Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Církevní restituce aneb máme se bát nové Bílé hory?

Jednou ze zpráv tohoto týdne bylo, že v noci na 8. listopadu (paralela s datem bitvy na Bílé hoře je čistě náhodná) Poslanecká sněmovna přehlasovala Senát a schválila zákon, na jehož základě dojde k majetkovému vyrovnání státu s církvemi. I přesto, že přijaté řešení není úplně optimální, je třeba si uvědomit, že v podstatě žádné řešení nebude ideální a většina bezkonfesních občanů tohoto státu jistě nebude nikdy tleskat tomu, že stát na církve postupně převede majetky za miliardové hodnoty.

Strašení „církevními restitucemi“ využila ve své kampani před krajskými volbami i sociální demokracie, byť toto téma s těmito volbami nesouviselo, neboť návrh církevních restitucí musí být schválen zákonem, tedy na centrální úrovni Parlamentem ČR. Pravdou je, že o restitucích církevního majetku se hovoří prakticky již od počátku devadesátých let, přičemž od této doby je značné množství majetku (zejména půdy) pro tyto restituce blokován.

Není mou ambicí se v tuto chvíli zabývat skutečností, zda systém navracení majetku církvím a s tím související finanční náhrady je nastaven správně, či nikoli. Rovněž nechci hodnotit, zda součástí tohoto narovnání mají být i církve nově vzniklé po roce 1989. A nebudu rovněž rozvádět, že vracení majetku církvím se mělo odehrát už dávno, v dobách hospodářského růstu. V dnešní době, s takovým odstupem od pádu komunistického režimu a v souvislosti s hospodářskou stagnací, se jakékoli transfery majetku od státu k církvím minimálně velmi těžko mediálně vysvětlují a obávám se, že současná vláda má s mediální prezentací této problematiky (ostatně stejně jako s prezentací problematiky jiných oblastí) značné problémy.

Podle mého názoru je však třeba shrnou základní důvody pro narovnání s církvemi. Patří mezi ně zejména odblokování majetku, se kterým v současné době stát a mnohé obce nemohou disponovat a u mnoha obcí je tak omezen jejich územní rozvoj, budovy bez jasného vlastníka chátrají, apod. Pokud tu tedy někdo vystupuje proti církevním restitucím, pak by měl jasně uvést řešení tohoto problému, například i tím, že se jasně vyjádří ve smyslu, že církevní restituce nechce a iniciuje v tomto směru změnu legislativy a odblokování bývalého církevního majetku.

Primárně je třeba si uvědomit, že návrh se vyrovnává s poměrně nedávnou minulostí a v neposlední řadě, že návrh směřuje zejména do budoucna, neboť stát již například nebude hradit platy duchovním. V této souvislosti je jistě zajímavé, že ČSSD po ostré mediální kampani, již nenapadá samu podstatu narovnání s církvemi a restituce, ale nyní zpochybňuje zejména výši finančních kompenzací a systém financování církví.

Jak jsem uvedl již výše, nechci se tu pouštět do vyzdvihování přijatého návrhu a jistě bych si uměl představit lepší model, který by více akcentoval současné ekonomické problémy. Podstatnější však podle mého názoru je, že bylo dosaženo shody mezi expertními komisemi státu a církvemi, a že je možno i v této oblasti udělat tlustou čáru za minulostí a zabývat se důležitějšími problémy, které nás trápí. Byť nepatřím mezi aktivní příznivce jakékoli z registrovaných církví, tak jsem přesvědčen, že jasně identifikovatelný vlastník s odpovědností je lepší než stát, jehož jménem s tímto majetkem nakládá „armáda“ úředníků, kterým na tomto státním majetku povětšinou nezáleží.

Autor: Lukáš Korych | pátek 9.11.2012 22:27 | karma článku: 11,37 | přečteno: 911x
  • Další články autora

Lukáš Korych

Imigranti za hranicemi EU a před hranicemi ČR

V poslední době se poměrně často skloňovaným tématem stala vlna přistěhovalců, směřujících za hranice Evropské unie.

30.6.2015 v 18:02 | Karma: 16,22 | Přečteno: 645x | Diskuse | Hyde park

Lukáš Korych

Jak dál se stadionem pod lízátky

Již několik let se v Hradci Králové, občas i celkem vášnivě, hovoří o výstavbě nového fotbalového stadionu, avšak realizace bohužel zatím silně pokulhává. Tento projekt zároveň provázejí debaty o tom, zda součástí výstavby stadionu má či nemá být obchodní centrum. Finální tečkou v poslední době pak bylo odstoupení investora od výstavby fotbalové arény.

7.9.2014 v 3:38 | Karma: 7,84 | Přečteno: 473x | Diskuse | Hradec Králové

Lukáš Korych

Razie na Úřadu vlády aneb co to znamená

Včerejší den mediální téma, týkající nenarozených paterčat a následně povodní zastínila nová kauza a to policejní razie na mnoha místech České republiky, včetně Úřadu vlády. V současné době se dozvídáme a ještě budeme dozvídat, co vedlo orgány činné v trestním řízení k tak razantnímu zásadu v nejvyšších patrech české veřejné správy, potažmo politiky, avšak opozice již halasně deklaruje, že je třeba, aby ministerský předseda podal demisi, byla rozpuštěna Poslanecká sněmovna a vypsány nové volby.

14.6.2013 v 18:35 | Karma: 12,74 | Přečteno: 648x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Jak se točí a budou točit peníze Evropské unie

V souvislosti s některými kritickými ohlasy na můj předešlý příspěvek „Evropské prostředky a jak je využít“, považuji za nutné některé své názory blíže vysvětlit. V obecné rovině rozhodně nejsem příznivcem dotací, neboť zcela evidentně „pokřivují“ trh a vedou k preferenci pouze určitých odvětví či oborů. Na druhou stranu jsou oblasti, které se bez dotací těžko obejdou. Podle mého názoru však dotace obecně nejsou vhodné k podpoře podnikatelského prostředí, přičemž v této oblasti by mělo docházet spíše k vytváření příznivého podnikatelského prostředí a ke snižování zbytečné administrativní zátěže.

15.3.2013 v 16:39 | Karma: 6,04 | Přečteno: 357x | Diskuse | Ostatní

Lukáš Korych

Evropské prostředky a jak je využít

V médiích se co chvíli objeví článek či reportáž o problémech s čerpáním prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie. V souvislosti s těmito debatami se neustále hovoří o tom, jak efektivně Česká republika z těchto fondů čerpá, avšak pod pojmem efektivita bývá často prezentováno kvantitativní kritérium čerpání prostředků EU. Efektivita čerpání těchto prostředků má však jeden mnohem důležitější aspekt a to skutečnost, na jaké konkrétní projekty peníze směřují a zda tyto projekty mohou zejména ze středně a dlouhodobého hlediska zvýšit ekonomickou či sociální úroveň České republiky a její konkurenceschopnost v globalizovaném světě.

9.2.2013 v 12:27 | Karma: 6,41 | Přečteno: 341x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Na Lounsku se srazil minibus s autem, na místě je asi deset zraněných

19. července 2024  13:07,  aktualizováno  13:18

Policie zasahuje u nehody minibusu a auta u Lubence na Lounsku. Vyžádala si asi deset zraněných....

KOMENTÁŘ: Když hlavní proud ztratí soudnost, sílí krajní póly. Co čeká Evropu

19. července 2024

Premium Voliči ve Francii a Anglii rozhodli. V Británii vznikla vláda zcela bez potíží. Labouristický...

„Vážím si toho, že jsem na začátku.“ Pavel v Ostravě zahájil stavbu koncertní haly

19. července 2024  10:16,  aktualizováno  12:58

V Ostravě začala výstavba koncertní haly. Na slavnostní ceremoniál s poklepáním základního kamene...

Městské dvoupodlažní nádraží v Jihlavě vybuduje Skanska, stát má přes miliardu

19. července 2024  12:58

Přestavbu městského vlakového nádraží v Jihlavě dostala na starost firma Skanska, která podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 716x
Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové (obor Politologie), přičemž v současné době působí jako právník ve veřejné sféře.

Seznam rubrik