Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč dětem na výpravu doporučuji maskáčové oblečení?

Je to snad proto, že bych v nich chtěl pěstovat nějaké armádní sklony? Není. Důvod proč doporučuji do přírody nosit maskáče a proč je rád na své výlety nosím i já, je trochu jiný. Je to přeci kvůli přírodě.

Když jsem před lety začínal vést turistický oddíl, tak i já jsem se zaobíral tím, jakou barevnou kombinaci doporučovat dětem na sebe. Protože se inspirujeme u skautingu, tak jsem dětem zavedl (i když nepovinné) nošení oddílového šátku kolem krku. Otázka, která přede mnou stála, byla, jakou by měl mít šátek barvu. A tak jsem ihned vyloučil barvy, které nejsou vodné do přírody. Za nejhorší barvu oddílového šátku považuji červenou. A to nejen proto, že červené šátky svého času nosili členové Pionýrské organizace SSM. Ale zkuste si vzít takový šátek někam do lesa. Budete tam s ním působit jako pěst na oko. Tak červený šátek fakt tedy ne. Druhá, nepříliž přírodní barva je modrá. Jediné, co má v přírodě modrou barvu, je obloha, případně ještě obloha lesknoucí se ve vodě. A tak modrý šátek je podle mého názoru vhodný především pro vodáky. Ale do lesa? A tak z těch zajímavých barev mi zbyly přírodní barvy hnědá, žlutá a zelená. Hnedý a žlutý šátek jsem vyřadil proto, že šátky takové barvy nosí hlavně skauti. Tak, abychom náhodou nebyli s nimi zaměňováni. Zelený šátek jsem také vyřadil, a to z toho důvodu, o kterém bych se chtěl za chvíli rozepsat. A tak mi zbývalo vymyslet si ještě nějakou jinou zajímavou přírodní barvu. Proto mne napadla žlutohnědá, okrová či jakási barva se zlatavým nádechem. Pravda shánění takové látky je pro mně na začátku každého školního roku takovým malým dobrodružstvím, protože v obchodech s látkami ji moc nemají. Ale sehnal jsem ji zatím po každé. A tak je také pokaždé nováčci v našem oddílu při vstupu k nám obdrželi.

A tato barva je vhodná ještě z jednoho důvodu. Hodí se totiž k maskáčům, které, jak už jsem psal, dětem doporučuji na výpravy. Kdybych dětem dával zelený šátek, tak je možné, že by se mohl slít s maskáčema. Ale žlotohnědý ne.

Ale proč zrovna maskáče? To snad proto, že bych chtěl z dětí vychovávat malé vojáky? Ne. Je pravda, že maskáčový vzor vznikl pro účely vojenských uniforem a nosí ho příslušníci armád po celém světě. Ale proč ho nosí? Přeci proto, aby splynuli s přírodou. V naší armádě se postupem časum uchytily dva maskáčové vzory. Nejdříve to byl "vzor 60", neboli typ "jehličí". Tedy zelený vzor s tenkými tmavými proužky. Tento typ používaly především státy Varšavské smlouvy. Jenže ten postupem času ztrácel na kvalitě, vznikl nový vzor, a to z kombinace khaki, světle zelených, tmavě zelených a černých skrvrn. Je to tzv. "vzor 95" používaný našimi vojáky dodnes. Nejzajímavější na něm je to, že se skládá právě z barev, které jsou nejčastější v naší české přírodě.

A to je právě ten důvod, proč nošení maskáčového oblečení doporučuji i dětem z našeho turistického oddílu. A na své výlety ho nosím i já. Protože se dokonale hodí do naší přírody. A kromě toho pro děti jsou ty maskáčové skvrny i zajímavým motivem na oblečení. Určitě se tedy do lesa nebo k ohni hodí víc, než nějaké křiklavě barevné tričko s nápisy. A tak z těchto důvodů nedám na maskáčové oblečení dopustit.

Související články:

Děkuji, ale raději ešus než plastovou misku

Vstup do oddílu by měl být pro dítě obřad

Co na sebe do přírody?

Rubrika: tábornictví a turistika

Autor: Libor Čermák | středa 12.10.2016 11:13 | karma článku: 23,80 | přečteno: 1415x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Na Česko udeří od jihovýchodu bouřky. Hrozí kroupy a také přívalové deště

18. května 2024  11:19

Silné bouřky dnes zasáhnou Moravu a jihovýchod Čech, v neděli pak celé Česko, uvedli meteorologové....

Slovenský soud rozhodne o vazbě pro atentátníka. Vláda zasedne ve středu

18. května 2024  11:09

Soud na Slovensku rozhodne o návrhu na vazební stíhání muže obviněného ze středečního atentátu na...

Charkovská oblast evakuovala deset tisíc lidí. Situace je kritická, míní expert

18. května 2024  11:04

Sledujeme online Ukrajina od zahájení ruského pozemního útoku v Charkovské oblasti v minulém týdnu evakuovala už...

První létající divize. Armáda investuje miliardy, chce masy dronů do tří let

18. května 2024  10:48

Válka na Ukrajině je bitvou technologií a především pak bezpilotních prostředků. To si uvědomuje i...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám