Nejlepší tým naší hokejové extraligy za posledních deset let?

Hokejová extraliga má sice dlouhou přestávku, tak mne napadlo využít ji k malé bilanci nebo, chcete-li, statistice. Který tým tedy prohlásit za ten nejlepší v poslední dekádě a proč?

Jak jsem postupoval? Statisticky!

Existuje mnoho způsobů, jak určit toho nejúspěšnějšího - sečíst body nebo umístění v jednotlivých ročnících, například. Přitom by ale výsledky letošní měly mít váhu určitě o něco vyšší než ty loňské, ty zase než ty předloňské a tak dál. To by podle mne mělo zachycovat určitou tendenci. Chtěl jsem totiž vytvořit žebříček, který by byl jak aktuální, tak zachycoval delší časový úsek. Zvolil jsem si tedy postup, jak přidělovat body, nasázel statistiky do excelu, použil vzorce a … vyplivlo mi to výsledky.

To říkám proto, aby mne nikdo neobviňoval z toho, že jsem podjatý a vzorce navrhl tak, aby vyhrál tým, kterému fandím. Když jsem změnil způsob bodování nebo koeficienty, výsledky se překvapivě moc nelišily. Nanejvýš si první dva týmy prohodily místo, střed se trochu vyrovnal a zpřeházel, přesto celkový obrázek vycházel stejně: na vrcholu týmy, které alespoň jednou vyhrály extraligu, jen před Karlovy Vary se dostal díky dlouhodobě lepším výkonům Liberec., přestože za několik prvních let má nulu, to ještě extraligu nehrál. Poslední je Vsetín, hlavně proto, že extraligu už nehraje a před jejím opuštěním hrál u dna. Jestli bude zájem, můžu statistiku rozšířit na celou samostatnou extraligu. Dobu před deseti lety ovšem beru jako jaksi přelomovou, vzhledem k pomalému konci hegemonie Vsetína.

Do hodnocení jsem zařadil jen ty týmy, které v posledních deseti letech něco odehráli. Vynechal jsem tedy Mladou Boleslav, Ústí nad Labem a Jihlavu, které nakoukly vždy jen na jeden rok, a pak také Havířov, který se projevil jen prvních pár let a to vždy spíš vzadu.

Jakým způsobem jsem přiděloval body?

Bodový součet za jeden ročník EHL se skládal ze dvou složek

  1. Body za základní část – zde jsem prostě zaznamenal, kolik bodů tým získal.
  2. Body za play-off (popř. play-out) – zde jsem dával body podle pořadí, čtrnáctý tým nedostal žádný bod, třináctý jeden, dvanáctý čtyři, pak 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81, 100, 121, 144, vítěz pak 169. Nárůstem bodů na druhou jsem chtěl dát důraz na rozlišení úspěch/neúspěch

Dalo by se to vyjádřit vzorcem:

body(rok) = počet extraligových bodů v základní části + (14 – umístění po play-off) na druhou

Když tým nějaký ročník nehrál (sestoupil nebo nepostoupil), obdržel za daný rok nula bodů.

Další výpočet zvýhodňoval aktuálnější ročníky před těmi staršími. Do celkového součtu se započítávala ročník 2008/09 sto procenty, loňský devadesáti, předloňský osmdesáti atd. Jako poslední se deseti procenty podílel ročník 1999/2000.

Vzorcem tedy

celkový součet = body(2009) + 0,9*body(2008) + 0,8*body(2007) + … + 0,1*body(2000)

Konečné výsledky:



Klikněte na graf pro zvětšení!

Nikoho asi nepřekvapil odstup Slavie a Sparty na čele. Proč vyhrála Slavie? Nasbírala prostě hodně bodů za poslední dva ročníky. To sice takové Karlovy Vary taky, ale předtím hráli hodně vzadu, takže se před ně, a to i navzdory poslednímu nepovedenému ročníku, dostal na páté místo Liberec hrající jinak stabilně vysoko, byť bez jediné účasti ve finále. Pardubice a Zlín jsou taky zvyklé na vysoké umístění a navíc mají po jednom titulu – takže třetí a čtvrté místo. Dalších šest týmů se celkem podle předpokladů srovnalo na sedmém až dvanáctém místě ve dvojičkách s poměrně vyrovnanou bilancí. Na třináctém místě zaostává Kladno, na posledním ještě více Vsetín.

Jestli vás moje statistika zaujala, jsem rád. Jestli ne, nic se neděje. Jen podotýkám, že jsem se snažil o objektivní hodnocení vycházející jen z řeči čísel. Celou statistiku najdete zde

Autor: Dušan Marmange | čtvrtek 28.5.2009 21:15 | karma článku: 16,49 | přečteno: 2653x