Předjarní pěší výlet po pražských rozhlednách

Tak sezení doma už bylo dost. Proto jsem se rozhodl, že po dlouhé době musím vyrazit zas na nějaké své toulky. A k výletu jsem zvolil dvě pražské rozhledny. A nejen je. I hezké rybníky, parky a jedno legendární bojiště.

A tak jsem vyšel ráno z Prahy - Uhříněvse. Měl bych asi správně napsat z Uhříněvsi. Ale my, co tam bydlíme do máme ve zvyku skloňovat jako "ten Uhříněves". Toto je nádherný a svými košatými větvemi i trošku tajuplný starý dub, který roste u uhříněveského fotbalového hřiště. Divím se, že u něj zatím není cedule "památný strom.

Vydal jsem se po modré turistické značce kolem polozamrzlého Podleského rybníka, a tak bruslit na něm bych už nikomu nedoporučoval.

Nedaleko za rybníkem probíhá výzkumný chov jelenů.

Tady jsem u Podleského mlýna, který se nalézá pod hrází Podleského rybníka. Vypráví se tu pověst o vodnici Kapřivce, která se tu zamilovala do mlynáře. Ten však její city využíval jen k vlastnímu obohacení a místo ní dal přednost bohaté statkářce. A tak je Kapřivka oba utopila.

A pak jsem se vydal tehdy dost zablácenou loukou kolem Říčanského potoka. 

Na louce se nalézá i tento kruh v trávě. Není ale od UFO ani od hub, ale od koní, kteří se sem na louku jezdí projíždět.

Dorazil jsem až k lomu Rohožník u Dubečku. Archeologický výzkum, který proběhl V 50. letech 20. století odhalil, že zde lidé sídlili už v eneolitu (doba měděná, cca 4000–2200 let před naším letopočtem), v době bronzové (2000 – 800 let. př. naším letopočtem), až do raně středověkého období. 

Tak a tohle byla v době mého výletu cesta s modrou turistickou značkou. Naštěstí to po okraji překonat šlo.

Tady je dubečský rybník v Rohožníku.

Zde bych se rád zmínil o jedné zajímavosti, které jsem si nedávno všiml na mapě. Teď se na výletě nalézám v MČ Praha - Dubeč. Pokud půjde vše podle toho, jak jsem si to naplánoval, měl bych dorazit k rozhledně Doubravce. Pokud spojíme Dubeč a Doubravku, zjistíme, že výsledná linie ukazuje na zlenický meandr řeky Sázavy, kde se opět nalézá mnoho místních názvů odvozených od strumu Dub. je zde zřícenina hradu Stará Dubá, Doubravice a další. Možná, že je to jen náhoda. Ale co když spojíme Dubeček a Dubiny nedaleko Pyšel? Zjistíme, že přesně v prostředku této linie se nalézají Doubravice u Modletic. A třetí linie spojí Dubeček - Doubek - Doubravčice - Doubravčany a Karlov též Doubrava na Kutnohorsku. Podle mne zajímavé.

Dorazil jsem k baroknímu dubečskému špejcharu, ze 17. století, který byl postaven na místě tvrze ze 14. století. Její zříceniny jsou vidět vlevo na fotografii.

A u něj se nalézá nově zrenovovaný park s mnoha zajímavými prvky.

Například keřové bludiště.

Tak jsem opustil Dubeč a po modré značce vedoucí podél silnice jsem se přemístil do Běchovic.

Tohle je sportovní areál na Korunce. Tady jsem v roce 2012 dělal instruktorský kurz na inlinebruslení. A od té doby můžu učit děti jezdit na jednořadých kolečkových bruslích. A rád bych vám rád ukázal i zde nějaké bruslící děti, jenže bohužel areál byl zatím prázdný. Co dělat? Rozhodl jsem se, že bruslící děti vám přeci jen ukážu, ale trošku jinak.

Toto jsou vystřihovánky, které jsem letos v zimě vyrobil na zpestření svého seriálu "Inlajnový duch", který jsem svého času tady na blogu publikoval: 

Ať žije malý bráškaLoučení s DavidemRosťův vytrvalostní inlajnový závodFreestalový slalomový závod na inlajnechInljanové závody ve sprintuZahájení inlajnových závodů(Ne)Šťastné čísloÚžasný zážitek na Blade NightHromadná jízda na bruslíchJak zachránit bruslení v parku?Nechceme v parku inline bruslaře!Dobrodružství v jeskyniKonečně před tajemnou jeskyníKopec na cyklostezceZtracená baterka na výpravěOddílový zázrakBoj o altánJaká budou pravidla?Obsazený altánRosťovo oceněníZáhadný poplachPoničené stromy v parkuObjev tajuplného sklepeníPřekvapení při jarním úklidu parkuDopis zlatým písmemHodně tvrdý trénink6. díl: První trénink s duchem5. díl: Setkání s duchem Davidem4. díl: A zase ti Železňáci!3. díl První krůčky na bruslích2. díl: Dárek k narozkám je tu!1. díl: Rozmíška v parkuInlajnový duch

