Vánoční doba: Jak Matěj vyráběl svíčky na adventní věnec

Nastala první adventní neděle. To Matějova maminka, stejně jako každý rok na začátku adventu, vyráběla adventní věnec. A Matěj, že by si ho také chtěl vyrobit. A tak dobře, proč ne?

A tak mu maminka připravila slaměný věnec, jako kostru. A Matěj na něj začal navazovat jehličnaté větvičky. Na zdobení adventních věnců se obvykle používají smrkové, borové, tisové, tújové či jalovcové větve. A tak je tam navazoval tak, aby se mu líbily.

Jenomže pak nastal problém. Maminka začala připevňovat na adventní věnec svíčky. Ty které se zapalují při adventních nedělích. Na svůj velký věnec připevnila čtyři mohutné svíčky. Jenomže ji už žádné nezbyly na ten věnec Matějův. Co teď?

A tak se šel zeptat dědečka. A ten si kupodivu věděl rady. Svíčky na adventní věnec sice neměl. Ale za to měl nápad. „Počkej tady Matěji, já skočím pro něco k panu Nováčkovi.“

Matěj tedy čekal, co asi děda přinese. Pan Nováček byl jejich soused. Kromě jiných věcí byl také velkým včelařem. Ale včeličky, ty teď v zimě přeci spí?

Dědeček za chvíli přišel domů a Matějovi přinesl jakési čtyři žluté obdélníky ze zvláštního materiálu, do kterých byly vyhloubeny malé šestiúhelníčky.

„Co to je?“ Zeptal se Matěj.

„To je včelí vosk. Přestav si, že včeličky ho ze sebe vypocují. A z toho pak staví plástve. A my si právě z tohohle vosku uděláme ty svíčky.“

Děda za chvíli přinesl jakýsi motouz. „Tak tohle použijeme na knot.“

Nejprve šel k topení. Teplo, které z něj sálá, to použije na změkčení vosku. Pak vložil k okraji vosku knot a začal rolovat. „Vidíš to?“ takhle se dříve vyráběly tradičním způsobem svíčky z včelího vosku.“

Matějovi se to zalíbilo. A tak zbylé tři svíčky udělal podle dědečkova vzoru sám. A celkem se mu povedly. Pak je společně umístili na jeho nově vyrobený věnec. A když bylo vše hotové, Matěj zapálil první svíčku. Byla to opravdu krásná vůně, která se nesla z této svíčky vyrobené ze včelího vosku.

A pak dědeček Matějovi pověděl: „Víš jak vznikl první adventní věnec?“

„Nevím!“

To v 19. století žil v Hamburku jeden pan učitel, který tam měl školu pro chudé děti. Ty se tak těšily na vánoce, že se už nemohly dočkat. A tak jim pan učitel vyrobil ze starého dřevěného kola velký věnec a na něj dal svíčky. Devatenáct malých červených a čtyři velké bílé. A každý den jim zapaloval jednu svíčku. Na neděli pak vždy vycházela ta velká bílá. A právě ty se dochovali v lidovém zvyku až do současnosti.“

„To vlastně ty děti měly takový adventní kalendář. Že jo?“

Ano. Matěji, Vlastně ano.“

Teď si ale Matěj vzpomněl, že pozítří začíná prosinec. A on dosud nemá zakoupený adventní kalendář s čokoládovými bonbony. „A Matěji? Nechtěl bys sis ho místo kupování přímo osobně vyrobit? Zítra ti řeknu jak na to. Jo, a cestou ze školy si kup nějakou čokoládu, která ti chutná.“    

Zítra: Jak si Matěj vyráběl adventní kalendář

Vánoční doba 2015 (seriál)

1. díl: Jak adventní výstava povzbudila zájem o vánoční tradice

Psal jsem v roce 2012: Adventní kalendář: Co možná nevíte o adventním věnci?

Seriál „Inlajnový duch“

Seriál „Hrdinové Čeksasu“

 

Na povzbuzení vánoční atmosféry přidávám odkaz vánoční píseň, dnes

Vánoce, Vánoce přicházejí

 

A také odkaz na vánoční příběh, dnes Skřítek Racochejl - Jak slavil Vánoce

 

Autor: Libor Čermák | neděle 29.11.2015 6:11 | karma článku: 13,43 | přečteno: 340x

Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,85 | Přečteno: 199x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 260x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 190x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 222x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 216x | Poezie a próza

Nejčtenější

Obří výpadek elektřiny ochromil velkou část Česka. Energetici řekli příčinu

4. července 2025  12:11,  aktualizováno  21:48

Sledujeme online Velkou část Česka včetně Prahy a dalších velkých měst postihl masivní výpadek proudu. Bez elektřiny...

Plovoucí bary a „nepřevratitelný“ raft. Na Vltavě kvete zvláštní vodácký byznys

6. července 2025  14:16

Je deset hodin ráno a na jezu v Herbertově, dva kilometry po Vltavě od Vyššího Brodu na jihu Čech a...

A modré přilby jen přihlížely... Fotka ze Srebrenice dodnes straší Nizozemsko

9. července 2025

Seriál Nizozemští vojáci sedí na střeše obrněného vozidla, vedle sebe modré přilby. Pod nimi stojí tisíce...

Proslavily ji šaty z minerálky. Topmodelka z ikonické reklamy se vrátila do Varů

7. července 2025  9:35

Michael Douglas, Dakota Johnson, Peter Sarsgaard. Celá řada hvězd a celebrit ozdobila letošní...

OBRAZEM: Stano odhalil Bartoškův poslední portrét. Dakota si napravila reputaci

7. července 2025  1:17

Jak naposledy zvěčnil renomovaný fotograf Tono Stano Jiřího Bartošku, se můžete jít podívat do...

Tichý lovec dronů. Ukrajina nasadila proti Rusům česko-slovenského „Žraloka“

9. července 2025  11:24

Ukrajinská armáda koncem června obdržela první letoun typu SharkU1, upravený ultralehký stroj...

Cítím zklamání, hodnotí Schillerová verdikt Ústavního soudu o důchodové reformě

9. července 2025  11:03,  aktualizováno  11:19

Rozhodnutí Ústavního soudu, že důchodová reforma platí, je podle Aleny Schillerové potřeba...

Žena obrala lidi o 16 milionů, roztočila je za sázky i drogy. Odsedí si 8,5 roku

9. července 2025  8:55,  aktualizováno  11:15

Za rozsáhlé kybernetické podvody, při kterých přišlo přes 60 firem a lidí o 16 milionů korun,...

Vláda má seznam firem, které podle Ukrajiny porušují sankce. Jména neřekne

9. července 2025  10:53,  aktualizováno  11:13

Vláda má k dispozici seznamy českých firem, které podle Ukrajiny porušují protiruské sankce a dál...

Dovolená v Jeseníkách? Zkuste Kraličák, areál plný zážitků i klidu hor
Dovolená v Jeseníkách? Zkuste Kraličák, areál plný zážitků i klidu hor

Jeseníky, to jsou horské túry, kola a krásná příroda. Jenže málokdo tuší, že přímo pod Králickým Sněžníkem vznikl areál, který opravdu myslí na...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1905x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.