Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ztroskotanci a samozvanci si žádný důchod nezaslouží!

Věřím, že ministr Jurečka neustoupí. Jiří Grundorád společně s Johnem Bokem s nasazením života bezostyšně vydírá naši skvělou vládu hlásící se k odkazu Charty 77 kvůli důchodům pro disidenty.

Když jsem se dozvěděl, že Jiří Grundorád drží hladovku za nějakého Karla Soukupa, zprvu mi to nějak netrklo, nevěděl jsem o jakého Soukupa se jedná, protože to byl bývalý disident, bylo mi jasné, že to nebude ten Soukup vlastnící TV Barrandov, ani ten Soukup, který zradil kvůli prachům Pražský výběr a šel hrát ke „Goťákovi“, ale nějaký no name chlápek odněkud z Horní – Dolní, co podepsal Chartu 77 a za svůj statečný počin sklidil nějaký metál a jinak, v duchu verše Egona Bondyho: „Co jste chtěli, jste dostali, zas vám akorát nasrali,“ kdesi živoří.

Až jeden informovaný novinář napsal, že jde o Karla Charlie Soukupa. No, jo, Charlie Soukup! Toho znám! Jasně, písničkář, kterého odsud vyhodili, tím odsud myslím z Československa. Karel Kryl v písničce „Písničkářský bacil“ zpívá: „Charlie Soukupe, vsadili tě do kupé.“ V rámci akce Asanace byli písničkáři podrobeni výslechům, při kterých docházelo k fyzickému týrání, konkrétně Charlie Soukup odešel hlavně kvůli rodině.

Jeho písně jsem slyšel poprvé z kotoučového magnetofonu, kde byli nahrané písničky Jaroslava Hutky, Petra Lutky, Třešňáka, Pepa Nose a samozřejmě i Charlie Soukupa. Jako skalní rocker, který měl pro kotlíky, jen slova pohrdání, mě to chytlo, půvab těm písním dodal jistě i punc zakázaného ovoce, ale i tak to bylo o něčem. V té době, asi v roce 1980 už byli většinou v emigraci, nebo měli zákaz. Měl jsem příležitost vidět akorát Jaroslava Lutku na Baráčnické rychtě na Malé Straně. Pepu Nose jsem viděl během vojny, když jsem byl v Praze na dovolené, na utajeném koncertu pod širým nebem kdesi za Prahou.

Charlie Soukup byl z uvedených písničkářů nejostřejší, příliš se s tím nemazal, názory na systém ve svých písních vyjadřoval zpříma. Občas si jeho CD poslechnu, zas tak příliš se nezměnilo, po revoluci zůstala spíš hořká pachuť původních slibů: ekonomicky jsme si příliš  nepolepšili (viz. verš E. Bondyho) a politicky jsme na tom o něco lépe, i když dostat 5,5 roku natvrdo za děs - informaci, je přeci jenom silná káva, ale to jen na okraj. 

Osudy Charlie Soukupa v emigraci by jistě vydali na knížku. O jeho poustevničení v Austrálii natočil Jiří Holba v roce 2016 dokument „Feral“.

V celovečerním filozoficko-experimentálním autorském dokumentu Feral (česky divoch, divoký, volně žijící, divoká šelma) sleduje autor Jiří Holba (nar. 1982) současnou existenci českého undergroundového písničkáře, trampa, politického vězně, signatáře Charty 77 a emigranta z osmdesátých let Karla Charlieho Soukupa (nar. 1951). Dobrovolný „asociál“ se programově rozhodl „vegetovat mimo systém“ a hledat smysl lidské existence, vnitřní klid a lásku v jednoduchém bytí na základech buddhistického učení.

Ústav pro studium totalitních režimů mu v roce 2020 udělil Cenu Za svobodu, demokracii a lidská práva za statečné občanské postoje v době komunistické diktatury.

Unavený tulák se vrátil domů, zažádal si o důchod a kromě ocenění ÚSTR dostal jakousi almužnu, naštěstí přeživší disent stále drží spolu, takže Jiří Grundorád, mimochodem byl to on, který z vězení propašoval snad nejkrásnější sbírku básní Ivana Martina Jirouse  „Magorovy labutí písně“, se za svého přítele postavil a rozhodl se před Úřadem vlády držet hladovku, dokud ministr asociálních věcí Marián Jurečka neodstoupí. Následně se k němu přidal i John Bok. Zatím se jim svou osobní obětí podařilo získat pro Charlieho a ostatní dosud žijící disident získat aspoň příslib průměrného důchodu.

I přesto Jiří Gruntorád a John Bok v hladovce nepřestávají. Kdo by se naivně domníval, že věc je jasná a že je třeba jim držet palce, aby oba staří pánové svůj požadavek na odstoupení ministra, jehož přezíravý postoj k těm, kteří se postavili proti komunismu, je přiměl k tomuto odvážnému jednání, dotáhli do konce, rozhodně by se mýlil. Naši šosáčtí spoluobčané, kteří loajálně přitakávali a přitakávají každému režimu, se cítí být pobouřeni. To jsou přesně ti, kteří každého, kdo jim nejde pod nos, má jiný názor, jiný životní styl nebo se dokonce odváží protestovat, nazývají lemply, nefachčenky, chcimíry, popřípadě ztroskotanci a samozvanci, kteří cítí potřebu vyjádřit se nějakou stupidní poznámkou v internetových diskusích. Vybral jsem si z nich jednu z těch mírnějších:

Opravdu mu ho přejete? V roce 89 mu bylo 38 let. Co mu bránilo se vrátit a makat aby měl základ pro výpočet důchodu? Proč nemakal v Australii a měl tam i důchod? Podle Vás je to v pořádku?

Na druhou stranu, to, že se někdo cítí být ukřivděn, není vinou disidentů, ale celkově asociálními výstupy celého vládního kabinetu a jí přidružených poslanců a senátorů. Podle poslední zprávy Jiří Gruntorád po společném setkání s premiérem Fialou navrhl kompromis:

"Hladovku ukončím, pokud vláda zruší usnesení, kterým se přihlásila k tradicím Charty 77," oznámil Gruntorád. Jedním hlasem ale dodal, že premiér tento jeho požadavek odmítl.

Jurečka neodstoupí ani za zlaté tele a ke kompromisu zatím nedojde. Ano, naše vláda, která se  s komunistickým rozvědčíkem v čele státu, hlásí k tradicím Charty 77, nesmí ustupovat tlaku ztroskotanců a samozvanců!

Ať si psi štěkají a karavana jede dál!

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/gruntorad-hladovka/r~8c60fff4886411ee93abac1f6b220ee8/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Soukup

https://www.filmovyprehled.cz/cs/film/401801/feral

 

Autor: Jan Lněnička | pátek 24.11.2023 17:53 | karma článku: 31,09 | přečteno: 1185x
  • Další články autora

Jan Lněnička

Teroristé na Jílovsku a užiteční idioti

Nejen v Praze na autobusáku, ale i ve středních Čechách zuří hybridní válka. Jílovští dobrovolní hasiči v dubnu a květnu zasahovali u šesti mimořádných událostí s prokazatelně ruskou stopou!

14.6.2024 v 17:29 | Karma: 32,50 | Přečteno: 858x | Diskuse| Politika

Jan Lněnička

Hovor s umělou inteligencí

Vypadl mi internet, přestala jít pevná linka, kterou doma máme proto, neboť signál je všude, jen naše končiny nějak míjí. Co dělat jiného, než volat inteligentní síť.

9.6.2024 v 19:12 | Karma: 15,97 | Přečteno: 324x | Diskuse| Osobní

Jan Lněnička

Další kroky ke třetí světové?

Namísto jednání a uklidnění - eskalace konfliktu. Silnější zapojení NATO je podle Orbána jako hašení požáru plamenometem. Napětí po celém světě sílí.

2.6.2024 v 16:19 | Karma: 30,48 | Přečteno: 833x | Diskuse| Politika

Jan Lněnička

Nový šéf strategické komunikace vlády přichází pozdě

„Všechno skutečné je rozumné a všechno rozumné je skutečné,“ tento Hegelův citát by se měl stát motem této „Kanceláře pro uvádění kroků vlády na pravou míru“.

26.5.2024 v 13:45 | Karma: 22,91 | Přečteno: 440x | Diskuse| Společnost

Jan Lněnička

Nejsem

„Ústavní soud zrušil zákonnou úpravu, která pro úřední změnu pohlaví trans lidí vyžadovala chirurgický zákrok, zahrnující sterilizaci a přeměnu pohlavních orgánů.“ Co teď?

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 25,18 | Přečteno: 565x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Soumrak Slunečného pobřeží. V ráji turistů se usazují pašerácké gangy

23. června 2024  15:54

Španělské Slunečné pobřeží (Costa del Sol), které je oblíbené zejména u bohatých cizinců,...

Meteorologové: Páteční kroupová smršť patřila k nejvýraznějším za řadu let

23. června 2024  15:27

Páteční extrémní bouřky či silné nárazy větru přinesly podle meteorologů také nejvýraznější příval...

Rusko vyslalo rakety až nad Kyjevskou oblast. Odveta v Sevastopolu zranila stovky

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  15:24

Sledujeme online Ukrajina v noci na ruské území vyslala desítky bezpilotních letounů. Při útoku byl ve městě...

Neodnímatelná víčka PET lahví nestačí. Ministerstvo chystá zálohy obalů

23. června 2024  14:51

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) předloží vládě novelu zákona o obalech zavádějící...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 27,52
  • Průměrná čtenost 1017x
Jsem čelní a zatím jediný protagonista Venturismu. Venturismus znamená odvahu, odvážné vyslovení pravdy, ale také riskantní podnik. V ekonomii venture kapitál představuje finanční prostředky sloužící k investování do velmi rychle rostoucích inovativních projektů. Před rokem 1989 jsem založil hnutí „Tupohlaví“, které žádnou měrou přispělo k pádu socialismu. Venturismus a venturisté chtějí tímto odvážným směrem pokračovat...

Seznam rubrik