A nověji vložené díly: a1): Zákaz vstupu na bruslích, a2) Chyťte zloděje!, a3) Jak bruslař rozbil zrcadlo , a4) Od vzniku inline bruslí až do jejich budoucnosti (nalézají se zhruba mezi díly 21 a 22) b1) Jak zabrzdit na inlajnech? , b2) Jak David učil kluky plesést pomlázky , b3)Velikonoční koledování na bruslích , b4) Velikonoční hry na inlajnech

Její postavení je celkem jednoduché. Podloubí se slepí každé zvlášť a pak se spojí do šestiúhelníků. Do šestiúhelníků se spojí i stěny altánu. Pak se slepí střecha, která se umístí na podloubí na stěny altánu. Celé se to pak nalepí na kruhový podklad. figurky inlajnistů a cyklistů se pak rozmístí dle vlastního přání.

Když jsem zavzpomínal na svůj instruktorský inlajnový kurz na Korunce, vydal jsem se dál nejprve parkem, kde je pomník padlých ve 2. světové válce. Poté jsem si zde koupil větší svačinu, kterou jsem pojal za oběd a pokračoval dál.

Moje cesta pak vedla pod třemi mosty pod železniční tratí. Pod dvěma teče Rokytka třetí most slouží pěším.

Pod mostem jsem měl možnost vidět, jak vzniká "rampouchový stalagmit". Všimněte si malého "rampouchového stalaktitu nahoře", ze které kape voda, jež dole zledovatí. Za mostem jsem pak odbočil z modré turistické značky, protože na další místa, kam chci jít, už turistické značení nevede.

Přes čtvrť Vinici jsem dorazil Počernickému rybníku u Dolních Počernic.

Rybník má úžasný odtok, který vypadá jak hučící vodopády pod kamenným mostem.

Je zde i park s bývalým mlýnem.

Pokochejme se ještě jednou na vodopády a přes Dolní Počernice se vydejme k dalším zajímavým turistickým cílům.

Hned za Dolními Počernicemi se nalézá další park a v něm geologická zahrada.

A také nejmenší pražská rozhledna. I na ní jsem vystoupal.

Je odtud rozhled například na nedalekou Pískovnu.

Podél Pískovny, na které se ještě pořád nalézaly zbytky ledu, jsem se vydal i já.

Pak jsem vystoupal na vršek Horka, v jehož svahu se nalézá tento Myší pramínek.

A nahoře na vršku v lesoparku Čihadla mne čekala jedna z nejzajímavěji pojednaných dřevěných rozhleden u nás, a to rozhledna Doubravka.

Rozhledna byla postavena v roce 2018 podle návrhu architekta Martina Rajniše. Je 23,5 metrů vysoká a na její stavbu bylo použito 1000 kmenů a kmínků trvanlivého a snadno obnovitelného akátového dřeva.

Rozhledna je volně přístupná. V jednu chvíli na ní může být maximálně devět lidí. A tak jsem si vystál frontu a vylezl až nahoru.

A závěrem ještě pohled do jedné ze tří noh. Pak jsem sestoupil zpět dolů a vydal jsem se dál.

Po pravé straně mám teď románský kostel sv. Bartoloměje v Kyjích z roku 1227.

Kdy byly Kyje, kterou jsou dnes součástí Prahy 14, založeny? To se přesně neví. Ale pověsti o jejím založení směřují až do doby Velké Moravy.

Podél Rokytky jsem přišel do Hostavic. O nich je první písemná zmínka z roku 1432. Tento zámeček, který byl vystavěn v 19. století dnes slouží jako škola.

Já jsem pak Lomnickou ulicí přešel Jahodnici, abych se mohl Nedokončenou ulicí dostat do Štěrbohol a tam navštívit pomník bitvy u Štěrbohol. To bylo za Sedmileté války (1756-1763), které by se klidně mohlo říkat i "světová", protože nezasáhla jen Evropu, ale i obě Ameriky a částečně i Afriku a Asii. A jedna z velkých bitev se odehrála i zde, a to 6. května 1757. Rakouská armáda tehdy byla tou pruskou poražena. Ale také při ní padli oba polní maršálové. Jak velitel rakouských vojsk polní maršál Maxmilian Brown, tak velitel pruských vojsk Curt Christoph Graf von Schwerin.

Já jsem si ještě ve Štěrboholech vyfotografoval na návsi tuto novodobou zvoničku a pak si to namířil na autobus zpět do Uhříněvse. Přitom jsem podle stopaře na tomto ušel úctyhodných 25 kilometrů. Takže jsem plně spokojený za hezkou pěší túru, a to i po pražských městských částech.

Použité zdroje: wikipedia, místní informační tabule

Předešlé výlety:

Bezrouškový cyklovýlet do Mnichovic a zpět

Pěší výlet trampským Údolím stínů

Pěší výlet Českým krasem ze Srbska do Srbska

Pěší výlet Kokořínskem přes hrad Houska

Velikonoční pěší výlet do okolí Hlinska

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | neděle 7.3.2021 6:48 | karma článku: 19,24 | přečteno: 556x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,57

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88