Co to ME/CFS jako je?

ME/CFS je anglická zkratka pro Myalgickou encefalomyelitidu / Chronický únavový syndrom. Jestli se o nemoci snažíte něco zjistit z jejího názvu, je to jeden nejhorších nápadů.

Je to téměř tak naivní jako čekat od Interního protikorupčního programu Úřady vlády ČR, že bude bojovat proti korupci ve vládě. :D
První název mluví o zánětu mozku a míchy s přítomnou bolestí svalů, druhý o chronické únavě. Jenže o tom naše nemoc tak úplně není. Jak jsme se ale dopracovali k těmto názvům i jaký je odborný pohled na nemoc, to vám vysvětlí povolanější (viz. odkazy na konci článku).

O čem tedy nemoc laicky je?

Zkuste si představit nádrž, do které vám přitéká energie jídlem a spánkem a z které odtéká na všechny aktivity jako je například pohyb, práce, učení se, párty nebo nějaké hobby.
Pacientům s ME/CFS se porouchal přívod. Nepřitéká, jen kape. Kapky se dají malinko zvětšit dobrou stravou, doplňky stravy anebo větším přísunem cukru (velmi krátkodobě a krátkozrace), no nejsme nijak schopní měnit intenzitu kapání nebo dokonce dosáhnout souvislý přítok.

Co ale jsme schopní plně regulovat – to je odtok. Dokážeme se vzdát mnohých aktivit a pořádně to přiškrtit. Jenže zákony fyziky se obejít nedají a tak, pokud bude víc odtékat než přitékat, nádrž se postupně vyprázdní. Naštěstí to úplně na dno nejde, protože tělo má mechanizmy, kterými nás zastaví v cestě k sebezničení, nakolik i chod těla potřebuje energii – trávení, imunita, srdeční a mozková činnost, dýchání,…

Takže tělo počítá s určitou kritickou hodnotou energie v nádrži, kterou potřebuje a na kterou když sáhnete, oplatí vám to příznaky vyčerpání, které ME/CFS provázejí – bolesti (až křeče) svalů, kloubů, únava, ospalost nebo podobně jako u dětí až nervozita a podrážděnost bránící spánku, potíže s pozorností, krátkodobou pamětí, zamlžení myšlení (tzv. brain fog), časté nachlazení až vážné infekce díky oslabené imunitě a mnoho dalšího. A zde nastává u pacientů s „kapkající“ energii extrémní problém, protože pokud si aktivitami odtečou příliš moc energie, tak než jim to znovu přikape, trvá to nepříjemně a neúměrně dlouho. Můj příklad z počátku nemoci: dvě noci po sobě jsem spala jenom po šesti hodinách a způsobilo mi to dva týdny křečí v nohou, příp. rukách, než se to opět uklidnilo (při klasické zátěži středoškolské docházky bez hodin tělocviku – mírná forma ME/CFS). Taky se zdá, že přikapává pouze po určitou hladinu a víc to nejde. Jakoby tělo zapomnělo, kde je skutečný strop nádrže. A co je hrozně zvláštní - než nastoupí příznaky vyčerpání po aktivitě, většinou to trvá hodiny nebo i den-dva. Prostě to udeří v noci anebo druhý den jednoduše nevstanete z postele.

Uměním života s ME/CFS je najít rovnováhu mezi tím, jak nepřekračovat kritickou hodnotu energie přílišnými aktivitami a jak „to uškrcené něco“ vůbec ještě nazvat životem. :)

Můžeme spekulovat, proč to kape, proč není v těle dost ATP získaného z potravy, proč spánek neosvěžuje – ba dokonce proč je to někdy nepříjemnější ráno po probuzení než tomu bylo před usnutím, proč se ta naše nádrž nedokáže dokapat do plna, proč příznaky nastoupí s opožděním, atd. To je na vědcích, kteří se teď zaobírají ideou poškozených mitochondrii. Mluví se taky o souvislosti s epidemiemi viróz, EB viru nebo možné podobnosti časti long covid příznaků s ME/CFS. Časem snad zjistíme více.

Výše uvedené příznaky nejsou všechny, třeba například přecitlivělost na podněty (světlo, zvuk, dotek, vůně, teplo / zima) jsou vlastně přirozeným důsledkem nízké energie v organizmu. Každého unavují podněty zvenčí, protože mozek je musí zpracovávat. Ale je rozdíl, když v nádrži vám klesne energie z 85% na 84% a když je to jev z 5% na 4%. Proto tuhle zátěž jako pacienti vnímáme výrazněji.

