Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Příběh in-line bruslí

Tak už je to tady. S právě nastupujícím jarem se již začínají objevovat první hloučky mladých lidí, jenž pro svůj pohyb využívají krom svých nohou i některý z populárních sportovních prostředků, jako jsou kola, koloběžky, skateboardy či inline brusle. A právě posledně jmenované sportovní náčiní je v posledních letech čím dál populárnější.

Nejenom, že mu propadli tisíce lidí na celém světě, ale občas se na nich projede i nějaká ta celebrita. Někdo je využívá jako sport k posílení těla, pro jiného to je dopravní prostředek na cestě do školy či do zaměstnání, pro jiného to je spíš hračka ve volných chvílích a pro jiného zas styl života, nebo dokonce i jakýsi symbol volnomyšlenkářství. S bruslaři se tak můžeme setkat po celém světě. Není to jen Centralpark v New Yorku, okolí Brandenburské brány v Berlíně nebo na Letné v Praze. Je to prostě jeden z fenoménů současné doby. A skutečně jen té současné? Jak to například vůbec bylo s vývojem tohoto sportu? Byl jejich vývoj skutečně tak jednoduchý, jak to dnes vypadá? 

Jejich původ lze samozřejmě vystopovat v bruslích na led. Bruslilo se již v nejstarších dobách, protože ve Skandinávii, v Anglii, v Rusku a dokonce i u nás a ve střední Evropě byly objeveny pravěké nálezy jakých si „prabruslí“ vyrobených z kostí. Později přišli Keltové, kteří prosluli tím, že uměli zpracovávat železo. A tak je před dvěma tisíciletími napadl geniální vynález železného pásku, který, jestliže se zasadí do dřevěné destičky, umožní rychlý pohyb na ledě. A předchůdkyně našich bruslí byly na světě. Tyto brusle se postupně času pořád více zdokonalovaly a ve čtrnáctém století se opět o něco víc rozšířily. Tehdejší brusle se k botám ještě uvazovaly pomocí řemínků. Až v 19. století se z nich postupně vyvíjely brusle, které se k botě připevňovaly pomocí šroubovací svěrky na kličku a z nich pak brusle které známe dnes, tedy plně připevněné k botě. Ovšem na kovových bruslích se dá pohybovat jen na ledě. A co když si chce někdo zabruslit i za teplého počasí? A tak si lidi postupně vymysleli brusle kolečkové.

Ten asi první pokus o kolečkové bruslení je zaznamenán z roku 1760, a to z Londýna. Tehdy se zde pořádal maškarní ples, na který se dostavil i Belgičan John Joseph Merlin, muzikant, vynálezce a výrobce hudebních nástrojů. Sestrojil si jednoduché brusle s kovovými kolečky, na kterých se pohyboval při hře na housle. Jenže toto první předvedení kolečkových bruslí nedopadlo příliš dobře. Ještě úplně neovládal změny směru a způsob zastavení, a tak se zraněním skončil ve velkém zrcadle, jehož škoda se vyšplhala na více než 500 liber. Zrovna ne dvakrát šťastné začátky tohoto sportu. 

První patenty na kolečkové brusle získal nejdříve Francouz Garcin, to v roce 1815. A o čtyři roky pozdějiMonsieur Petitbled, co už byli kolečkové brusle in line konstrukce, jenže dle dobových informací se na nich nedalo provádět oblouky. S prvními bruslemi s pěti kolečky v řadě, vlastně s předchůdkyněmi dnešních rychlostních in line bruslí, přišel R.J. Tyers z Londýna. Jak je tedy vidět, kolečkové brusle v konstrukci inline jsou tedy dřívějším vynálezem, než brusle s kolečky ve dvou řadách! S těmi totiž přišel až v roce 1843 Francouz Legrand a v roce 1963 je vylepšil americký obchodník James Plimton. A právě ty se v následujících sto letech staly dominujícími mezi kolečkovými bruslemi. A to i u nás. Není od věci, že se například objevují i ve Foglarových příhodách o Rychlých šípech.

První inline brusle, které se již podobají těm současným, uvádí na trh v roce 1960 Chicago Skate Copany. Jenže nebyly dostatečně pohodlné, a tak nezaznamenaly větší úspěch. Těchto bruslí si v jednom obchodě s použitým sportovním zboží všiml až v roce 1979 mladý hokejista Scott Olsen z Mineapolis a spatřil v nich ideální možnost, jak trénovat mimo led. Společně se svým bratrem je upravil, použil lepší kolečka a na patu umístil brzdu. Vznikly tak inlajny používané dodnes. Olsen si pak pořídil na výrobu inline bruslí i továrnu, kterou od něj koupil obchodník Bob Naegele. Továrna dostala název Rollerblade a rozjela výrobu tohoto sportovního prostředku ve velkém. Inlajny pak v následujících letech zaznamenávaly neustále stoupající zájem a v devadesátých letech se rozšířili do celého světa. Inlajny již nebyly pouze prostředek k tréninku hokeje, ale pronikly do měst, do vesnic, stal se z nich vlastně dopravní prostředek k přepravě na kratší i delší vzdálenosti. Setkávat se nimi můžeme i s lidmi, kteří na nich vykonávají i běžné zaměstnání. A nemyslím tím pouze prodavače v hypermarketech, inlajny můžou používat například i kurýři a nebo z Francie je známo, že je používají i policisté. Škoda jen, že se jejich rozšíření nedožil Luis de Funes, třeba bychom se díky nim dočkali nějakého nového pokračování komedií se santropesskými četníky.

Inline brusle dnes mají i hodně sportovních disciplín. Není to jen inline hokej a rychlobruslení, které jsou asi nejznámějšími disciplínami, ale i různé umělecké kreace typu krasobruslení nebo slalomových drah. Dále je oblíbené tzv. „agresivní bruslení“, což jsou nejrůznější skoky a triky na U-rampách či dokonce klouzání se na zábradlí čili tzv grinding. Na bruslích se dají hrát i jiné kolektivní hry než jen hokej, tak třeba je to basketbal nebo frisbee. Novější disciplínou jsou tzv. jízdy v terénu, pro kterou byly vymyšleny speciální brusle. 

Ale ať se rozhodnete pro kteroukoliv bruslařskou disciplínu, neměli byste zapomenout na jednu zásadní věc, a to je bezpečnost. Samozřejmě není dobré bruslit tam, kde jezdí mnoho aut, nejbezpečnější jsou chodníky nebo cyklostezky, ale i zde je třeba dávat pozor, abyste se nesrazili z některým chodcem nebo cyklistou. Ale nejdůležitější věc, na kterou by neměli zapomínat i zkušenější bruslaři, jsou ochranné pomůcky a především přilba a chrániče kolen, loktů i zápěstí. Koneckonců takový bruslař je daleko víc „in“ a vypadá také víc jako skutečný profesionál, než ten, kdo se vydá na bruslích jen tak na lehko. I já, který se na nich občas projede jen tak rekreačně, bych na ně nikdy nezapomenul. 

A co závěrem? Že to není jen aktivita lidi mladšího věku. Doma mám jednu knížku o bruslení a na její titulní straně je vyfocený na inlajnech herec Marián Labuda. A mezi celebritami není z daleka sám, kdo se tomuto sportu na osmi kolečkách věnuje. Namátkou třeba: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Michelle Pfeiffer či Tom Cruis. Takže až pojedete vy na svých inlajnech se někam projet a náhodou to kolem vás střihne stejně obutý někdo z předních herců, zpěváků či dokonce politiků, nelekněte se, i tito lidé jsou jen lidé, kteří si chtějí takto aktivně odpočinout.  

Pokud tento článek čtou i děti, připravil jsem pro ně i jednu pohádku, která je o inline bruslení a jak by to také mohlo dopadnout: Jak se planety učily bruslit

  Libor Čermák  

 Zdroje a doporučená literatura: Kuban J., Kirchner J., Louka O.: Inline bruslení, Grada, Praha, 2004

Harjung M., Athanasiadis A.: Kolečkové brusle-sport a zábava pro každého, Príroda, Bratislava, 1996

http://www.volny.cz/pzkraso/historie%20krasobrusleni.htm

http://cermak.libor.sweb.cz/inline.

htm http://cermak.libor.sweb.cz/o_brusleni.htm

 foto: www.flickr.com

 

 

Související články:

Příběh lyží

Jak se planety učily bruslit

Autor: Libor Čermák | úterý 10.3.2009 16:11 | karma článku: 18,16 | přečteno: 3177x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Rakouské Zelené do eurovoleb povede mladá aktivistka. Je nezkušená a lže, zní

18. května 2024  11:55

Lídryně kandidátky rakouské vládní strany Zelení do Evropského parlamentu Lena Schillingová se od...

Nehoda kamionu na osm hodin zastavila provoz na D35 u Olomouce

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  11:42

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám