Vánoční doba: Jak Matěj zdobil stromeček
Maminka s babičkou už připravovaly bramborový salát na zítřejší štědrovečerní večeři. A tak tatínek mezitím přinesl z garáže nedávno zakoupený smrček, který v obýváku postavil do stojánku. A dědeček přitom začal vyprávět:
„Víte to, že stromečky se už zdobily od pravěku? A bylo tomu právě o svátcích zimního slunovratu. Například staří Keltové zdobili zlatem a stříbrem smrky a borovice v okolí jejich domů. Když se začaly u nás slavit vánoce, jako křesťanské svátky, lidé si svoje příbytky zdobili chvojkou, což byla ozdobená smrková nebo jedlová větev, která visela nad stolem špičkou dolu. První skutečně ozdobený vánoční stromeček pochází z 16. století z německých Brém. U nás ale až z roku 1812, kdy ho na svém libeňském zámečku nechal ozdobit tehdejší ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Ale trvalo ještě asi dalších sto let, než se rozšířil do všech rodin tak, jak je tomu nyní.“
Tatínek upozornil, že nejprve se na stromeček musí dát světýlka, aby jejich elektrické vedení nerozbilo skleněné ozdoby. Pak přišel Matěj a pověsil tam ty věci z vizovického těsta, které vyrobili na Mikuláše. Pak si vzpomněl, že i ve škole dělali hezké papírové vánoční ozdobičky ve tvaru jakési harmoniky.
To se vezmou dva tenké proužky papíru (můžou být i barevné, aby byly hezčí), a dají se na sebe kolmo, a to tak, aby se jejich spodní části kryly.
A pak se střídavě překládají.
A výsledná práce je moc hezká a dá se pověsit mezi ostatní ozdoby.
Dědeček pak přidal další zlatostříbrné ozdobičky z papíru a špejlí, které vyrobil.
Například jízdní kolo (viz Jak jsem vyráběl zlatostříbrné jízdní kolo)
A podobně vyrobil i brusle. Jak klasickou lední, tak tu inline. Spojí se k sobě dvě krátké špejle, aby vytvořily „L“. Kromě nich se vytvoří i spodky bruslí. A to obě strany a slepí. Akorát do té kolečkové se vloží čtyři stejná malá kolečka, též oboustranně stejné barevné.
Pak se vezmou dva dlouhé pásy, nalepí se na oba konce a po zaschnutí se začnou namotávat. Na závěr se k nim přilepí i spodky bruslí, přezky či tkaničky a ozdoby jsou hotové.
„Velice hezké“ libovali si všichni. Zítra si ten stromeček ještě dozdobí maminka s babičkou. A večer pod něj už může Ježíšek nadělovat.
Zítra: Štědrý den plný vánočního dobrodružství
1. díl: Jak adventní výstava povzbudila zájem o vánoční tradice, 2. díl: Jak Matěj vyráběl svíčky na adventní věnec, 3. díl: Jak si Matěj vyráběl adventní kalendář, 4. díl: Matěj na zabijačce, 5. díl: Matějův dopis Ježíškovi, 6. díl: Jak Matěje a Zuzku navštívily Barborky, 7. díl: Jak si Matěj vysloužil třešňovou větvičku, 8. díl: Jak Matěj dělal čerta, 9. díl: Výroba mikulášských dobrot, 10. díl: Jak děti honily Ambrože, 11. díl: Jak šel Matěj s dědečkem pro jmelí, 12. díl: Jak Matěj vyrobil dárek pro pejska Ronyho, 13. díl: Matějovo adventní bruslení, 14. díl: Dárek pro malou Zuzanku, 15. díl: Předvánoční výprava do Karlštejna, 16. díl: Jak Matěje se Zuzkou navštívily Lucie, 17. díl: Jak Matěj vyráběl jednoduchý betlém, 18. díl: Dárek pro dědečka – vystřihovánky kostela, 19. díl: Fotografický dárek pro tatínka a maminku, 20. díl: Sněhulovický Večer světel, 21. díl: Zachráněné deváté cukroví, 22. díl: Jak jsi krásné neviňátko, 23. díl: Sněhulovické sněhohrátky, 24. díl: Jak Matěj roznášel Betlémské světlo, 25. díl: Jak Matěj zabaloval dárky
Psal jsem před třemi roky v adventním kalendáři 2012 : „Adventní kalendář: za vánočními písněmi a koledami“Psal jsem před dvěma roky v adventním kalendáři 2013: „Vystřihovánky horské boudy“Psal jsem před rokem v adventním kalendáři 2014: „Vždyť kapři k vánocům patří“ | Seriál „Inlajnový duch“Seriál „Hrdinové Čeksasu“Vánoční doba 2015 (seriál)Výročí havárie UFO (seriál) |
|---|---|
Na povzbuzení vánoční atmosféry přidávám odkaz na vánoční píseň, dnes: „Karel Gott a Darina Rolincová - Zítra stromek zazáří“ | A také odkaz na vánoční příběh, dnes pohádku „Anděl Páně“ |
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou
Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí
Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu
Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí
Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek
Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
| Další články autora |
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Pánové, zahoďte džíny a přestaňte se pařit. Králem vedra je len, ramie nebo konopí
V létě vás před horkem nemusí chránit jen klasické bavlněné šortky a tričko. Existuje celá řada...
Praha otevře na dva dny muzea zdarma. Které umělecké expozice navštívíte bez placení?
Hlavní město se v květnu opět připojí k celosvětové iniciativě, jejímž cílem je přiblížit...
5 důvodů, proč si modernizace smíchovského nádraží zaslouží vaši pozornost. Je to unikát
Praha buduje dopravní terminál, který v Česku zatím nemá obdoby. Modernizace smíchovského nádraží...
Punisher v MCU. Antihrdina s tváří Jona Bernthala míří do kina ve filmu Spider-Man
Než komiksový antihrdina dorazí v celovečeráku - čtvrtém Spider-Manovi - servíruje Marvel fanouškům...
Tragédie u Chebu. Kamionu se při střetu s dodávkou odtrhla kabina, jeden mrtvý
U Cetnova nedaleko Chebu se v pondělí ráno stala tragická dopravní nehoda. Střetl se tam kamion s...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1912x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené



























