Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kdy ze sebe přestaneme v Bruselu dělat hlupáky?

Neznalost a povrchnost ve vztahu k Evropské unii bohužel patří ke standardní intelektuální výbavě (nejen) českých politiků. Ale ve věci „Klausovy výjimky" jsme svědky nebývalých výkonů. Prezident, poslanci a senátoři, šéfové politických stran i odboroví předáci papouškují snůšku nesmyslů. A média jim to poslušně baští.

Začalo to nesmyslným spojováním otázky Lisabonské smlouvy, resp. Listiny základních práv EU, s problematikou sudetských Němců. Paranoidní vidění světa, podle kterého nám celá Evropa v čele s Německem chce jen stále ubližovat, lze samozřejmě převtělit do za vlasy přitažené teoretické právní konstrukce. Když se takovou argumentací ohání figury z okraje politické scény, je to běžný folklór. Je však trapné, když s ní přijde hlava státu a za více méně souhlasného pobrukování největších politických stran donutí vládu si ji osvojit.

Ale prosím, lze to snad omluvit citlivostí části veřejnosti na sudetoněmecké téma. Každý národ má svá traumata, která mohou vést k iracionálním reakcím. Hůře se vysvětluje, proč naše politické špičky stále ještě nepochopily, oč vlastně ve věci Listiny základních práv EU jde. Že to není katalog nových práv, kterých by se občané EU mohli začít domáhat na svých (či sousedních) státech, ale o ucelený seznam již existujících práv, svobod a zásad, které Unie musí respektovat při výkonu svých pravomocí. Smyslem Listiny není dát občanům nová práva, ale zajistit, že ta, která jsou jim garantována v rámci členských států, jsou snáze soudně vymahatelná i vůči orgánům Evropské unie. Tato nevědomost našich politiků je zarážející. Tak nějak jsme si na ni ovšem doma zvykli a naučili se ji taktně přecházet...

Když pak ale náš premiér na podnět prezidenta a za přihlížení politických špiček něco v Bruselu vyjedná a přitom viditelně skoro nikdo z nich nechápe, co se vlastně vyjednalo, jsme v Unii za hlupáky. A není to poprvé. Vzpomeňme na „oboustrannou flexibilitu" či na zbytečnou deklaraci o Listině základních práv... Soustavně si vytváříme pověst země, která přichází s nesmyslnými problémy, leč kterou lze naštěstí vždy uspokojit nějakým nadbytečným potvrzením již platných principů. Hlavně, že se pak naši politici mohou doma nafukovat, jak „hájí národní zájmy". A smlouvy, které sami zaplevelují svými nesmyslnými dodatky, kritizovat kvůli jejich délce a nepřehlednosti.

Je načase přestat si dělat blázny i z občanů a narovinu jim říci, že žádnou výjimku z platnosti Listiny základních práv EU premiér nevyjednal. Česká republika se pouze připojí k „Protokolu o uplatňování Listiny základních práv EU v Polsku a ve Spojeném království", který ovšem neříká, že Listina v dotyčných zemích neplatí. Prezident, premiér, předsedové ČSSD, ODS i Zelených by si bývali mohli nejprve přečíst třeba dopadovou studii britské Sněmovny Lordů, která vznikla na základě slyšení desítek politiků a expertů.

Lordové došli k jasným závěrům: „Protokol není obecnou výjimkou ["opt-out"] z Listiny. Listina bude platit ve Spojeném království, byť její interpretace může být ovlivněna obsahem Protokolu." A o kus dál: „Protokol by neměl vést k odlišnému uplatňování Listiny ve Spojeném království a v Polsku ve srovnání se zbytkem členských států. Avšak (...)poskytuje užitečné ujasnění. Nebyli bychom překvapeni, pokud (...) by soudy na národní i unijní úrovni přihlížely k obsahu Protokolu (...) i v případech, které se nebudou týkat Spojeného království a Polska."

Takže... mnoho povyku pro nic? Evropské unii ani nám připojení k britsko-polskému protokolu věcně nijak nepomůže ani neublíží. Symbolicky ale škodí dost: upevnili jsme si pověst ustrašeného euroskeptického kverulanta, jehož slovu nelze moc věřit. A přispěli jsme k poškození důvěryhodnosti Unie, která není schopna se jednomyslně a bez výhrad shodnout ani na katalogu již existujících základních práv svých občanů. Vnitropoliticky též: ukázalo se, že vláda i parlament nechají prezidenta ohýbat ústavu a přisvojovat si pravomoci, které mu nepatří. Ale asi nejhorší je, že politická scéna v této záležitosti opět ukázala svůj naprostý amatérismus a povrchnost. V Bruselu se nám za to mohou smát, my doma bychom měli spíše plakat... Nebo s tím začít konečně něco dělat?

Autor: Lukáš Macek | středa 4.11.2009 9:12 | karma článku: 23,70 | přečteno: 3665x
  • Další články autora

Lukáš Macek

Jedno Lisabonské drama skončilo. Ale přijdou další...

Konečně! Česká republika dokončila ratifikaci Lisabonské smlouvy. Leda že by naši diplomaté ztratili ratifikační listiny cestou do Říma (až jejich uložením u italské vlády je ratifikace skutečně u konce). Vzhledem ke všemu, co jsme k Lisabonu předvedli, by to byla vcelku stylová tečka...

3.11.2009 v 18:50 | Karma: 19,24 | Přečteno: 3346x | Diskuse| Ostatní

Lukáš Macek

Lisabonské pověsti české 3: o zakamuflované euroústavě

Odpůrci Lisabonské smlouvy ji rádi prezentují jako zaměrnou kamufláž někdejší tzv. euroústavy, jejíž ratifikace byla zastavena po té, co ji francouzští a nizozemští voliči v roce 2005 odmítli. Euroústava prý byla přepsána do nesrozumitelného jazyka, aby voliči neviděli, že parlamenty za jejich zády přijímají jimi zavržený text. Tuto legendu si osvojil např. i komentátor Martin Weiss z Lidových novin (LN, 19/10/2009: „Kdo se rozhodne prosadit odmítnutou euroústavu tak, že ji přepíše do nesrozumitelna, má o tom mlčet."). Teorie o spiknutí elit proti lidu má jen jednu vadu: věcně je zcela mimo.

30.10.2009 v 9:17 | Karma: 12,32 | Přečteno: 3077x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Lisabonské pověsti české 2: o utlačovaných Irech

Odpůrci Lisabonské smlouvy s oblibou tvrdí, že její ratifikace měla skončit, protože byla odmítnuta Irskem. Pokračování ratifikace v dalších zemích po irském referendu je prý protiprávní. A co víc, EU je prý nedemokratická, neboť Irové o smlouvě hlasovali podruhé. Tyto argumenty však neobstojí. Smlouva je mrtvá ve chvíli, kdy jedna či více vlád, které ji dojednaly a podepsaly, svůj podpis odvolá, resp. dá svým partnerům najevo, že ratifikaci nehodlá dokončit. To se však v Irsku nestalo.

27.10.2009 v 9:37 | Karma: 17,92 | Přečteno: 3491x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Václav Havel na Sciences Po

Václav Havel včera převzal na Sciences Po doktorát honoris causa. Jsem rád, že moje Alma Mater zvolila pravě tento způsob, jak připomenout 20. výročí pádu komunismu.

23.10.2009 v 19:16 | Karma: 16,02 | Přečteno: 3264x | Diskuse| Politika

Lukáš Macek

Klausovy záruky

Aby Irsko dokončilo ratifikaci Lisabonské smlouvy, EU schválila tzv. „irské záruky", kterými šéfové vlád slavnostně potvrdili, že bílá je bílá a černá je černá. Teď si o své záruky řekl Václav Klaus. S několika rozdíly. O ty irské si řekla irská vláda v reakci na prohrané referendum; Klaus si o ně řekl sám, českému Parlamentu a vládě navzdory. Irská vláda řekla, co chce (vyjádření k v Irsku nejčastěji dezinterpretovaným tématům) a proč (aby vyhrála nové referendum); Klaus tak jasný postoj nebyl schopen zformulovat. „Irské záruky" se týkají témat, kde sice Lisabon nic nemění, ale v EU existují relevantní politické síly, které by do budoucna rády tímto směrem šly (např. daňová harmonizace); naproti tomu Klaus přišel s tématem, které je zcela mimo realitu dnešní EU a které se i v česko-německých vztazích dostává na okraj.

22.10.2009 v 10:19 | Karma: 20,78 | Přečteno: 2802x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 103
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2820x
Ředitel evropského kampusu Sciences Po (Pařížský institut politických věd) v Dijonu.

Lídr kandidátky SNK ED ve volbách do Evropského parlamentu 2009.