Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Že by prastaré zobrazení hvězdné oblohy?

Nedávno jsem si náhodou zalistoval publikací „Zakázaná archeologie“ od Reinharda Habecka a Klause Dony. Na straně 248 mojí pozornost upoutalo zobrazení dvou kotoučů s podivným obrázkovým písmem.  

Cituji:

„Modly kultury Vinca.

Podobně jako nálezy z Glozelu, i artefakty kultury Vinca spadají do období, kdy po Sumerech ještě nebylo ani vidu ani slechu. Hliněné předměty, o kterých nyní hovoříme, pocházejí z Vincy poblíž srbského Bělehradu a také z Tartare v Transylvánii. Jejich stáří je určeno jednoznačně – spadají do 6. tisíciletí před Kristem! To ovšem také znamená, že na nich se vyskytující starobalkánské písmo nemůže být sumerským „importem“! Výrazné odlišnosti od počátku písma v Mezopotámii to vylučují. Relikty kultury Vinca se podobají nálezům z civilizačního okruhu mexických Olméků.“

Tolik citace z výše uvedené knihy a z kapitoly o nerozluštitelných písmech. Když jsem vyobrazení obou kotoučů spatřil, položil jsem si otázku, zda se skutečně jedná jen o písmo, nebo jde snad o zcela něco jiného.

 

Kultura „Vinca“ je prastará neolitická kultura, která obývala v období 5500 – 4500 let před naším letopočtem dnešní Balkán. Její centrum bylo v dnešním Srbsku, ale zasahovala i na území dnešního Rumunska, Bulharska, severního Řecka, Makedonie, Kosova, Černé hory a Bosny a Hercegoviny.  Vyznačovala se vyspělým zemědělstvím i značně pokročilou ruční výrobou. Na vyšším stupni byla například metalurgie, neboť lidé kultury Vinca uměli například zpracovávat měď a další kovy. Typickým příkladem jsou například zoomorfní a antropomorfní figurky a také výrobky z podivnými symboly. A jedním z těchto prvků ze symboly jsou ony zmíněné kamenné kotouče.

Otáčivá mapka severní hvězdné oblohy?

Když jsem je spatřil, upoutalo mne, že v jejich středu se nalézá otvor. To mne přivádí k názoru, že jde o věc, která měla sloužit k otáčení. Ale co ty symboly? Když jsem spatřil ten kotouč, jenž je na obrázku zobrazený vlevo, nemohl jsem se ubránit pocitu, že mi ty obrázky něco připomínají. A to vyobrazení souhvězdí kolem severního pólu. V jeho spodní části těsně pod otvorem se nalézá symbol, který se značným způsobem podobá zobrazení souhvězdí Kasiopey. Hned vedle něj vpravo máme trojúhelník představující souhvězdí Cefeus a při pravém dolním okraji kotouče je vyobrazení odpovídají severním větvím souhvězdí Labutě, a to přesně tak, jak je to ve skutečnosti. Když půjdeme po pravé části kotouče nahoru, nemůžeme si nevšimnou Draka a nad ním uzavřený obrazec jenž by mohl představovat Velký vůz. Oblouk v levé části kotouče by zas mohl představovat souhvězdí Vozky a ve dvou jemu sousedních obrazcích by se zas mohlo ukrývat souhvězdí Žirafy. Že by tak mohlo jít o jakousi otáčivou mapku severní hvězdné oblohy?

Severní pól před 8 tisíci lety?

Když jsem si výše zmíněný levý kotouč prohlédl pozorněji, našel jsem v jeho horní pravé části ještě jeden symbol představující jakýsi křížek s vynechaným středem. Zprvu jsem si myslel, že by mohlo jít o nějakou velice jasnou hvězdu, například Arkturus. Vzhledem k tomu, že tato hvězda se nalézá více jižněji, tuto možnost jsem nakonec zavrhl. Podle mne je to však označení daleko důležitějšího bodu. Jak známo, tak naše planeta vykonává pohyb precese. To znamená, že jednou cca za 26 tisíc let opíše zemská osa  jakýsi kužel a tím pádem i kroužek na hvězdné sféře. Nyní zemská osa směřuje k Polárce. Ale během cyklu precese se severní pól posouvá i k jiným hvězdám. Například k hvězdě Vega v souhvězdí Lyry, kde byl před cca 13 tisíci lety nebo ke hvězdě Thuban v souhvězdí Draka, kde byl před 4 tisíci lety. Pokud si v myšleném kroužku na hvězdné sféře představíme, kde měl být před 7-8 tisící lety, v období kultury Vinca, dostaneme se zhruba do oblasti mezi Draka, Herkula, Honáka a Velký Vůz, tj. do pozice, kterou vymezuje právě zmíněný křížek.

Jižní hvězdná obloha?  

Nyní jsme se zabývali jen levým vyobrazením. Co by však analogicky řečeno mohlo znamenat obdobné vyzrazení vpravo? Jeho fotografii jsem navíc nalezl přímo na internetu, a tak ji přikládám. Když jsem ho spatřil a podíval se na něj stejně jako na ten předešlý, málem jsem ani nedutal. První co mne upoutalo byl symbol jakéhosi nafouklého trojúhelníku s křížkem uprostřed. Vypadalo by tam snad případné označení souhvězdí „Kentaura“ a „Jižního kříže“ jinak? Kdo zná jižní hvězdnou oblohu, ví, že tyto dvě souhvězdí jsou vůči sobě umístěny přesně takto. V levé části disku je trojúhelník, který přesně svojí polohou i tvarem vůči předešlému symbolu odpovídá souhvězdí „Malého vodního hada“, což je ve skutečnosti na obloze také trojúhelník hvězd. Mezi těmito dvěma symboly se na disku vyskytuje další vytvořený ze dvou trojúhelníků. Ten odpovídá souhvězdí „Loďě Argo“, které současní astronomové rozdělují na tři části. Část „Plachty odpovídá svojí polohou naprosto přesně jak svým natočením, tak svojí polohou vůči „Kentaurovi“ i „Malému vodnímu hadovi. Horní trojúhelník zas odpovídá pozici nejjasnějších hvězd souhvězdí „Lodní záď“ a „Lodní kýl“, dvou zbývajících částí „Lodě Argo“. Nalézt lze i obdoby dalších souhvězdí jižní oblohy, a to například Tukana, Páva nebo Zajíce a další.    

Jak o ní věděli?

Chtěl bych jen připomenout, že se ohledně kultury Vinca jednalo o pravěkou neolitickou kulturu. V případě, že by na obou discích byla skutečně znázorněna hvězdná obloha, ptám se, odkud primitivní lidi obývající Evropu znali souhvězdí jižní oblohy, které jsou zde trvale nepozorovatelné? Pravda, je sice možné, že právě precese zemské osy vykonala své. Tehdy například bylo souhvězdí Kentaura cca o 30 stupňů severněji a tudíž v jižní Evropě bylo lépe pozorovatelné. Ale jiná souhvězdí jako například „Malý vodní had“nebo „Tukan“ zas bylo blíž jižního pólu, než je tomu dnes. Pokud by se má hypotéza tohoto řešení kamenné záhady kultury „Vinca“ potvrdila, je možné, aby tyto lidi z doby pravěku vykonávali tak daleké a náročné cesty přes moře na jih a nebo se k zobrazení jižní oblohy dostali ještě jiným nám dosud neznámým způsobem?    

Zdroje:

Dona K. Habeck R.: Zakázaná archeologie, Dialog, Liberec, 2008

Wikipedie

 

Použité obrázky: Dona K. Habeck R.: Zakázaná archeologie, Dialog, Liberec, 2008

Wikipedie

http://www.europeanvirtualmuseum.net/virtual_museum/prototipo_en.asp?Type=4&Number=24&lingua=en

 

Související články

Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací

K čemu sloužily záhadné zlaté klobouky?

Tajuplné nálezy ze Skotska

Rubrika archeoastronautika

Interaktviní mapa severní hvězdné oblohy

Tajuplnosti jižní hvězdné oblohy

 

 

Autor: Libor Čermák | pondělí 12.12.2011 8:26 | karma článku: 22,10 | přečteno: 3961x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54 | Přečteno: 152x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Vlak na Děčínsku usmrtil člověka, provoz na trati do Ústí nad Labem byl přerušen

17. května 2024  18:10,  aktualizováno  21:32

Vlak u Dobkovic na Děčínsku v pátek vpodvečer srazil člověka. Na místě podlehl svým zraněním, řekl...

Manžela šéfky americké Sněmovny napadl kladivem. Kanaďan dostal třicet let

17. května 2024  21:06

Soud v Kalifornii vyměřil trest třiceti let odnětí svobody muži, který v roce 2022 vtrhl do domu...

Auto sjelo pod pražským Vyšehradem do Vltavy. Na místě zasahovali potápěči

17. května 2024  19:57,  aktualizováno  20:44

Hasiči a policie zasahovali na Podolském nábřeží, kde sjelo vozidlo do Vltavy. Podle pražských...

Humor na sociálních sítích. Na vtipálky vznikla past, za níž může stát armáda

17. května 2024  20:07

Česká armáda zřejmě nemá pochopení pro humor. Jinak si nejde vysvětlit past, kterou patrně...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám