Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozoruhodná logika poslance Proseka

Pan poslanec Prosek z ODS patřil k médii citovaným řečníkům z včerejší rozpravy o Lisabonské smlouvě v Poslanecké sněmovně. Kromě toho, že zopakoval řadu chybných tvrzení, na která jsem zde již reagoval (zejména oněch vyfantazírovaných 50 nových kompetenčních oblastí, které by prý Lisabonská smlouva předvedla „do Bruselu“ – stále čekám na jejich jmenovitý seznam!), mne zaujala jedna, dost typická pasáž. Kritika Lisabonské smlouvy na základě srovnání s ústavou USA. Toto srovnání je však nesmyslné a v ústech poslance ODS navíc nehorázné.

Pan Prosek říká: „Pro porovnání: toto je ústava Spojených států. Ústava Spojených států platí 220 let a funguje. A funguje - začala s třinácti osadami a dnes vlastně mají Spojené státy kromě padesáti států ještě řadu dalších území - a funguje těch 220 let. Je to přehledný dokument včetně sedmadvaceti dodatků. Je to krásné čtení jazykem, který je velmi srozumitelný.“ A o kus dále: „Americká ústava začíná slova: We people the United States of America. Začíná tím, že se lid shodl na tom, že toto je základ společného soužití dnes padesáti amerických států. Lisabonská smlouva ve své preambuli začíná: Jeho veličenstvo král Belgičanů, její veličenstvo královna dánská atd.. Lisabonská smlouva v podstatě připomíná více než základní politický dokument organizační řád velké, hierarchicky řízené byrokratické struktury.“ (zdroj, včetně nepřesné citace z ústavy USA: stenografický přepis PSP)

Takže pane poslanče Proseku:   

1. Právě proto, že ústava USA byla psána pro 13 osad v Novém světě, téměř na zelené louce, nemůže se jí Lisabonská smlouva ani eventuální ústava EU nikdy podobat. Protože evropská integrace buduje bezprecedentní politické společenství složené z (dnes) 27 států a národů, z nichž každý má tisíciletou historii, z ní vyvěrající politickou a právní kulturu, atd.

Evropská integrace nemůže nebýt složitá. Bohužel – nebo možná bohudík? Protože kdyby se mohla pravidla fungování EU shrnout na pár stránek, všechna vymyšlená strašidla našich euroskeptiků by se stala realitou. Ale strašit „superstátem“ a zároveň kritizovat za složitost a detailnost text, který právě svou detailností zajišťuje, že EU ničím takovým není a být nemůže – to je vzor intelektuální nepoctivosti.  

2. Souhlasím, že literární kvality ústavních a jiných politických textů z konce 18. století se s dnešní produkcí obdobného typu nedají srovnávat. Ale dlužno říci, že pánové Topolánek, Paroubek či třeba Prosek také zrovna nemluví a nepíší jako Jefferson, Madison či Hamilton.

V 18. století ústavy psali filosofové, učenci s literárními vlohami. Dnes by se řeklo „intelektuálové“. Právo obecně bylo jednoduché, přímočaré, řešilo zásadní věci. Převedeno do dnešních našich realit: ústavy psali tehdy Havlové, nikoli Jičínští... Lze toho litovat, ale v tom litování je hodně nostalgické pózy: američtí otci zakladatelé zkrátka žili v poněkud jednodušeji fungující společnosti. Jestli chce být pan Prosek fér k Lisabonské smlouvě, ať si porovná texty zákonů, které přijímal Kongres Spojených států na přelomu 18. a 19. století se spisy, které mu v PSP leží na stole.

3. Srovnání úvodu ústavy USA a Lisabonské smlouvy by pana Proseka nemělo překvapit: ústava USA začíná standardně jako ústava; Lisabonská smlouva začíná standardně jako mezinárodní smlouva (pár už jich pan Prosek určitě odhlasoval). Protože, světe div se, ústava USA je ústava a Lisabonská smlouva je mezinárodní smlouva. A ústava USA zakládala stát, zatímco Lisabonská smlouva zakládá zcela originální politické společentsví suverénních států.

Pan Prosek má v jiné pasáži svého projevu naprostou pravdu, když říká, že Lisabonská smlouva je mnohem závažnější, než třeba nějaká smlouva o zamezení svojího zdanění. Ale to už je debata o obsahu a dopadech; po formální stránce je to však na 100% mezinárodní smlouva (což byla i smlouva o evropské ústavě) a je proto zcela normální, že začíná slovy „Jeho veličenstvo král Belgičanů, atd.“ Jen mi nejde do hlavy, proč si pan poslanec Prosek spojuje belgického krále s byrokracií!

Sečteno a podtrženo: kdyby tyto dva výroky pronesl přesvědčený federalista, nesouhlasil bych s nimi o nic víc, ale chápal bych, proč to říká. V ústech poslance za stranu, která neustále všechny straší perspektivou evropského „superstátu“, je to však buď obyčejná hloupost nebo cynická licoměrnost. Je to jako kdyby někdo v národním parku zakázal vjezd motorovým vozidlům a pak se posmíval turistům na kole, že se tam pohybují pomaleji, než lidé co se řítí na motorce po vedlejší dálnici...       

 

Autor: Lukáš Macek | středa 4.2.2009 12:43 | karma článku: 17,39 | přečteno: 2057x
  • Další články autora

Lukáš Macek

ODS v Bruselu: ouzká cesta k prozření?

Mnohokrát jsem v uplynulých letech poukazoval na to, že ODS se svou politikou v rámci Evropské unie stává „kůlem v plotě", čímž oslabuje český vliv v Unii. A že tedy právě strana, která se ráda ohání „obranou národních zájmů", svou politikou aktivně přispívá k tomu, aby Češi v Bruselu hráli slabší roli, než by se patřilo. Zavržením této politiky byl odchod europoslanců ODS ze středopravicové frakce EPP do nové „eurorealistické" frakce s britskými Konzervativci, polskou stranou PiS a pár obskurními spojenci z jiných zemí. Někteří tuto kritiku považovali za hysterické „antiíodéesáctví". To se nyní zřejmě přeneslo i na samotného šéfa europoslanců z ODS, Miroslava Ouzkého.

20.1.2010 v 10:20 | Karma: 14,93 | Přečteno: 3072x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Plusy a minusy dvojice Van Rompuy-Ashton

Jmenování „prezidenta" a „ministryně zahraničí" EU vyvolalo řadu komentářů, často poněkud povrchních. Vraťme se k tomuto tématu v několika bodech.

30.11.2009 v 13:07 | Karma: 12,03 | Přečteno: 3184x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Macek

Füleho nové šaty

Další promarněná šance... to je hlavní pocit, který mám z výběru českého kandidáta do Evropské komise. Mnoho komentářů se zaměřuje na osobu Štefana Füleho a na jeho minulost. Jakkoli tuto debatu chápu, hlavní problém vidím dnes přece jen jinde: ve způsobu, jakým byl vybrán.

13.11.2009 v 9:06 | Karma: 13,57 | Přečteno: 3921x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Ještě k Listině a Klausově "výjimce"

Michal Petřík, poradce Václava Klause, obhajujoval v HN požadavek na připojení České republiky k „protokolu o uplatňování Listiny základních práv EU v Polsku a ve Spojeném království" (HN, 29/10/09). Dává jej do souvislosti s majetkovými nároky sudetských Němců. Ocitoval i pasáž onoho protokolu, jehož platnost pro Českou republiku byla mezitím v Bruselu dojednána: "Listina nerozšiřuje možnost Soudního dvora EU ani jakéhokoliv soudu Polska či Spojeného království shledat, že právní předpisy, zvyklosti nebo postupy Polska či Spojeného království nejsou v souladu se základními právy, svobodami nebo zásadami, které listina potvrzuje." Škoda, že sám této citaci nevěnoval více pozornosti. Pochopil by, že bojovat proti právní závaznosti Listiny je zbytečné. A že v praxi je nejspíš zbytečný i zmíněný protokol.

6.11.2009 v 10:18 | Karma: 16,28 | Přečteno: 3477x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Další český trapas: druhý muž ve státě je euroanalfabet

Včera jsem tu psal, že by bylo pěkné, kdybychom ze sebe přestali v EU dělat hlupáky. A vyjádřil jsem naději, že nominace českého komisaře do nové Evropské komise by mohla být začátkem nápravy naší pověsti. Trvalo jen pár hodin, aby mne ctihodný představitel české politické reprezentace usvědčil z naivity.

5.11.2009 v 9:17 | Karma: 30,34 | Přečteno: 5179x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

KOMENTÁŘ: Po dvaceti letech v EU je načase skončit naši hru s Evropou

30. dubna 2024

Premium Evropskou unii dodnes tak trochu vnímáme, že jsou to „oni“. Přitom v ní sedíme a držíme ústa a...

V Londýně útočil muž s mečem. Zabil třináctiletého chlapce, napadl i policisty

30. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  14:43

Třináctiletý chlapec zemřel a další čtyři lidé byli zraněni po útoku muže ozbrojeného mečem v...

Kolumbijská univerzita zavřela kampus, podmínečně vylučuje protestující

30. dubna 2024  8:35,  aktualizováno  14:39

Newyorská Kolumbijská univerzita v úterý oznámila omezení přístupu na svůj kampus na severu...

Vůz technických služeb rozmetal autobusovou zastávku, řidič byl opilý

30. dubna 2024  14:14

Na okraji Mostu dnes dopoledne menší nákladní vůz zcela zdemoloval autobusovou zastávku, na které v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.