Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potřebujeme ruskou ropu?

Naše finanční podpora Ruska od vypuknutí válečného konfliktu s Ukrajinou představuje jen za dodávky ropy přes 270 miliard korun, zatímco naše celková pomoc napadené Ukrajině nedosahuje ani 60 miliard korun.

Koho tedy vlastně ve válce na Ukrajině reálně podporujeme? Politicky sice stojíme pevně a jednoznačně na straně napadené Ukrajiny, ale pokud budeme u hodnocení reálné pomoci respektovat pravidlo investigativní žurnalistiky „sleduj tok peněz“, tak bude závěr přesně opačný. Protiruské ekonomické sankce se míjí účinkem a v těch zásadních věcech, jako je dovoz ruských surovin, převážně ropy, dokonce uplatňujeme výjimky ze sankcí. V průběhu války dokonce dovoz ruské ropy roste. Pro všechny zúčastněné je to určitě mimořádně výnosný obchod a Rusko by bez peněz z ropy nebylo schopno ve svém válečném dobrodružství tak dlouho pokračovat. Současné vojenské úspěchy a územní zisky Ruska a jeho armády jsou i zásluhou naší finanční „pomoci“.

Potřebuje ale Česká republika skutečně životně nutně ruskou ropu? U plynu, kde se nám již podařilo zbavit se závislosti na Rusku, je situace jasná. Plyn potřebujeme, zvláště v zimním období, na vytápění velké části budov a domácností. Ale neznám žádnou domácnost, která spotřebovává surovou ropu. Veškerá ruská ropa proudí především do polských rafinerií, které polská státní firma PKN Orlen provozuje na našem území. Rafinerie na území Polska se samozřejmě bez ruské ropy již obejdou. A růst dovozu ruské ropy v době války ukazuje, že je to mimořádně výnosný byznys. Polská firma nakupuje levnou ruskou ropu, ze které vyrábí levný benzín a naftu, kterou českým spotřebitelům za světové ceny prodává. Nebylo by tedy výhodnější místo ropy dovážet za světové ceny rovnou benzín a naftu? Samozřejmě by to představovalo určitý logistický problém, ale vše je řešitelné.

Někdy se mylně uvádí, že se bez ruské ropy neobejdeme kvůli malé kapacitě ropovodu IKL, kterým k nám proudí „neruská“ ropa. Už při stavbě ropovodu IKL byla jeho kapacita dimenzována na plné pokrytí naší spotřeby ropy v tehdy ještě českých rafineriích. Hlavní problém je v tom, že polské rafinerie provozované u nás, jinou než ruskou ropu zpracovávat neumí, takže se bez ruské ropy neobejdou. Úprava polských rafinerií u nás na zpracování jiné než ruské ropy by vyžadovala miliardové investice ze strany PKN Orlen a tím i výrazné snížení zisku této polské státní firmy. Jednodušší a levnější je vyjednání výjimky na dovoz ruské ropy a udržovat tak závislost na ruské ropě. Dovoz ruské ropy by měl primárně řešit polský stát a měl by nést i veškerou morální odpovědnost za financování Ruska v době válečného konfliktu. Takto v očích domácí i světové veřejnosti vypadá špatně a neschopně český stát, který se neumí zbavit závislosti na ruské ropě.

Polsku se samozřejmě do nákladné rekonstrukce rafinerií u nás nechce, a to ze dvou důvodů. Pokud by válečný konflikt skončil, tak nikdo nebude mít problém s dovozem ruské ropy a tak by se modernizace rafinerií ukázala jako zbytečná investice a za druhé je tady diskutovaný „green deal“. Jeho naplňování povede postupně k přebytku rafinérských kapacit ve střední Evropě a pokud polská státní firma provozuje rafinerie v Polsku a v České republice, je celkem jasné, které rafinerie budou končit provoz jako první.

Za pozornost samozřejmě stojí i otázka, jak jsme se do této nezáviděníhodné situace dostali. Ale to by bylo na jiné téma…

Autor: Pavel Makovec | úterý 23.4.2024 23:54 | karma článku: 16,03 | přečteno: 466x
  • Další články autora

Pavel Makovec

Jak se jezdí v Evropě

Je tomu rok, co jsem si vyzvedl řidičák z „čistírny“ a rozhodl jsem se po tři a půl měsíční „karanténě“ projet po Evropě. Zjistil jsem, že vyspělá Evropa se nám stále rychleji vzdaluje...

19.4.2024 v 9:49 | Karma: 16,48 | Přečteno: 657x | Diskuse| Cestování

Pavel Makovec

Vláda na nákupech

Nemyslím tím nepovedený „mystery shopping“ pana předsedy vlády Fialy, který mu ale zajistil nesmrtelnost jako „Mr. Nutella“, pod kterým se zapíše do historie, ale letošní nákupy soukromých firem státem, označované za "strategické"

31.12.2023 v 5:55 | Karma: 28,68 | Přečteno: 640x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Největší evropský skanzen? Česká republika.

Uděláme z „montovny mozkovnu“ nebo „přechod na vzdělanostní ekonomiku“ je budoucnost naší země... Podobným výkřikům politiků se dnes začínají smát i občané, kteří ještě nedávno politikům věřili. Naši politici však mají tajný plán!

28.12.2023 v 9:11 | Karma: 30,00 | Přečteno: 1056x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Nezaměstnanost. Jsme opravdu premianti?

Poslední roky se holedbáme rekordně nízkou nezaměstnaností. Je to opravdu tak? Při podrobném zkoumání zjistíme, že je to jen náš další umělý úspěch. Realita je jiná a místo armády nezaměstnaných máme armádu předčasných důchodců.

27.12.2023 v 9:22 | Karma: 27,05 | Přečteno: 790x | Diskuse| Ekonomika

Pavel Makovec

Parodie na důchodovou reformu

Přesné označení toho, co vláda nazývá jako „důchodová reforma“ je jen "parametrická úprava průběžného důchodového systému" a do důchodové reformy má stejně daleko jako slepice do orla. Tomu, že se jedná o reformu už nikdo nevěří.

26.12.2023 v 9:26 | Karma: 44,10 | Přečteno: 5433x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

  • Počet článků 203
  • Celková karma 16,25
  • Průměrná čtenost 2179x
Od roku 1990 působím aktivně na českém kapitálovém trhu a mám poměrně jasný a vyhraněný názor na to co se děje v reálné ekonomice. Novodobě jsem i starobním důchodcem a současně studentem doktorandského studia. Děkuji za připomínky, případně i nesouhlasné názory, podložené argumenty a fakty.

 

Seznam rubrik