Cílem našeho vyučování je láska! Opravdu?

v dnešním evangelijním čtení slyšíme Ježíšova slova, která nám znějí nádherně. Jako si Otec zamiloval mne, tak jsem si já zamiloval vás. Máme v Ježíšově lásce setrvávat.

Kázání na 5. 5. 2024

Biblická čtení: 1. Janův 5, 1 -6; Jan 15, 9 - 17

Biblická čtení je možno si přečíst zde: www.biblenet.cz

V dnešním evangelijním čtení slyšíme Ježíšova slova, která nám znějí nádherně. Jako si Otec zamiloval mne, tak jsem si já zamiloval vás. Máme v Ježíšově lásce setrvávat.

Tady by si mohl někdo říci - no tak se budeme kochat tím, že jsme milováni. Přijali jsme Ježíše a teď se budeme modlit a číst písmo. Tak to zřejmě pochopili lidé z jedné nejmenované organizace, kteří u mě na faře nedávno zazvonili a chtěli mě seznamovat s učením oné organizace. Tu si prý Bůh vyvolil, protože se jednoznačně a správným způsobem drží jeho učení. Na všechny ostatní se prý Bůh hněvá. Sdělil jsem jim, že to vše, co mi chtějí přednášet, o čem se mnou chtějí diskutovat, jsou naprosto nepodstatné věci. Opět jsem použil slova apoštola Pavla z listu Timoteovy: „Cílem našeho vyučování je láska z čistého srdce, z dobrého svědomí a z upřímné víry. Od toho se někteří odchýlili a dali se na prázdné řeči. Chtějí být učiteli zákona a nechápou ani svá vlastní slova ani podstatu toho, o čem s takovou jistotou mluví.“ Křesťané se hádají o učení. Většinou je problémem to, že každý se díváme na určitou věc z jiné strany. Často zaměňujeme něčí skutečné názory za své předsudky. Církve se tak štěpí. Mluvil jsem s těmi lidmi i o absurdní situaci jednoho mého známého, se kterým se jeho syn už mnoho let nestýká, protože on jako otec má poněkud jiné názory na jisté věroučné články a tak uráží samotného Boha.

A naproti tomu je kole nás spousta lidí nešťastných a osamělých. Hádáme se o Bohu a Bůh, tak vlastně mezi námi není přítomen. Jeho láska se ve společenství naplněném spory a hádkami neprojevuje, jak by měla. Pak dochází k absurdním situacím. Například ve městě, ve kterém pronáším toto kázání je jedenáct různých církví. Ale ani to nepřispěje k tomu, aby se zlepšila situace lidí osamělých, kteří mají strach z budoucnosti. Potom dochází k tragickým situacím. Například jsem musel vést rozloučení s jedním strším manželským párem. Paní nemohla na nohy. Její manžel se o ni staral. Když zdraví vypovědělo i jemunevěděl co dál. Vzal pušku. Napřed zastřelil manželku a pak i sebe.

V našem dnešním evangelijním oddíle je znovu zopakováno, co je ústředním bodem a jádrem evangelia, co po nás Bůh vlastně chce - abychom se navzájem milovali. Tak budeme plnit jeho přikázání. Tak zůstaneme v jeho lásce. Jinak řečeno, tak bude jeho láska mezi námi přítomna. A o nějakých věroučných sporech tady není vůbec řeč. ˇˇClánky věrouky jsou jen nedokonalými ukazateli k hlubokému tajemství, kterým je Bůh – hlubina bytí, nepodmíněná láska. Vzpomněl jsem si v této souvislosti na podobenství o milosrdném Samařanu. Tam je jako ten, kdo nejlépe naplnil přikázání o lásce k bližnímu jmenován Samařan, který poskytl účinnou pomoc, když pravověrní příslušníci vyvoleného národa - kněz a levita zraněného ubožáka minuly. Je to o více provokující, že v té době mezi židy a samařany panovala hluboká nenávist. Ježíš si nemohl vybrat jiné lidi, kteří by se v té době víc nenáviděli.

Bůh nám v Kristu chce umožnit, abychom naše vztahy byly určovány tím typem lásky, kterou projevil Ježíš ve vztahu k lidem kolem sebe. Je to láska agape - nepodmíněná láska, kdy se zříkáme zášti, touhy po odplatě, vyžadování, nebereme věci osobně. Zkuste si do té charakteristiky pravé lásky v první Korintským 13 místo slova láska dosadit svoje vlastní jméno . Zjistíte tak, jací by jste měli být. Nezištná, nepodmíněná trvalá láska, to je skutečné ovoce našeho vztahu s Bohem. Vše ostatní má být k tomu prostředkem. Ba dokonce se v našich bližních setkáváme se samotným Kristem.

