Proč dětem na výpravu doporučuji maskáčové oblečení?

Je to snad proto, že bych v nich chtěl pěstovat nějaké armádní sklony? Není. Důvod proč doporučuji do přírody nosit maskáče a proč je rád na své výlety nosím i já, je trochu jiný. Je to přeci kvůli přírodě.

Když jsem před lety začínal vést turistický oddíl, tak i já jsem se zaobíral tím, jakou barevnou kombinaci doporučovat dětem na sebe. Protože se inspirujeme u skautingu, tak jsem dětem zavedl (i když nepovinné) nošení oddílového šátku kolem krku. Otázka, která přede mnou stála, byla, jakou by měl mít šátek barvu. A tak jsem ihned vyloučil barvy, které nejsou vodné do přírody. Za nejhorší barvu oddílového šátku považuji červenou. A to nejen proto, že červené šátky svého času nosili členové Pionýrské organizace SSM. Ale zkuste si vzít takový šátek někam do lesa. Budete tam s ním působit jako pěst na oko. Tak červený šátek fakt tedy ne. Druhá, nepříliž přírodní barva je modrá. Jediné, co má v přírodě modrou barvu, je obloha, případně ještě obloha lesknoucí se ve vodě. A tak modrý šátek je podle mého názoru vhodný především pro vodáky. Ale do lesa? A tak z těch zajímavých barev mi zbyly přírodní barvy hnědá, žlutá a zelená. Hnedý a žlutý šátek jsem vyřadil proto, že šátky takové barvy nosí hlavně skauti. Tak, abychom náhodou nebyli s nimi zaměňováni. Zelený šátek jsem také vyřadil, a to z toho důvodu, o kterém bych se chtěl za chvíli rozepsat. A tak mi zbývalo vymyslet si ještě nějakou jinou zajímavou přírodní barvu. Proto mne napadla žlutohnědá, okrová či jakási barva se zlatavým nádechem. Pravda shánění takové látky je pro mně na začátku každého školního roku takovým malým dobrodružstvím, protože v obchodech s látkami ji moc nemají. Ale sehnal jsem ji zatím po každé. A tak je také pokaždé nováčci v našem oddílu při vstupu k nám obdrželi.

A tato barva je vhodná ještě z jednoho důvodu. Hodí se totiž k maskáčům, které, jak už jsem psal, dětem doporučuji na výpravy. Kdybych dětem dával zelený šátek, tak je možné, že by se mohl slít s maskáčema. Ale žlotohnědý ne.

Ale proč zrovna maskáče? To snad proto, že bych chtěl z dětí vychovávat malé vojáky? Ne. Je pravda, že maskáčový vzor vznikl pro účely vojenských uniforem a nosí ho příslušníci armád po celém světě. Ale proč ho nosí? Přeci proto, aby splynuli s přírodou. V naší armádě se postupem časum uchytily dva maskáčové vzory. Nejdříve to byl "vzor 60", neboli typ "jehličí". Tedy zelený vzor s tenkými tmavými proužky. Tento typ používaly především státy Varšavské smlouvy. Jenže ten postupem času ztrácel na kvalitě, vznikl nový vzor, a to z kombinace khaki, světle zelených, tmavě zelených a černých skrvrn. Je to tzv. "vzor 95" používaný našimi vojáky dodnes. Nejzajímavější na něm je to, že se skládá právě z barev, které jsou nejčastější v naší české přírodě.

A to je právě ten důvod, proč nošení maskáčového oblečení doporučuji i dětem z našeho turistického oddílu. A na své výlety ho nosím i já. Protože se dokonale hodí do naší přírody. A kromě toho pro děti jsou ty maskáčové skvrny i zajímavým motivem na oblečení. Určitě se tedy do lesa nebo k ohni hodí víc, než nějaké křiklavě barevné tričko s nápisy. A tak z těchto důvodů nedám na maskáčové oblečení dopustit.

Související články:

Děkuji, ale raději ešus než plastovou misku

Vstup do oddílu by měl být pro dítě obřad

Co na sebe do přírody?

Rubrika: tábornictví a turistika

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Čermák | středa 12.10.2016 11:13 | karma článku: 23,80 | přečteno: 1415x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,54

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88