratů (FDP) se dohodla, že sedm bloků postavených před rokem 1980 ponechá v činnosti o osm let déle, než počítá stávající plán. Deset novějších zařízení pak bude fungovat o 14 let déle. V praxi tak mohou elektrárny v zemi fungovat i po roce 2040.»

31.5.2011 v 15:08 | Karma: 45,75 | Přečteno: 16866x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Nic proti angličtině – ale němčina pro nás nemůže být druhořadá řeč

Konec přechodného období na volný pohyb pracovních sil v sousedních zemích je samozřejmě dobrou zprávou. Neměli bychom však zároveň očekávat, že se v noci ze 30. dubna na 1. května počet našich občanů pracujících v Rakousku a Německu razantně zvýší.

29.4.2011 v 15:20 | Karma: 16,43 | Přečteno: 2049x | Diskuse| Ekonomika

Martin Kocourek

Ondřej Liška se ohledně Temelína mýlí prakticky ve všem

Nemám povahu ani dostatek času, abych reagoval na každý mediální pšouk, kterým někdo uvádí ne zcela přesné informace nebo dokonce lže. Dnes si dopřeji výjimku, protože článek někdejšího ministra školství Ondřeje Lišky o dostavbě Temelína v posledním vydání časopisu Týden je skutečně neuvěřitelný. Píše se tam mimo jiné: „Jaderná technologie je totiž konkurenceschopná jen díky zcela deformovanému trhu; ve volném tržním prostředí by neuspěla, neboť vyžaduje stálý přísun veřejných prostředků, zvýhodňování investorů a provozovatelů.“ A o kousek dál se zase píše: „ČR má obrovský potenciál energetických úspor v kombinaci s využitím obnovitelných zdrojů.“

1.4.2011 v 15:58 | Karma: 45,43 | Přečteno: 10068x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Poslanci se hádali o statusu umělce. Odfláknutý návrh, říká Pokorná Jermanová

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  17:45

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním čtení...

Z výnosů ruského majetku se zafinancuje půjčka pro Ukrajinu, dohodli se lídři G7

13. června 2024  16:23,  aktualizováno  17:16

Lídři zemí skupiny G7 na summitu v Itálii nalezli shodu ohledně využití výnosů ze zmrazeného...

„Libuje si v nacistických pozdravech“. Turek se dostal do výběru 11 podivínů

13. června 2024  17:07

Nastupující český europoslanec Filip Turek se probojoval do přehledu „nejbarvitějších“ nováčků v...

Blesk zasáhl na polské straně Jizerských hor dvacítku lidí, zraněny jsou i děti

13. června 2024  17:05

Blesk ve čtvrtek zasáhl skupinu turistů v horském sedle na polské straně Jizerských hor. Ze dvou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2303x
Ministr průmyslu a obchodu České republiky (od 13.7.2010). V letech 2006-2010 předseda dozorčí rady akciové společnosti ČEZ (jako zástupce státu, majoritního vlastníka společnosti). V letech 1998-2006 místopředseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Seznam rubrik