To činíme, protože nám byla dána víra. Boží duch nám dosvědčuje, že je to opravdu správné. Že to nejsou jen pošetilé sny naivních blouznivců. Ježíš nám také zaslibuje, že modlitby, které mají k tomuto cíly vést Bůh bude plnit.

A tato víra a z ní vyplývající postoj je tím, co podle toho, co jsme četli v prvním listu Janově, přemáhá svět. Slovo svět je zde použito ve významu padlého stvoření, které vězí ve zlu, ve kterém vládne zlo, Bůh to zlo přemáhá. Ne mocí, ne zastrašováním. Naopak - láskou. Vždy´t i samo stvořením projevem jeho lásky. Bůh si nevybral jiný prostředek k tomu, aby lidi přesvědčil k následování své vůle než právě lásku. Tak i my máme to zlo, které na nás doléhá přemáhat láskou.

Láska, to je to co svět zachraňuje a buduje. Právě v této době je to aktuální. Připomínáme si konec druhé světové války a den matek. Druhá světová válka začala z touhy po odplatě, z touhy vlastnit víc. Po jejím skončení si lidé v Evropě uvědomili, že nelze pokračovat v řetězci zloby a odplaty. Že je nutno spolu žít a pomáhat si i přes ty strašné, odporné věci, které se stali. V počátku projektu evropské unie stáli lidé, kteří byli aktivními křesťany - Robert Schuman, Konrad Adenauer.

A co je pro svět důležitější než sebezapíravá mateřská láska, která obětuje sama sebe, riskuje i svůj život, která je jemná a něžná, ale když je třeba, musí být i přísná a náročná. Mateřská láska, i když nazýváme Boha Otcem, je velice dobrou ilustrací lásky Boží.

Amen

Autor: Marek Ryšánek | středa 15.5.2024 20:50 | karma článku: 6,20 | přečteno: 134x
  • Další články autora

Marek Ryšánek

Učedníci jdou rybařit - povelikonoční návrat do všedních dnů.

V dnešním příběhu z evangelia se setkáváme s učedníky, kteří po prožitých dramatických událostech se zkoušejí znova vrátit do života. Hlavně začít něco dělat. Ono už to nějak dál půjde, směr se nakonec najde.

16.4.2024 v 23:38 | Karma: 6,81 | Přečteno: 231x | Diskuse| Poezie a próza

Marek Ryšánek

Kristus vstupuje zavřenýmy dveřmi - Druhá neděle velikonoční.

Ježíš byl ukřižován a byl pohřben. Ale v neděli ráno byl hrob nalezen prázdný. Ježíšovo tělo je pryč. Prý byl vzkříšen. Tomu ale nikdo nevěří. Je neděle večer, dva dny po pátku, kdy Ježíš zemřel.

10.4.2024 v 18:16 | Karma: 7,44 | Přečteno: 295x | Diskuse| Poezie a próza

Marek Ryšánek

Způsobem bytí byl roven Bohu - Květná neděle.

Lidské dějiny jsou plné příkladů nejrůznějších vládců a vůdců. Ti ovládáni ctižádostí rozpoutávali války, štvali lidi proti sobě. Mysleli, že jim to přinese štěstí, věčnou slávu. Zůstali po nich statisíce, miliony mrtvých.

26.3.2024 v 20:23 | Karma: 6,49 | Přečteno: 244x | Diskuse| Poezie a próza

Marek Ryšánek

Vztah s Bohem - Obchod nebo svoboda?

žijeme ve společnosti, kde jsou víra a náboženství považovány za něco, co člověka zotročuje a brání mu v rozvoji jeho osobnosti. Kazatelé a faráři jsou považováni za tmáře, kteří pletou lidem hlavy.

6.3.2024 v 20:03 | Karma: 6,70 | Přečteno: 284x | Diskuse| Poezie a próza

Marek Ryšánek

První neděle postní - svoboda od zvířat v nás.

vstoupili jsme do postního období. V něm si připomínáme, jaké zápasy náš život doprovázejí, pokud chceme, aby byl plodný a naplněný.Půst se dá definovat jako zřeknutí se čehokoliv, co je v mém životě postradatelné, zbytečné...

19.2.2024 v 19:13 | Karma: 7,22 | Přečteno: 235x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 252
  • Celková karma 6,81
  • Průměrná čtenost 284x
Potulný kazatel, který je vděčný za každý aktivně prožitý den, snaží se dávat formám obsah, hledat cestu k smysluplnému životu.

Otec 5 dětí.

Seznam rubrik