Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předjarní pěší výlet po pražských rozhlednách

Tak sezení doma už bylo dost. Proto jsem se rozhodl, že po dlouhé době musím vyrazit zas na nějaké své toulky. A k výletu jsem zvolil dvě pražské rozhledny. A nejen je. I hezké rybníky, parky a jedno legendární bojiště.

A tak jsem vyšel ráno z Prahy - Uhříněvse. Měl bych asi správně napsat z Uhříněvsi. Ale my, co tam bydlíme do máme ve zvyku skloňovat jako "ten Uhříněves". Toto je nádherný a svými košatými větvemi i trošku tajuplný starý dub, který roste u uhříněveského fotbalového hřiště. Divím se, že u něj zatím není cedule "památný strom.

Vydal jsem se po modré turistické značce kolem polozamrzlého Podleského rybníka, a tak bruslit na něm bych už nikomu nedoporučoval.

Nedaleko za rybníkem probíhá výzkumný chov jelenů.

Tady jsem u Podleského mlýna, který se nalézá pod hrází Podleského rybníka. Vypráví se tu pověst o vodnici Kapřivce, která se tu zamilovala do mlynáře. Ten však její city využíval jen k vlastnímu obohacení a místo ní dal přednost bohaté statkářce. A tak je Kapřivka oba utopila.

A pak jsem se vydal tehdy dost zablácenou loukou kolem Říčanského potoka. 

Na louce se nalézá i tento kruh v trávě. Není ale od UFO ani od hub, ale od koní, kteří se sem na louku jezdí projíždět.

Dorazil jsem až k lomu Rohožník u Dubečku. Archeologický výzkum, který proběhl V 50. letech 20. století odhalil, že zde lidé sídlili už v eneolitu (doba měděná, cca 4000–2200 let před naším letopočtem), v době bronzové (2000 – 800 let. př. naším letopočtem), až do raně středověkého období. 

Tak a tohle byla v době mého výletu cesta s modrou turistickou značkou. Naštěstí to po okraji překonat šlo.

Tady je dubečský rybník v Rohožníku.

Zde bych se rád zmínil o jedné zajímavosti, které jsem si nedávno všiml na mapě. Teď se na výletě nalézám v MČ Praha - Dubeč. Pokud půjde vše podle toho, jak jsem si to naplánoval, měl bych dorazit k rozhledně Doubravce. Pokud spojíme Dubeč a Doubravku, zjistíme, že výsledná linie ukazuje na zlenický meandr řeky Sázavy, kde se opět nalézá mnoho místních názvů odvozených od strumu Dub. je zde zřícenina hradu Stará Dubá, Doubravice a další. Možná, že je to jen náhoda. Ale co když spojíme Dubeček a Dubiny nedaleko Pyšel? Zjistíme, že přesně v prostředku této linie se nalézají Doubravice u Modletic. A třetí linie spojí Dubeček - Doubek - Doubravčice - Doubravčany a Karlov též Doubrava na Kutnohorsku. Podle mne zajímavé.

Dorazil jsem k baroknímu dubečskému špejcharu, ze 17. století, který byl postaven na místě tvrze ze 14. století. Její zříceniny jsou vidět vlevo na fotografii.

A u něj se nalézá nově zrenovovaný park s mnoha zajímavými prvky.

Například keřové bludiště.

Tak jsem opustil Dubeč a po modré značce vedoucí podél silnice jsem se přemístil do Běchovic.

Tohle je sportovní areál na Korunce. Tady jsem v roce 2012 dělal instruktorský kurz na inlinebruslení. A od té doby můžu učit děti jezdit na jednořadých kolečkových bruslích. A rád bych vám rád ukázal i zde nějaké bruslící děti, jenže bohužel areál byl zatím prázdný. Co dělat? Rozhodl jsem se, že bruslící děti vám přeci jen ukážu, ale trošku jinak.

Toto jsou vystřihovánky, které jsem letos v zimě vyrobil na zpestření svého seriálu "Inlajnový duch", který jsem svého času tady na blogu publikoval: 

Ať žije malý bráškaLoučení s DavidemRosťův vytrvalostní inlajnový závodFreestalový slalomový závod na inlajnechInljanové závody ve sprintuZahájení inlajnových závodů(Ne)Šťastné čísloÚžasný zážitek na Blade NightHromadná jízda na bruslíchJak zachránit bruslení v parku?Nechceme v parku inline bruslaře!Dobrodružství v jeskyniKonečně před tajemnou jeskyníKopec na cyklostezceZtracená baterka na výpravěOddílový zázrakBoj o altánJaká budou pravidla?Obsazený altánRosťovo oceněníZáhadný poplachPoničené stromy v parkuObjev tajuplného sklepeníPřekvapení při jarním úklidu parkuDopis zlatým písmemHodně tvrdý trénink6. díl: První trénink s duchem5. díl: Setkání s duchem Davidem4. díl: A zase ti Železňáci!3. díl První krůčky na bruslích2. díl: Dárek k narozkám je tu!1. díl: Rozmíška v parkuInlajnový duch

A nověji vložené díly: a1): Zákaz vstupu na bruslích, a2) Chyťte zloděje!, a3) Jak bruslař rozbil zrcadlo , a4) Od vzniku inline bruslí až do jejich budoucnosti (nalézají se zhruba mezi díly 21 a 22) b1) Jak zabrzdit na inlajnech? , b2) Jak David učil kluky plesést pomlázky , b3)Velikonoční koledování na bruslích , b4) Velikonoční hry na inlajnech

Její postavení je celkem jednoduché. Podloubí se slepí každé zvlášť a pak se spojí do šestiúhelníků. Do šestiúhelníků se spojí i stěny altánu. Pak se slepí střecha, která se umístí na podloubí na stěny altánu. Celé se to pak nalepí na kruhový podklad. figurky inlajnistů a cyklistů se pak rozmístí dle vlastního přání.

