Už zase změna času!

Nějak zapomněli. To bylo řečí, že naprosto nesmyslné střídání času bude konečně odstraněno. Přišel covid 19, nyní válka na Ukrajině, úředníci v EU mají moc práce, tudíž problém vyjde do vytracena.  

Ještě před covidem jsem podepisoval petici proti letnímu času. Zpráva z 19. července roku 2018:

 

Evropská komise tento týden zahájila veřejnou konzultaci o každoročním pravidelném přechodu na letní čas. Debata, do které se až do 16. srpna mohou vedle států či organizací přes dotazník zapojit i unijní občané, je jedním z kroků, které mohou vést k zavedení jediného celoročního času.

 

Dotazník vyplnilo mnoho lidí, 70 procent si přálo, aby bylo střídání času zrušeno. Pak nastal nepochopitelný problém jaký čas zachovat. Většina odborníků byla pro zachování času středoevropského. Již, již se zdálo, že v roce 1921 nastane kýžená doba, kdy bude letní čas zrušen.

 

Avšak, jak známo, kvůli koronavirové pandemii byl plán zrušen.

 

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v roce 1979, důvodem byla tuhá zima a ropná krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se ČR připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců.

 

Střídání času se nebude řešit až do roku 1926. Stále, i přes mínění odborníků, prý nepanuje shoda, zda bude zachován letní nebo zimní čas. Přechod z normálního času na letní přináší podle vědců zdravotní následky, jako je v prvních dnech zvýšené riziko infarktu. Naše biologické rytmy jsou zmatené. Kdo chodil například od šesti do práce, musí vstávat již ve čtyři, aby byl u píchaček včas. Trpí tím samozřejmě děti i jejich rodiče.

 

Je zvýšené riziko dopravních nehod, a když už jsem psal o nástupu na směnu od šesti; při změně času musíte být v práci již v pět, z vlastní zkušenosti vím, že než jsem si na změnu času zvykl, připadal jsem si jako somnambul, jako takový automatický robot. Z toho vyplývá i zvýšené riziko pracovních úrazů.

 

Onehdá, když jsem pracoval na hradě Křivoklát, měl jsem mít v neděli kvůli jarmarku pořadatelskou službu. Pečlivě jsem přeřídil hodiny, nastavil budíka, ovšem o hodinu dozadu. Spalo se mi dobře, ale jaké bylo mé překvapení, že už je deset a návštěvníci pobíhají na nádvoří! Jak říkají lékaři, málem jsem dostal infarkt.

 

Summa summárum: letní čas v současné době žádné výhody nepřináší, Jedině snad zahrádkáři mají radost, ale ruku na srdce, který zahrádkář se bude ještě v deset večer hrabat v hlíně?

 

Většina obyvatel zrušení střídání letního a zimního času podporuje, opravdu je pro bruselské úředníky takový problém se dohodnout?

https://www.czechsight.cz/dusledky-stridani-zimniho-a-letniho-casu/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/zruseni-zmen-casu-letni-cas-evropska-komise-anketa_1807091846_haf

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zmena-casu-letni-cas.A220322_091711_domaci_indr

Autor: Jan Lněnička | sobota 26.3.2022 19:25 | karma článku: 28,04 | přečteno: 705x
  • Další články autora

Jan Lněnička

Nejsem

21.5.2024 v 19:11 | Karma: 24,90

Jan Lněnička

Cesta jinam Miroslava Imricha

8.5.2024 v 14:35 | Karma: 16,64