Vánoční doba: Jak Matěj zdobil stromeček

Byl předvečer Štědrého dne. A tak se dědeček s tatínkem rozhodli, že už teď pomůžou mamince se zítřejším zdobením vánočního stromečku a že už teď ho začnou zdobit.

Maminka s babičkou už připravovaly bramborový salát na zítřejší štědrovečerní večeři. A tak tatínek mezitím přinesl z garáže nedávno zakoupený smrček, který v obýváku postavil do stojánku. A dědeček přitom začal vyprávět:

„Víte to, že stromečky se už zdobily od pravěku? A bylo tomu právě o svátcích zimního slunovratu. Například staří Keltové zdobili zlatem a stříbrem smrky a borovice v okolí jejich domů. Když se začaly u nás slavit vánoce, jako křesťanské svátky, lidé si svoje příbytky zdobili chvojkou, což byla ozdobená smrková nebo jedlová větev, která visela nad stolem špičkou dolu. První skutečně ozdobený vánoční stromeček pochází z 16. století z německých Brém. U nás ale až z roku 1812, kdy ho na svém libeňském zámečku nechal ozdobit tehdejší ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich. Ale trvalo ještě asi dalších sto let, než se rozšířil do všech rodin tak, jak je tomu nyní.“

Tatínek upozornil, že nejprve se na stromeček musí dát světýlka, aby jejich elektrické vedení nerozbilo skleněné ozdoby. Pak přišel Matěj a pověsil tam ty věci z vizovického těsta, které vyrobili na Mikuláše. Pak si vzpomněl, že i ve škole dělali hezké papírové vánoční ozdobičky ve tvaru jakési harmoniky.

To se vezmou dva tenké proužky papíru (můžou být i barevné, aby byly hezčí), a dají se na sebe kolmo, a to tak, aby se jejich spodní části kryly.

A pak se střídavě překládají.

A výsledná práce je moc hezká a dá se pověsit mezi ostatní ozdoby.

Dědeček pak přidal další zlatostříbrné ozdobičky z papíru a špejlí, které vyrobil.

Například jízdní kolo (viz Jak jsem vyráběl zlatostříbrné jízdní kolo)

A podobně vyrobil i brusle. Jak klasickou lední, tak tu inline. Spojí se k sobě dvě krátké špejle, aby vytvořily „L“. Kromě nich se vytvoří i spodky bruslí. A to obě strany a slepí. Akorát do té kolečkové se vloží čtyři stejná malá kolečka, též oboustranně stejné barevné.

Pak se vezmou dva dlouhé pásy, nalepí se na oba konce a po zaschnutí se začnou namotávat. Na závěr se k nim přilepí i spodky bruslí, přezky či tkaničky a ozdoby jsou hotové.

  „Velice hezké“ libovali si všichni. Zítra si ten stromeček ještě dozdobí maminka s babičkou. A večer pod něj už může Ježíšek nadělovat.

 

Zítra: Štědrý den plný vánočního dobrodružství

  Vánoční doba 2015 (seriál)

1. díl: Jak adventní výstava povzbudila zájem o vánoční tradice, 2. díl: Jak Matěj vyráběl svíčky na adventní věnec, 3. díl: Jak si Matěj vyráběl adventní kalendář, 4. díl: Matěj na zabijačce, 5. díl: Matějův dopis Ježíškovi, 6. díl: Jak Matěje a Zuzku navštívily Barborky, 7. díl: Jak si Matěj vysloužil třešňovou větvičku, 8. díl: Jak Matěj dělal čerta, 9. díl: Výroba mikulášských dobrot, 10. díl: Jak děti honily Ambrože, 11. díl: Jak šel Matěj s dědečkem pro jmelí, 12. díl: Jak Matěj vyrobil dárek pro pejska Ronyho, 13. díl: Matějovo adventní bruslení, 14. díl: Dárek pro malou Zuzanku, 15. díl: Předvánoční výprava do Karlštejna, 16. díl: Jak Matěje se Zuzkou navštívily Lucie, 17. díl: Jak Matěj vyráběl jednoduchý betlém, 18. díl: Dárek pro dědečka – vystřihovánky kostela, 19. díl: Fotografický dárek pro tatínka a maminku, 20. díl: Sněhulovický Večer světel, 21. díl: Zachráněné deváté cukroví, 22. díl: Jak jsi krásné neviňátko, 23. díl: Sněhulovické sněhohrátky, 24. díl: Jak Matěj roznášel Betlémské světlo, 25. díl: Jak Matěj zabaloval dárky

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | středa 23.12.2015 3:59 | karma článku: 14,24 | přečteno: 254x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88