Sbohem, české předsednictví…
První hodnocení jsem již napsal ve svém článku pro MFDnes. K podrobnějšímu se možná vrátím později, s větším odstupem. Teď, v posledních hodinách, kdy Česká republika formálně řídí Evropskou unii, jen pár rychlých postřehů.
1. Stejně jako „Sarkozyho“ předsednictví nebylo nejlepší v historii, nemyslím ani, že to české bylo nejhorší. Třeba to poslední italské bylo podle mého názoru mnohem horší.
2. Úřednicko-diplomatickou stránku předsednictví jsme zvládli dobře, možná lépe, než se v „bruselských kruzích“ čekalo. A to není málo: předsednictví je jako pyramida. Na vršku je premiér předsedající Evropské radě; ale pod ním je celá unijní mezivládní mašinérie – i v té nejposlednější pracovní skupině Rady musel být český úředník schopen řídit práci, hledat kompromisy, řešit problémy. I díky této neviditelné práci se české předsednictví může chlubit např. významným počtem schválené legislativy.
3. Politicky jsme však předsednictví nezvládli, a to nejen (byť především) kvůli pádu vlády. Nastupovali jsme s velkým handicapem. Čeští politici nejsou v EU zrovna jako ryba ve vodě a obraz celé české politiky je v očích mnoha zahraničních pozorovatelů a partnerů utvářen vystupováním Václava Klause. A to není dobrý základ pro silnou politickou roli v dnešní Evropské unii. Pád vlády byl jen ad absurdum dovedeným důkazem toho, že česká politická scéna ještě nedorostla své evropské roli. Odpovědnost za to nesou všechny politické síly dnes zastoupené v Poslanecké sněmovně.
4. Plusové body si připsali ex-premiér Topolánek (a k mému upřímnému překvapení) ex-ministr Říman za roli v „plynové krizi“. Jen si kladu otázku, do jaké míry jsou schopni tuto zkušenost zhodnotit a vyvést z ní praktické závěry pro svůj postoj k EU a své uvažování o optimální strategii obhajoby našich zájmů (o čemž jsem zde již psal podrobněji).
5. Asi největší šanci na kladné zapsání se do dějin EU má naše předsednictví díky Východnímu partnerství. Ale bohužel i tento „zlatý hřeb“ předsednictví je do určité míry promarněnou šancí. Hodně teď bude záležet na dalších předsednictvích, jak se tomuto tématu budou věnovat. Česko-švédská návaznost je z tohoto hlediska dobrá, ovšem pak přijde na řadu Španělsko a Belgie... Bude tak i na České republice, zda si své „dítě“ ohlídá. Doposud nám v EU chybělo silné téma, zde se jedno nabízí. Ale chceme-li být důvěryhodným „sponsorem“ východní politiky EU, máme ještě hodně co dělat, protože zakládající pražský summit byl jen rozpačitým začátkem.
6. První den českého předsednictví jsme s Thierry Chopinem z francouzské Schumanovy nadace v komentáři pro Le Monde napsali, že skutečným testem úspěchu francouzského předsednictví bude Sarkozyho schopnost být loajální k tomu českému. Francouzský prezident nepřekročil svůj stín a v tomto testu neuspěl.
7. Avšak byť nám Sarkozy udělal pár schválností, o nějakém „sebrání“ předsednictví ze strany Francie (o kterém se poněkud iracionálně koncem roku 2008 spekulovalo) nemohla samozřejmě být řeč. Bohužel jsme si je „sebrali“ sami. Kéž by u nás tato smutná zkušenost posílila vědomí, že v dnešní Evropě nás nikdo neohrožuje – kromě nás samotných. Méně strašení unií (Lisabonem, velkými státy, sudetskými Němci, doplňte si...) a výmluv na ostatní, více sebevědomí a profesionality: to je cesta k naší dospělosti jakožto člena EU. Předsednictví bohužel ukázalo, že jsme ještě nepřekonali pubertální fázi...
Na závěr se sluší poděkovat všem lidem, kteří toto předsednictví odpracovali – úředníci z „Vondrova“ úřadu a z jednotlivých ministerstev, naši diplomaté v Bruselu. Mají za sebou šest měsíců velmi intenzivní práce a asi i nepříjemný pocit částečně zmařené práce z hloupě žabomyších důvodů. Přitom právě díky těmto lidem je na českém předsednictví co chválit a obhajovat. Patří k bontónu na úředníky nadávat, posmívat se jim, kritizovat je. A česká státní správa si to bohužel často zaslouží. Ale předsednictví ukázalo, že v ní také existuje nemalý počet lidí, kteří umí v Evropě hrát první housle. Klobouk dolů.
Lukáš Macek
Pochybná Vondrova obrana aneb předsednictví bylo předražené celé...
Podle časopisu Respekt se ministr Vondra v kauze Promopro mimo jiné brání i argumentem, že celkové výdaje na naše předsednictví byly srovnatelné s výdaji srovnatelně velkých zemí, které Unii předsedaly před námi. To je velmi překvapivé tvrzení...
Lukáš Macek
Při manipulaci s žárovkami se člověk snadno spálí, pane Fajmone…
Že se lze o žárovku pěkně spálit, ví každé malé dítě. Ne tak europoslanec Fajmon, který si na svému blogu přisadil v nadávání proti zákazu prodeje žárovek v Evropské unii. Nerad se opakuji a o tomto tématu už jsem zde psal. Ale když vidím, co si ostřílený europoslanec troufne napsat, nelze nereagovat...
Lukáš Macek
ODS 2010: jeden krok vpřed, dva kroky zpět?
Nikdy jsem neskrýval svou skepsi ohledně schopnosti ODS stát se stabilní a silnou stranou přijatelnou pro široký okruh voličů pravice a středu. Nástup Petra Nečase a vznik středopravé vládní koalice jsem přesto sledoval s nadějí, že jsem se mýlil a že i u nás se snad konečně dožijeme vzniku názorově pluralitní silné pravicové strany, jako je známe ze zavedených demokracií. Co zbývá z této naděje po událostech uplynulých dní?
Lukáš Macek
Pražský podraz: zneužitý Tůma, otestovaný Nečas a Schwarzenberg
Doposud jsem byl přesvědčen, že obroda „Nečasovy“ ODS je iluze a Schwarzenbergova TOP09 geniálním marketingovým tahem Miroslava Kalouska a jeho někdejšího (klausovského) křídla u lidovců. Ale byly to jen hypotézy na základě pozorování minulosti a aktuálního složení obou stran. Nyní přišel test v podobě konkrétních rozhodnutí.
Lukáš Macek
Proč má smysl jít k senátním volbám
Za pár dní se bude volit třetina nových senátorů. Jak už bývá zvykem, většina voličů asi zůstane doma. A pokud přijdou, tak hlavně kvůli volbám komunálním. Lze se divit? Senát dodnes nedokázal přesvědčit o své nezbytnosti. Zažil pár chvil slávy (např. obrana ústavy za „opoziční smlouvy“, zamezení podezřelému nákupu Gripenů, serióznější přístup k evropským tématům, vítězství nad prezidentem ve střetu o charakter Ústavního soudu), poslední dobou však ničím moc nezaujal. Navzdory tomu – či právě proto – stojí za to k senátním volbám 2010 jít.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Pivo do skla i z proskleného návěsu. Pilsner festu letos jeden den stačil
Tisíce lidí v sobotu zamířily na Pilsner fest do areálu plzeňského pivovaru. Bylo jich ale méně,...
Boje filmařů s úředníky magistrátu. Vjeli mi schválně do záběru, vzpomíná Strach
Premium Filmaři z Česka by rádi natáčeli tam, kde to nejvíce vyhovuje potřebám jejich uměleckého záměru....
Báseň jako zkratka ke katarzi. V běsích války se jí na Ukrajině daří nejlíp
Básnířku a režisérku Irynu Tsilykovou poslouchají diváci raději v neprůstřelných vestách. Její...
Volno kvůli fotbalu. Během šampionátu šli Španělé na rodičovskou víc než jindy
Španělští otcové čerpali rodičovskou dovolenou v období fotbalového šampionátu v Kataru více než...
Rozdáváme eko prostředek na nádobí ZDARMA
Hledáme 40 maminek, které chtějí vyzkoušet ekologický prostředek na nádobí FeelEco s vůní citronu. Zapojte se do našeho testování a zjistěte, jak...
- Počet článků 103
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2820x
Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.