Když jsem zavzpomínal na svůj instruktorský inlajnový kurz na Korunce, vydal jsem se dál nejprve parkem, kde je pomník padlých ve 2. světové válce. Poté jsem si zde koupil větší svačinu, kterou jsem pojal za oběd a pokračoval dál.

Moje cesta pak vedla pod třemi mosty pod železniční tratí. Pod dvěma teče Rokytka třetí most slouží pěším.

Pod mostem jsem měl možnost vidět, jak vzniká "rampouchový stalagmit". Všimněte si malého "rampouchového stalaktitu nahoře", ze které kape voda, jež dole zledovatí. Za mostem jsem pak odbočil z modré turistické značky, protože na další místa, kam chci jít, už turistické značení nevede.

Přes čtvrť Vinici jsem dorazil Počernickému rybníku u Dolních Počernic.

Rybník má úžasný odtok, který vypadá jak hučící vodopády pod kamenným mostem.

Je zde i park s bývalým mlýnem.

Pokochejme se ještě jednou na vodopády a přes Dolní Počernice se vydejme k dalším zajímavým turistickým cílům.

Hned za Dolními Počernicemi se nalézá další park a v něm geologická zahrada.

A také nejmenší pražská rozhledna. I na ní jsem vystoupal.

Je odtud rozhled například na nedalekou Pískovnu.

Podél Pískovny, na které se ještě pořád nalézaly zbytky ledu, jsem se vydal i já.

Pak jsem vystoupal na vršek Horka, v jehož svahu se nalézá tento Myší pramínek.

A nahoře na vršku v lesoparku Čihadla mne čekala jedna z nejzajímavěji pojednaných dřevěných rozhleden u nás, a to rozhledna Doubravka.

Rozhledna byla postavena v roce 2018 podle návrhu architekta Martina Rajniše. Je 23,5 metrů vysoká a na její stavbu bylo použito 1000 kmenů a kmínků trvanlivého a snadno obnovitelného akátového dřeva.

Rozhledna je volně přístupná. V jednu chvíli na ní může být maximálně devět lidí. A tak jsem si vystál frontu a vylezl až nahoru.

A závěrem ještě pohled do jedné ze tří noh. Pak jsem sestoupil zpět dolů a vydal jsem se dál.

Po pravé straně mám teď románský kostel sv. Bartoloměje v Kyjích z roku 1227.

Kdy byly Kyje, kterou jsou dnes součástí Prahy 14, založeny? To se přesně neví. Ale pověsti o jejím založení směřují až do doby Velké Moravy.

Podél Rokytky jsem přišel do Hostavic. O nich je první písemná zmínka z roku 1432. Tento zámeček, který byl vystavěn v 19. století dnes slouží jako škola.

Já jsem pak Lomnickou ulicí přešel Jahodnici, abych se mohl Nedokončenou ulicí dostat do Štěrbohol a tam navštívit pomník bitvy u Štěrbohol. To bylo za Sedmileté války (1756-1763), které by se klidně mohlo říkat i "světová", protože nezasáhla jen Evropu, ale i obě Ameriky a částečně i Afriku a Asii. A jedna z velkých bitev se odehrála i zde, a to 6. května 1757. Rakouská armáda tehdy byla tou pruskou poražena. Ale také při ní padli oba polní maršálové. Jak velitel rakouských vojsk polní maršál Maxmilian Brown, tak velitel pruských vojsk Curt Christoph Graf von Schwerin.

Já jsem si ještě ve Štěrboholech vyfotografoval na návsi tuto novodobou zvoničku a pak si to namířil na autobus zpět do Uhříněvse. Přitom jsem podle stopaře na tomto ušel úctyhodných 25 kilometrů. Takže jsem plně spokojený za hezkou pěší túru, a to i po pražských městských částech.

Použité zdroje: wikipedia, místní informační tabule

Předešlé výlety:

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Pěší výlet trampským Údolím stínů

Pěší výlet Českým krasem ze Srbska do Srbska

Pěší výlet Kokořínskem přes hrad Houska

Velikonoční pěší výlet do okolí Hlinska

Autor: Libor Čermák | neděle 7.3.2021 6:48 | karma článku: 19,24 | přečteno: 556x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,58 | Přečteno: 157x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 235x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 188x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

KOMENTÁŘ: Zvíře není jenom věc. A patří to i do české ústavy

18. června 2024

Premium Je ústava jen přesným návodem k použití státu, anebo by měla obsahovat i obecné a vznešenější...

Slovenští politici letěli na Euro vládním speciálem, pracovní cestu nehlásili

18. června 2024  11:50

Slovenský vládní speciál byl v německém Frankfurtu nad Mohanem v době, kdy tam slovenský národní...

Během deseti dnů hořely hned tři elektrokoloběžky, vždy za to mohla baterie

18. června 2024  11:50

Tři elektrokoloběžky během deseti dnů vzplály na jihu Čech. Ve všech případech o šlo o technickou...

Opilec napadal zdravotníky, kteří ošetřovali pacienta. Zamkli se v sanitce

18. června 2024  11:46

Muže ze Sokolova, který letos koncem května ohrožoval a vulgárně urážel zdravotnické záchranáře při...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1894x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám