Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Záhady a zajímavosti Machu Picchu

Jedním z nejznámějších a zároveň nejtajemnějších míst v Jižní Americe jsou ruiny inckého kultovního místa Machu Picchu. Díky tomu se dostaly i na seznam tzv. „nových sedm divů světa“.

Je to legendární incké město postavené v horském sedle pod Huana Picchu a nad řekou Urubamba v nadmořské výšce kolem 2400 m.n.m. Proč ho Inkové postavili, to nikdo neví. Jeho datování je zhruba na rok 1450 n.l, ale některé části centra komplexu jsou však údajně mnohem starší. Pro moderní svět bylo Machu Picchu objeveno až v roce 1911, a to americkým výzkumníkem a archeologem Hiramem Binghamem. V roce 1983 bylo zařazeno ba seznam UNESCO a v roce 2007 dokonce mezi novodobých sedm divů světa. Kdo se sem chce dostat, má dvě možnosti. Například si může zvolit několikadenní pěší pochod po staré incké cestě. Tento pochod je však možný jen se zkušeným průvodcem. Komu se nechce chodit pěšky, může využít železnici a pak silnici s množstvím serpentýn.

A tak jsem se rozhodl, že stejně jako v případě dalších obdobných staveb, tak i zde udělám co nejucelenější seznam zdejších záhad a zajímavostí.

Z á h a d y   v   u m í s t ě n í

Jak jsem psal v článku „Peruánské tajemství Orionu“, tak Machu Picchu zapadá do „inckého Orionu“, kde odpovídá hvězdě Mintaka, nejsevernější hvězdě v tzv. Pásu Orionu.

Horský masiv Huana Picchu nad pevností vytvoří z pohledu Machu Picchu nádhernou iluzi lidského obličeje nějakého ležícího indiána.

Nalézá se na opačné straně zeměkoule, jako byla Khmérská říše v jihovýchodní Asii, kde se například nalézá známý chrám Angkor Vat a další památky.

Z á h a d y   s t a v b y

Tak jako v jiných podobných předkolumbovských stavbách v Peru, tak i zde najdeme zdivo z mnohostranných kamenů, které do sebe naprosto přesně zapadají a jsou na sebe navršeny bez pojiva. Jak píše český badatel, spisovatel a cestovatel Arnošt Vašíček v knize „Záhady Peru“, že zatímco u Cuzca můžeme spatřit kámen o dvanácti úhlech, poblíž Machu Picchu se nalézá kámen o čtyřiceti úhlech

Půdorys  Machu Pichu působí také jako obrovský geoglyf, tedy obrazec, který je možný spatřit nejlépe seshora. Pevnost s okolními terasami totiž vypadá jako letící kondor z profilu. Nejlépe je to vidět na fotografii na tomto odkazu: http://www.travelblog.org/Photos/5030198. Vlastní tělo má kondor ve spodní části obrázku, kde hlavu se zobákem má vlevo.  Nad tělem potom má mohutná křídla. Napadá mne, zda v tom v takovémto zobrazení ptáků náhodou nemůže být i nějaká archeoastronautická souvislost.   

Je zde možné rozeznat tři základní stavební techniky. Kupodivu nejsložitější jsou ty nejstarší, tj. ony složité kamenné sestavy. Pak jsou druhé nejstarší - stavby z cihel. A nejmladší jsou zdi z nahrubo otesaných kamenů, což je kupodivu ta nejprimitivnější zdejší metoda.

Jedním z nejznámějších objektů v tomto divu světa je posvátný tzv. Sluneční kámen neboli Intihuatana. Je to zvláštně opracovaný skalní blok, který má tvar zploštělé pyramidy v točitém tvaru. Na svém vrcholu má pak zvláštní čtyřboký sloupový výčnělek, jenž podle některých názorů je srovnávána s tvarem hory nad Machu Picchu. (viz např. foto)Tento kámen sloužil kromě kultovních účelů i jako astronomická observatoř k určování rovnodenností a zatmění slunce.

Další zajímavou stavbou je tzv. chrám Slunce neboli Sluneční věž. Už jeho půdorys je zajímavý. Jako jediná stavba v Machu Picchu není čtverhranná, ale ve tvaru podkovy. V době zimního slunovratu je zde možné pozorovat zajímavou hru světla a stínu. Paprsek, který do chrámu pronikne hlavním oknem, dopadne na velký obřadní kámen uprostřed místnosti. 

Z á h a d y   a   z a j í m a v o s t i   z   m y t o l o g i e

O zimním slunovratu se tu každoročně konala slavnost zasvěcení slunečnímu bohu Intimu. Tento bůh byl při ní symbolicky připoutáván k balvanu, aby se vrátil i v příštím létě. Měl snad tento bůh Inti podle zdejší legendy někam odlétávat?

Incké legendy praví, že takovéto stavby postavil bílý bůh Viracoča. Ten údajně vlastnil hůl, se kterou dokázal zapálit skálu. Tento oheň prý i dokázal zlehčit kameny tak, že je uzvedl i jeden člověk. Toto zlehčení trvalo jen nějaký čas a pak se zas kameny vracely na svojí původní hmotnost.

Další legenda říká, že tyto stavby postavili dva synové boha  Virakoči. Tito synové naučili lidstvo opracovávat a dopravovat kameny a také ho vzdělávali v astronomii. Jenomže pozemšťané je zklamali, protože začali uctívat figurky bohů. Řekli to tedy svému otci, a ten je potrestal bleskem a ohněm. A stejně jako jiní bohové, tak i on slíbil, že se jednou vrátí.

D a l š í   z á h a d y   a   z a j í m a v o s t i

Jednou z dalších nevyřešených záhad Machu Picchu je to, proč a kdy bylo toto město opuštěno. Existuje několik teorií. Buď se tak stalo ve válce mezi sousedními kmeny, kdy zde mohlo být zmasakrováno veškeré obyvatelstvo. Dále se přemýšlí o nějaké epidemii. A třetí a nejvíce přijímanou hypotézou je, že ho Inkové z nějakých neznámých důvodů sami opustili.

Jak jsem psal, tak v  Huana Picchu lze rozeznat siluetu ležícího obličeje. V téže hoře pod jinými úhly lze také rozpoznat například siluetu ležící pumy nebo stojícího kondora (viz  http://www.novinky.cz/cestovani/273644-na-posvatne-machu-picchu-je-nejlepsi-vyhled-z-hory-huayna-picchu.html)

V roce 2010 ho navštívil francouzský inženýr David Crespy a povšiml si zvláštního výklenku v jedné z budov. Usoudil, že vznikl zazděním vchodu do prostor ukrytých v podzemí. Jeho článek o tom podnítil francouzského archeologa Thierriho Jamina ke geofyzikálnímu průzkumu. Tato měření ukázala, že tam v podzemí se nalézá velký poklad ve formě většího množství zlata a stříbra. (http://vtm.e15.cz/machu-picchu-skryva-velky-poklad)

Erich von Däniken se zmiňuje o nálezu zvláštních předmětů, které zde učinil americký výzkumník Hiram Bingham, objevitel Machu Picchu. Bylo zde prý objeveno 156 předmětů ve tvaru disku o velikosti zploštělého tenisového míčku. Některé z nich jsou ze zvláštního zeleného, téměř průhledného materiálu. Bingham se domníval, že mohlo jít o nějaký druh počítadel. Já se ptám, co když tyto předměty mají něco společného s dopravními předměty domnělých  bohů? Protože jak známo, některá současná pozorování UFO se podobají právě diskům.

 S o u v i s l o s t i   s   s t a v b a m i   s v ě t a

Stavby, které jsou postavené z mohutných mnohoúhlových kamenů, které do sebe naprosto přesně zapadají lze vidět i v jiných stavbách (Sacsayhuaman, Kenko, Tambomachay, Ollantaytambo, atp. Nezodpovězené otazníky prastarých kameníků

Místa, která jsou postavena do tvaru souhvězdí Orionu, jsou i jinde. Například v egyptské Gíze (Záhady Menkaureovy pyramidy), v egyptské Sakkaře (Záhady nejstarších egyptských pyramid), v pravěkých hradištích kolem Vltavy. A i další prehistorické lokality ve světě i mimo náš svět vytvářejí nejrůznější souhvězdí (viz Tajemství souhvězdí v památkách dávných civilizací).

Míst, která byla náhle a z neznámých důvodů opuštěna, je také více. Například podivné přesídlení mayské civilizace (viz Záhady mayské Chichén Itzá) nebo u Anasaziů (viz Indiánský kmen Anasaziové – velká záhada).

Situace, kdy starší stavby jsou kvalitnější a monumentálnější, než ty novější, známe například i ze starého Egypta. Nejvelkolepější pyramidy vznikly za 4. dynastie (a i tam se jejich výška postupně zmenšovala). A u dynastií následující už jen málo kdy pyramidy přesáhly 60 metrů.   

Astronomická orientace a hry světel a stínů jsou běžné i z jiných významných staveb (New Grange, chámy na Maltě, Stonehenge (Záhady Stonehenge), Chichén Itzá v Mexiku (Záhady mayské Chichén Itzá) a i jinde (viz Hry světel a stínů jako důkaz dokonalosti dávné architektury)

Jméno „Inti“, bůh, jemuž byl v Machu Picchu zasvěcen posvátný kámen Intihuatana, není známo jen z mytologie Inků. Muž stejného jména působil i v Egyptě. Byl to nejoblíbenější syn vezíra a soudce Kara, o němž jsem se zmiňoval v článku Největší úspěchy české egyptologie, a to o tom, že čeští archeologové objevili v roce 1995 jeho hrobku v jižním Abusíru. Je to jen jmenná náhoda mezi inckou a egyptskou říší?

Machu Picchu je tedy opravdu tajuplné místo, které v sobě ukrývá mnoho záhad a tajemství. Je možné, že si vzpomenete i na nějaké další, o kterých jsem se nezmínil. A kromě toho je i docela možné i to, že další záhady této stavby stále ještě čekají na své objevení. A tak nám si nezbývá, než si přát to, aby se archeologům a dalším badatelům podařilo o takovýchto a podobných místech toho zjistit co nejvíce.

 

Zdroje a použitá literatura: odkazy uvedené v článku

http://cs.wikipedia.org/wiki/Machu_Picchu

Däniken E.: Stopy mimozemšťanů, Knižní klub, Praha, 2010

Däniken E.: vesmírne lety ve starověku: Knižní klub, Baronet, Praha, 1997

Vašíček A: Záhady Peru, Mystery film, Ostrava, 2006

Použité fotografie: wikipedie, http://www.flickr.com/photos/mckaysavage/718195060

 

Související články:

Za tajemstvím čínských pyramid

Záhady a zajímavosti jávského Borobuduru

Záhady mayské Chichén Itzá

Záhady Stonehenge

Záhady andského Pumapunku

Záhady mexického Teotihuacanu

Záhady egyptských pyramid v Gize

7 divů světa archeoastronauticky

Rubrika: archeoastronautika

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | středa 19.3.2014 6:48 | karma článku: 21,98 | přečteno: 7452x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,57 | Přečteno: 156x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 233x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Víme, kde má Putin bunkry, tvrdí Kyjev. Šéfa Kremlu přirovnal k upírovi

24. května 2024  20:40

Známe polohu bunkrů ruského vůdce Vladimira Putina, prohlásila ve čtvrtek ukrajinská vojenská...

Výdejní boxy zahlcují města. Vizuální smog, hodnotí je radnice a chtějí nájem

24. května 2024  20:20

Otevřeno nonstop a skoro na každém kroku. Výhody, které oceňuje asi většina lidí, kteří si něco...

Na výletě žačku srazilo auto a ochrnula. Škole pojistka nestačí, není ani povinná

24. května 2024

Premium Počet školních úrazů narostl v uplynulém školním roce o šest procent. Celkem se jich stalo přes 45...

Putin chce zmrazit válku a obnovit mírové rozhovory. Ne se Zelenským

24. května 2024  14:15,  aktualizováno  19:33

Je potřeba obnovit mírové rozhovory, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Jednání ale podle...

Pronájem bytu 2+kk, 65 m2, Velké Všelisy
Pronájem bytu 2+kk, 65 m2, Velké Všelisy

Velké Všelisy - Malé Všelisy, okres Mladá Boleslav
10 000 Kč/měsíc

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1894x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám