Kdo roztáčí inflační spirálu aneb český Klondajk
Inflace je svojí podstatou především peněžním (měnovým) fenoménem. Zjednodušeně řečeno inflaci způsobuje nadměrná emise peněz, která není podložena růstem ekonomiky, tedy oproti nově vydávaným penězům nestojí žádné nově vyrobené zboží nebo poskytnuté služby. Nové peníze do oběhu vydávají centrální banky, které mají tzv. emisní funkci. U nás je to Česká národní banka (ČNB), která v době tzv. kurzového závazku (intervencí za oslabení české koruny) vydala do oběhu přes 2 biliony korun (2 000 miliard), které skončily hlavně u finančních spekulantů. Proti těmto 2 bilionům korun nestojí žádné nově vytvořené užitné hodnoty, takže při převaze poptávky (množství peněz) nad nabídkou (zboží a služby) rostou ceny a růst cen se vyjadřuje pomocí ukazatelů inflace. Podobně je to s emisí eur (EUR), které vydává Evropská centrální banka (ECB) nebo amerických dolarů (USD), které vydává Federální rezervní systém (FED), který plní mimo jiné funkci centrální banky v USA. V době tzv. zlatého standardu mohly banky vydávat pouze tolik nových peněz, kolik měli zlata ve svých sejfech a obsah zlata v jednotce měny byl pevně stanoven zákonem. Ale od opuštění politiky zlatého standardu v roce 1971 mohou centrální banky vydávat do oběhu libovolné množství peněz, ale samozřejmě to mají „nějak teoreticky a vědecky“ zdůvodněno. A jen otázka času, kdy se nadměrná emise peněz projeví v růstu cenové hladiny (inflaci).
Pokud mzdy rostou rychleji než produktivita práce, tak se samozřejmě jedná o proinflační faktor, ale jeho vliv je v období současné pádivé inflace (dvouciferná inflace) výrazně menší a sám o sobě pádivou inflaci nevyvolá. Hlavním motorem současné inflace jsou ziskové marže firem podnikajících v energetice, finančních službách (banky a jiné finanční instituce) a rafineriích (zpracování ropy, distribuce a prodej pohonných hmot). Můžeme kritizovat způsob obchodování s energiemi na energetických burzách, na které se všichni vymlouvají, ale hlavní selhání je na straně státu a jeho nefunkční regulaci a dohledu nad firmami podnikajícími v těchto monopolních (nebo oligopolních) odvětvích. S výjimkou elektrické energie jsou tato odvětví u nás dominantně ovládána zahraničními, obvykle státními firmami, které si u nás dovolí to, co by jim doma (v Polsku, Německu, Rakousku, Maďarsku,…) nikdy neprošlo. O našich cenách energií a pohonných hmot a ziscích příslušných firem bylo napsáno dost, a tak jen drobný příklad z finančních služeb. Pořídíte si automobil na leasing na 3 roky. Vstupní cena automobilu je 936 tisíc korun. Po třech letech jste zaplatili cca 700 tisíc (včetně pojištění a servisu), ale automobil si po skončení nájmu nemůžete odkoupit za hotové, ale pouze na úvěr s úrokovou sazbou cca 7% p.a. a vstupní cena je 908 tisíc! Pokud auto vrátíte, tak nastoupí spřátelená firma, která vyčíslí „nadměrné opotřebení“ za cca 25 tisíc. Prodej na úvěr samozřejmě znamená další emisi peněz. Vše v souladu se zákonem. O takovém byznysu si ve své mateřské zemi (Německu) může největší evropská automobilka nechat jen snít…
Takže pokud by standardně fungovaly regulační a dozorové instituce, včetně institucí na ochranu spotřebitelů, tak by některé firmy nemohly zneužívat svého postavení a neoprávněně si navyšovat ziskové marže a tím roztáčet inflační spirálu. Potom by taky vláda nemusela zastropovávat ceny nebo vymýšlet nové „válečné“ daně.
Pavel Makovec
Potřebujeme ruskou ropu?
Naše finanční podpora Ruska od vypuknutí válečného konfliktu s Ukrajinou představuje jen za dodávky ropy přes 270 miliard korun, zatímco naše celková pomoc napadené Ukrajině nedosahuje ani 60 miliard korun.
Pavel Makovec
Jak se jezdí v Evropě
Je tomu rok, co jsem si vyzvedl řidičák z „čistírny“ a rozhodl jsem se po tři a půl měsíční „karanténě“ projet po Evropě. Zjistil jsem, že vyspělá Evropa se nám stále rychleji vzdaluje...
Pavel Makovec
Vláda na nákupech
Nemyslím tím nepovedený „mystery shopping“ pana předsedy vlády Fialy, který mu ale zajistil nesmrtelnost jako „Mr. Nutella“, pod kterým se zapíše do historie, ale letošní nákupy soukromých firem státem, označované za "strategické"
Pavel Makovec
Největší evropský skanzen? Česká republika.
Uděláme z „montovny mozkovnu“ nebo „přechod na vzdělanostní ekonomiku“ je budoucnost naší země... Podobným výkřikům politiků se dnes začínají smát i občané, kteří ještě nedávno politikům věřili. Naši politici však mají tajný plán!
Pavel Makovec
Nezaměstnanost. Jsme opravdu premianti?
Poslední roky se holedbáme rekordně nízkou nezaměstnaností. Je to opravdu tak? Při podrobném zkoumání zjistíme, že je to jen náš další umělý úspěch. Realita je jiná a místo armády nezaměstnaných máme armádu předčasných důchodců.
Další články autora |
Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat
Premium Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet....
Virus v Číně plní nemocnice i márnice. Nepanikařme, uklidňuje Prymula
Premium Čína zažívá dramatický nárůst infekcí respiračním virem HMPV (lidský metapneumovirus), což vyvolává...
Fiala zničil tuto zemi, Pavel je loutka vládnoucí moci, říká v Rozstřelu Zeman
Rozstřel Miloš Zeman přijal pozvání do pořadu Rozstřel na iDNES.cz. V rozsáhlém rozhovoru s moderátorem...
Exmanžel si z mého účtu poslal stovku. Klienty Spořitelny zaskočila změna
Klienty České spořitelny překvapila novinka, kterou od Nového roku mají disponenti účtů. S účtem, k...
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Kdo bude favoritem Českých lvů? Akademie vyhlašuje nominace na filmové ceny
Přímý přenos Česká filmová a televizní akademie vyhlašuje nominace na Českého lva. O prestižní ceny se ve 32....
Muže viní ze smrti spolubydlícího seniora. Přišel ke mně už zbitý, hájí se
Dvanáct let vězení navrhuje státní zástupkyně pro dvaapadesátiletého Petra Zemianka, který čelí...
U Františkových Lázní se chvěla zem. Možná zemětřesný roj, a může se opakovat
Magnitudo 2,2 měly nejsilnější otřesy, které o víkendu zaznamenali seismologové severně od...
Ti, co nemají původ v cizině. Německým paslovem roku je „bioněmecký“
Německým paslovem roku 2024 se stal výraz bioněmecký (biodeutsch). V poslední době se začal stále...
Pronájem kancelářských prostor od 14 do 61 m2 ulice Žižkova, Chotěboř
Žižkova, Chotěboř, okres Havlíčkův Brod
16 470 Kč/měsíc
- Počet článků 203
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2182x