Co je ještě potřeba podotknout, naší nemoc nemusí být na první pohled vidět. Jednak proto, že „mezi lidi“ chodíme většinou, když je nám líp, ale také, že některé příznaky maskujeme. Třeba já jsem léta navyklá nezatěžovat své okolí svými bolestmi a problémy. Ono pořád myslet na to, jak je vám blbě, je také vyčerpávající. :)
I proto píšu blog - učím se o nemoci více komunikovat. Jak na Slovensku říkáme: „Nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie.“

Jestli by vás zajímalo více faktů, zajímavostí nebo třeba příběhy jiných pacientů doporučuji hlavně stránky Nadačního fondu Neúnavní či dnes již utlumené pacientské organizace Klubu pacientů s ME/CFS. O názvech a vývoji diagnostických kritérii se dočtete na Wikipedii.

Autor: Mária Vargová | pondělí 27.3.2023 14:54 | karma článku: 13,82 | přečteno: 425x

Další články autora

Mária Vargová

Co mi pomáhá zvládat život s neléčitelnou nemocí – část druhá

Mám tady pro vás další várku věcí, se kterými je život s chronickým únavovým syndromem (ME/CFS) pro mne snesitelnější. Některé se však mohou hodit i vám. :)

12.6.2023 v 15:46 | Karma: 12,64 | Přečteno: 369x | Diskuse | Společnost

Mária Vargová

Co mi pomáhá zvládat život s nevyléčitelnou nemocí – část první

Podělím se s vámi o pár vychytávek a věcí, které mi ulehčují žít každodenní život s chronickým únavovým syndromem (ME/CFS). Mnohé však můžou pomoct i zdravým nebo jinak nemocným lidem. :)

5.6.2023 v 16:15 | Karma: 15,29 | Přečteno: 383x | Diskuse | Společnost

Mária Vargová

Co mě naučil život s vážnou nemocí – část třetí

Jednou z věcí, které mi zpřeházely život je chronický únavový syndrom (ME/CFS). Hodně mě tím naučil a já se teď o to postupně s vámi dělím.

29.5.2023 v 15:45 | Karma: 14,15 | Přečteno: 306x | Diskuse | Společnost

Mária Vargová

Co mě naučil život s vážnou nemocí – část druhá

Dlouhodobá nemoc zasahuje do života nejen přímo svými příznaky a zdravotní péči, ale také mění perspektivu různých aspektů života. Dnes přináším druhou várku toho, co mě naučil chronický únavový syndrom (ME/CFS).

22.5.2023 v 15:49 | Karma: 12,98 | Přečteno: 420x | Diskuse | Společnost

Mária Vargová

Co mě naučil život s vážnou nemocí – část první

Ze všeho náročného ve svém životě se snažím vzít si poučení nebo na dané situaci osobnostně vyrůst. Chronický únavový syndrom (ME/CFS) v mém životě není výjimka.

15.5.2023 v 15:46 | Karma: 15,82 | Přečteno: 523x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

14. dubna 2025  8:27,  aktualizováno  9:06

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

11. dubna 2025  18:12

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

14. dubna 2025

Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

GLOSA: Co napsal Tolkienův nepřítel? Elrik z Melniboné je úchvatná fantasy četba

19. dubna 2025  11:10

Už dlouho se mi nestalo, abych se hned po probuzení těšil na večer, až se před spaním ponořím do...

Sněžku zasáhlo nečekané ochlazení, silný vítr zastavil horní úsek lanovky

19. dubna 2025  11:07

Na hřebenech Krkonoš se v noci na sobotu výrazně ochladilo. Na Sněžce teplota klesla z plus sedmi...

Zdrogovaný muž najížděl autem do dveří podniku, kde předtím napadl recepční

19. dubna 2025  10:54

Mladého muže, který pod vlivem drog najížděl do dveří jednoho z podniků v Rozvadově na Tachovsku,...

Další dodávky zbraní pro Ukrajinu USA nezvažují. Mlčí i ohledně sdílení informací

19. dubna 2025  10:28

Spojené státy nyní neuvažují o dodávkách dalších zbraní Ukrajině poté, co země napadená Ruskem...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

  • Počet článků 13
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 388x
Pacientka s ME/CFS, hloubavá duše i veselá žena, která věří, že životní „kakinky“ se dají využít jako hnojivo pro růst a úžitek.

Blog je mou cestou, jak se dělit o svou životní zkušenost s nemocí – s vysvětlením, přemýšlením i s nadhledem, neboť není moc příležitostí pro veřejnost, jak nemoc s jejími důsledky pochopit.