Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ODS v Bruselu: ouzká cesta k prozření?

Mnohokrát jsem v uplynulých letech poukazoval na to, že ODS se svou politikou v rámci Evropské unie stává „kůlem v plotě", čímž oslabuje český vliv v Unii. A že tedy právě strana, která se ráda ohání „obranou národních zájmů", svou politikou aktivně přispívá k tomu, aby Češi v Bruselu hráli slabší roli, než by se patřilo. Zavržením této politiky byl odchod europoslanců ODS ze středopravicové frakce EPP do nové „eurorealistické" frakce s britskými Konzervativci, polskou stranou PiS a pár obskurními spojenci z jiných zemí. Někteří tuto kritiku považovali za hysterické „antiíodéesáctví". To se nyní zřejmě přeneslo i na samotného šéfa europoslanců z ODS, Miroslava Ouzkého.

Rozeberme si, co dnes europoslanec Ouzký říká v rozhovoru pro Respekt (č. 2/2010, rozhovor s K. Šafaříkovou).

„Lepší než zakládat nevýznamnou skupinu bylo zůstat u lidovců ve frakci EPP-ED, která byla a je nejsilnější skupinou v europarlamentu. Očekávání bylo někde okolo 120 členů, dnes má ECR 54. To mluví za vše."

Těžko jednodušeji vystihnout chybu ODS lépe, než to Miroslav Ouzký činí v první větě. (Více jsem o tomto tématu již psal zde.) Je ale neuvěřitelné, že na to přišel až teď.

Omlouvat to předvolebními nadějemi na 120 členů je buď projevem naprosté neznalosti evropské politiky nebo trapnou výmluvou. Od začátku bylo jasné, že skupina ECR bude stát především na poslancích ze tří stran: britských Konzervativců, polské PiS a české ODS. I kdyby každá z těchto stran ve volbách dosáhla skvělých (a zcela nepravděpodobných) 40%, znamenalo by to maximálně zhruba 60 křesel v EP. Jak se stratégové z ODS chtěli dostat až na 120?!

 

„Zda to byla chyba, to se ukáže později. Možná po dalších eurovolbách ECR významně posílí. Já se ale obávám, co udělají toryové, pokud vyhrají parlamentní volby v Británii."

Zaprvé: kde jsou volební rezervy, ve které by skupina ECR mohla doufat, aby po volbách v roce 2014 „významně posílila"? Už si zase pan Ouzký od někoho nechává namluvit potenciál 120 poslanců[1]?

Zadruhé: jak je možné, že ODS dochází až teď, že pro britské Konzervativce může být dobrodružství s česko-polskými eurofoby zajímavou hrou, když jsou v opozici, ale stává se přítěží ve chvíli, kdy strana převezme vládní odpovědnost? Bylo rozumné se takto Britům vydat všanc? Protože pokud se ECR rozpadne, pro Konzervativce (budou-li navíc v tu chvíli vládní stranou) nebude problém se výhodně dohodnout s EPP na nové formě začlenění. Za to na ODS s otevřenou náručí nikdo čekat nebude...

 

„Ta frakce je strašně zranitelná zevnitř, protože má nejmenší počet nutných delegací, takže odchod dvou lidí ji může zlikvidovat. Tam by stačilo, aby Cameron přestal zviklané jednotlivce přemlouvat, aby zůstali - což si umím představit, že udělá."

Opět: copak Miroslav Ouzký a jeho spolustraníci toto nevěděli dopředu? Že celá frakce ECR bude stát na vratké podpoře několika podivných jednotlivců a politických subjektů bylo jasné - vzhledem k pravidlům sestavování frakcí v Evropském parlamentu - již dlouho před volbami.

 

„Komunikace uvnitř frakce je mnohem jednodušší a otevřenější, protože jsme menší rodina. Také kdykoli chci mluvit na plénu, dostanu prostor, protože přidělování času v plénu zvýhodňuje silně zastoupené strany v menších frakcích. Nicméně ovlivnit reálně politiku? To mohou jen ti největší, ne my."

Ani toto snad nebylo jasné předem? S až odzbrojující upřímností tu europoslanec Ouzký odhaluje samotnou podstatu kalkulu ODS: pro ego a dobrý pocit europoslanců ODS to byla atraktivní změna (prosadit se v konkurenci velkého klubu vyžaduje více práce a politického umu). Avšak z hlediska míry reálného vlivu na práci Evropského parlamentu to byla jasná ztráta. Jinými slovy: ODS si raději notuje s pár spřízněnými dušemi v euroskeptickém koutě, než aby reálně ovlivňovala evropskou politiku. Probíhající „grilování" kandidátů na eurokomisaře je toho pěkným příkladem: po frakci ECR není v této souvislosti ani vidu, ani slechu.

 

„A pak, mluvení v plénu nevyváží přerušení kontaktů s Německem, které je naším nejbližším partnerem ze staré Evropy. Když se stavíme za auta, český chemický průmysl, vodu, tak se u jednacího stolu vždycky potkáme s Němci, Brity naše problémy vůbec nezajímají. A teď ta komunikace vázne. Zájem Němců podpořit Čechy se blíží nule, protože už nejsme nejen spolustraníci, ale ani kolegové z frakce."

Konečně! Snad poprvé od roku 1998 představitel ODS veřejně uznává, že orientace na Velkou Británii je z hlediska zájmů ČR nesmysl založený na zbožných přáních a na popření geopolitické situace, politické, kulturní a sociální reality naší země a celého středoevropského regionu. Kéž by pan Ouzký začal do ODS, která již deset let jen papouškuje Václavem Klausem upravené britské euroskeptické teze, přinášet alternativní pohled na EU a na naše zájmy v ní...

 

Doposud se pnutí v ODS jevilo jen jako série osobních střetů, resp. bezobsažné přetahování několika partiček o ovládnutí strany. Že by se konečně začal otevírat i střet o obsah politiky, o ideologické vymezení ODS na evropské politické scéně? To by byla nečekaně dobrá zpráva pro středopravou část naší politické scény. Avantýry ODS v Evropském parlamentu totiž nejsou jen problémem ODS: obecně oslabují český vliv v „Bruselu" a prakticky z evropské politické scény vygumovaly český nelevicový pohled na současné problémy. Držme proto Miroslavu Ouzkému palce, aby se mu teď podařilo své (pozdní) bruselské prozření přetlumočit svým kolegům na Jánském vršku. A aby je on a jeho strana dotáhli do logického konce: až k celkovému přehodnocení evropské doktríny, kterou se zaklínali posledních deset let.

 

[1] V roce 2009 získali Konzervativci 27,7%, PiS 27,4% a ODS 31,45 - což jsou vesměs velmi dobré výsledky, dosažené stranami bez přímé vládní odpovědnosti. Lze rozumně očekávat, že v roce 2014 budou jejich volební výsledky dvojnásobné ?! Skupina je dnes přitom tvořena z 90% poslanci těchto tří stran.

Autor: Lukáš Macek | středa 20.1.2010 10:20 | karma článku: 14,93 | přečteno: 3072x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Jedno Lisabonské drama skončilo. Ale přijdou další...

Konečně! Česká republika dokončila ratifikaci Lisabonské smlouvy. Leda že by naši diplomaté ztratili ratifikační listiny cestou do Říma (až jejich uložením u italské vlády je ratifikace skutečně u konce). Vzhledem ke všemu, co jsme k Lisabonu předvedli, by to byla vcelku stylová tečka...

3.11.2009 v 18:50 | Karma: 19,24 | Přečteno: 3346x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Macek

Lisabonské pověsti české 3: o zakamuflované euroústavě

Odpůrci Lisabonské smlouvy ji rádi prezentují jako zaměrnou kamufláž někdejší tzv. euroústavy, jejíž ratifikace byla zastavena po té, co ji francouzští a nizozemští voliči v roce 2005 odmítli. Euroústava prý byla přepsána do nesrozumitelného jazyka, aby voliči neviděli, že parlamenty za jejich zády přijímají jimi zavržený text. Tuto legendu si osvojil např. i komentátor Martin Weiss z Lidových novin (LN, 19/10/2009: „Kdo se rozhodne prosadit odmítnutou euroústavu tak, že ji přepíše do nesrozumitelna, má o tom mlčet."). Teorie o spiknutí elit proti lidu má jen jednu vadu: věcně je zcela mimo.

30.10.2009 v 9:17 | Karma: 12,32 | Přečteno: 3077x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Lisabonské pověsti české 2: o utlačovaných Irech

Odpůrci Lisabonské smlouvy s oblibou tvrdí, že její ratifikace měla skončit, protože byla odmítnuta Irskem. Pokračování ratifikace v dalších zemích po irském referendu je prý protiprávní. A co víc, EU je prý nedemokratická, neboť Irové o smlouvě hlasovali podruhé. Tyto argumenty však neobstojí. Smlouva je mrtvá ve chvíli, kdy jedna či více vlád, které ji dojednaly a podepsaly, svůj podpis odvolá, resp. dá svým partnerům najevo, že ratifikaci nehodlá dokončit. To se však v Irsku nestalo.

27.10.2009 v 9:37 | Karma: 17,92 | Přečteno: 3491x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Václav Havel na Sciences Po

Václav Havel včera převzal na Sciences Po doktorát honoris causa. Jsem rád, že moje Alma Mater zvolila pravě tento způsob, jak připomenout 20. výročí pádu komunismu.

23.10.2009 v 19:16 | Karma: 16,02 | Přečteno: 3264x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Klausovy záruky

Aby Irsko dokončilo ratifikaci Lisabonské smlouvy, EU schválila tzv. „irské záruky", kterými šéfové vlád slavnostně potvrdili, že bílá je bílá a černá je černá. Teď si o své záruky řekl Václav Klaus. S několika rozdíly. O ty irské si řekla irská vláda v reakci na prohrané referendum; Klaus si o ně řekl sám, českému Parlamentu a vládě navzdory. Irská vláda řekla, co chce (vyjádření k v Irsku nejčastěji dezinterpretovaným tématům) a proč (aby vyhrála nové referendum); Klaus tak jasný postoj nebyl schopen zformulovat. „Irské záruky" se týkají témat, kde sice Lisabon nic nemění, ale v EU existují relevantní politické síly, které by do budoucna rády tímto směrem šly (např. daňová harmonizace); naproti tomu Klaus přišel s tématem, které je zcela mimo realitu dnešní EU a které se i v česko-německých vztazích dostává na okraj.

22.10.2009 v 10:19 | Karma: 20,78 | Přečteno: 2802x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

V O2 areně prochází voda magnetickou rezonancí. Zlepší led pro MS v hokeji

1. května 2024  16:57

Organizátoři se připravují na mistrovství světa v ledním hokeji, nedávno instalovali unikátní...

První máj lákal motorkáře, nehodu na Klatovsku jeden z nich nepřežil

1. května 2024  16:40

Krásné počasí a sváteční volno vytáhly ven motorkáře, jarní vyjížďky měly ale v Plzeňském kraji i...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.