Co mě naučil život s vážnou nemocí – část druhá
Jiné vnímání času
Nemoc samotná mění „zákony času“. Zatím co zdravý člověk si odpočine po aktivitě třeba 15 minut a stačí mu to, pacienta ta samá aktivita složí do postele na několik dní. Půldenní „výlet“ k lékaři nezabere v životě pacienta jen toho půldne. Zabere často 2-3 dny sbíráním sil předtím, pak ten samotný půlden a následně i několik dalších dní až týdnů odpočívání (v závislosti od závažnosti nemoci, vynaložené námahy a aktuálního stavu pacienta). Také mnoho pacientů, kteří mají oslabenou imunitu, často mluví o tom, že běžná rýma, která jim dříve trvala zhruba 5 dní, tak od onemocnění ME/CFS jí mívají nejméně tři týdny jako standard.
Důležité je si i uvědomit, že i když se zdá, že pacient bez práce nebo jiných aktivit má najednou hrozně moc volného času, není tomu tak. Protože volný čas je čas, který se dá k něčemu využit. U pacienta, který má své aktivní okno třeba 3 hodiny denně, tak je opravdu těch zbylých 21 hodin nepoužitelný na cokoliv. Dle míry své energie je buď jen přečká v tichu a ve tmě v posteli, anebo se dokáže alespoň dívat na televizi nebo poslouchat rádio. Rozhodně to není čas, kdy je schopný si třeba malovat, hrát si s dětmi, uklidit nebo navařit.
Vnímat své tělo, jeho signály a potřeby
Nejeden pacient, než byl diagnostikován, slyšel frázi „nepozoruj se tolik“. Tohle má možná logiku u lidí s hypochondrii, ale ne u nás. Tím, že nemáme žádné nástroje léčby ani „tabulky“ které by nám říkali, kolik čeho můžeme a nemůžeme dělat, je naše tělo tím jediným kompasem. Úplně na začátku nemoci jsem si odpozorovala, že pokud neodpočívám více, než ostatní lidi, pokud nespím dostatečně, pokud se fyzicky zatěžuji, anebo pokud se stresuji, tak se mi stav zákonitě zhorší. Bohužel, dalších 10 let, než jsem byla diagnostikována, tyto pravidla žádného lékaře nezajímaly. Mně však pomáhaly se vyhýbat zhoršením (relapsům) až do doby, než jsem pochopila, co to vlastně za nemoc mám a jak funguje.
Taky naše hladina energie v nádrži se mění každým dnem a každou aktivitou, tudíž jen vnímavý přístup ke svému tělu a své únavě nám může pomoct k tomu, abychom se šetřili včas a tím předcházeli zhoršování nemoci, které může být nenávratné.
Myslet i na sebe
Nemám na mysli „myslet JEN na sebe“, ale TAKÉ na sebe. V životě jsme nejvíce zodpovědní za sebe, pak za naše neplnoleté děti, následně za zbytek rodiny, svou komunitu, město/obec, stát, svět. Od toho, co dokážeme nejvíce ovlivnit po to, kde jsme jen kapkou v moři. Proto převzít zodpovědnost za sebe a konat ve svém zájmu může být velmi nápomocné i v těch dalších rovinách. Jestli já se nevyčerpávám v službě rodině, tak jsem schopna být tady pro ně i ve dnech, kdy bych jinak jen ležela a nebyla schopna udělat vůbec nic (a ještě navíc by rodina musela pečovat o mě). Klasické méně je více.
Samozřejmě, že se objeví situace, kdy se jinak nedá, kdy benefity převáží ztráty. Ale pokud to jde, je potřeba myslet i na sebe.
Komunikovat své potřeby a žádat o pomoc
S vnímáním svých potřeb a zároveň nedostatku energie se učím více žádat o pomoc. Vždy jsem chtěla být v životě samostatná, nezávislá, všem ukázat, jak si umím poradit ve všech možných situacích, nebýt nikomu na obtíž. Nemoc mě však učí pokoře skrz to, že když přijmu pomoc, můžu si ušetřit trochu energie nebo předejít vážnému zhoršení. Například, když mi přítel otevřel konzervu a já se s tím nemusela mordovat. Nebo požádat bratra, zda by mě neodvezl od lékaře autem domů. Jenže tu mám ještě rezervy a tak se musím pořád učit o tu pomoct žádat. Jak se říká na Slovensku „nemému dieťaťu ani vlastná matka nerozumie“. To samé platí i u aktivit, které s někým děláte, ale už cítíte, že se blížíte své hraně. Umět říct „už stačí“, „potřebuji přestávku“, „dnes už více nezvládnu“ „vím, že jsme tu jen krátce, ale nemohly bychom už domů?“ a podobně. Často se můžou objevit pocity viny, že tím okrádáme druhého o něco, na co má nárok. Jenže pokud se zničíme, přiděláme mu tím více starostí.
Pokračování příště. :)
Pokud jste nečetli první část a zajímá vás, můžete to snadno napravit.
Mária Vargová
Co mi pomáhá zvládat život s neléčitelnou nemocí – část druhá
Mám tady pro vás další várku věcí, se kterými je život s chronickým únavovým syndromem (ME/CFS) pro mne snesitelnější. Některé se však mohou hodit i vám. :)
Mária Vargová
Co mi pomáhá zvládat život s nevyléčitelnou nemocí – část první
Podělím se s vámi o pár vychytávek a věcí, které mi ulehčují žít každodenní život s chronickým únavovým syndromem (ME/CFS). Mnohé však můžou pomoct i zdravým nebo jinak nemocným lidem. :)
Mária Vargová
Co mě naučil život s vážnou nemocí – část třetí
Jednou z věcí, které mi zpřeházely život je chronický únavový syndrom (ME/CFS). Hodně mě tím naučil a já se teď o to postupně s vámi dělím.
Mária Vargová
Co mě naučil život s vážnou nemocí – část první
Ze všeho náročného ve svém životě se snažím vzít si poučení nebo na dané situaci osobnostně vyrůst. Chronický únavový syndrom (ME/CFS) v mém životě není výjimka.
Mária Vargová
Millions Missing Day 2023 - Pozvánka
V pátek 12. 5. 2023 organizuje NF Neúnavní akci na podporu pacientů s chronickým únavovým syndromem (ME/CFS) na Palackého náměstí v Praze s podtitulem: “Ministerstvo zdravotnictví, proč si s ME/CFS hrajete na schovávanou?”
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
ANALÝZA: Volby v době pohromy. Jak mohou povodně ovlivnit jejich výsledek
Premium Tak zvláštní volby Česko zřejmě ještě nezažilo. Ještě před tím, než se v pátek v celé zemi otevřou...
Kokain, devět ran do hrudi a matčin boj. Případ ubodané Anety znovu otevírá film
Premium Před deseti lety, 20. září 2014, přišla Anna Rodová o svou třiadvacetiletou dceru Anetu. Dívka se...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
PODNÁJEM 1+1 S NIKOU V HODONÍNĚ, ULICE SLUNEČNÁ
Slunečná, Hodonín
9 000 Kč/měsíc
- Počet článků 13
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 375x
Blog je mou cestou, jak se dělit o svou životní zkušenost s nemocí – s vysvětlením, přemýšlením i s nadhledem, neboť není moc příležitostí pro veřejnost, jak nemoc s jejími důsledky pochopit.