Nic, nebe nebo reinkarnace?
Říká se, že po smrti jde člověk nějakým tunelem. Co se ale děje po té?Libor Čermák
Postoje lidí k tomu, co se z naším „já“ děje po smrti, bych rozdělil do třech základních směrů. Ten nejčastěji přijímaný směr říká, že přestaneme existovat úplně. Tomu říkám směr materialistický nebo lépe ateistický. Přiklání se k němu většinou lidé kteří nevěří v Boha a nevěří v cokoliv duchovního či duševního. K tomuto směru nás bohužel vede moderní společnost. Věda se stává pánem našeho myšlení, a tak zkrátka vše to, co nejde vědecky prokázat, tak neexistuje. Bohužel lidé, kteří věří v tento model naší posmrtné existence (či spíš neexistence), přehlížejí jeden fakt, který i samotná věda nemůže přehlédnout, protože z ní vyšel. Ten fakt je skutečný fyzikální zákon a nám je znám jako tzv.“zákon o zachování energie“. Podle tohoto zákona nic nemůže samovolně vzniknout a nic nemůže samovolně zaniknout. A tak se ptám, z jakého důvodu si tito materialisté myslí, že by naše vlastní „já“ mělo být tou jedinou výjimkou z celého vesmíru? Zde jistě stojí za řeč, že ani tím proklamovaným zhasnutím žárovky světlo nezaniká. Jen se rozšíří do prostoru rychlostí 300 tisíc kilometrů a za pouhou vteřinu urazí vzdálenost Země-Měsíc. Zkrátka a dobře to světlo nezaniklo, jen odletělo. A obdobné je to i s jinými formami energie, které mají tu vlastnost, že se přemění na něco jiného. Tak například vzniká sluneční záření, elektřina i výbuch atomové bomby. A tak se divím těmto materialistům, že vůbec na takovýto fyzice odporující názor dokážou přistoupit.
Druhý směr bych přirovnal k víře ve vývoj a pak v jakýsi posmrtný život. Ten se vyskytuje především v okruzích západních náboženství, jako je křesťanství, judaismus a islám a směrech jim podobných. Tyto směry předpokládají, že člověk se nejprve narodí, pak dospěje, následně zestárne a na konci života zemře. Pak jeho existence přejde v jakousi duchovní formu někam na druhý břeh odkud není návratu. A následně bude samotným Bohem souzen, podle toho jak se během svého života choval. Bude rozhodnuto, zda se dotyčný dostane do nebe či zda bude zatracen v nějakém pekle. No vida myšlenka, která se už nějakým způsobem dokáže vyrovnat i s oním „zákonem o zachování energie“. Lidské já nezaniká, ale v určité jiné formě pokračuje ve své existenci dál. Ale pokud se nad tím zamyslím, onen zákon o zachování energie mi tam pořád malinko hapruje. Jak? Co říká? Nic nemůže samovolně vzniknout a nic nemůže samovolně zaniknout. S tím, co se děje s lidskou duší po smrti, má tento směr celkem dobře vyřešen. Nějaká forma posmrtné existence. Na co však nikde pořádně nemůžu přijít, je to, co se děje s lidským já před narozením a početím.
Tento problém mají nejlépe ošetřeny filozofie východní, tedy takové, které předpokládají něco, čemu my říkáme „reinkarnace“. A to je to, že všemu vládne neustálý koloběh. A to i našemu životu. Člověk se narodí, zestárne a zemře a pak to jde celé opět znovu. Ohledně zákona o zachování energie tam nevidím nic, co by s ním mělo haprovat. Víme co bylo před životem (nějaký předešlý život) a víme co bude po životě (zas nějaký budoucí život). Znamená to snad, že by snad víra v reinkarnaci bylo tím, co by bylo i po fyzikální stránce tím nejpravděpodobnějším o tom, co že se s naším já děje po skončení našeho života? Těžko říct. Třeba je to všechno úplně jinak, než jak hlásají všechny tři zmíněné směry.
A nebo třeba vůbec ne. Jednou jsem četl zajímavou knížku, která se jmenovala „Chlapec, který viděl pravdu“ a kterou v roce 2001 vydalo nakladatelství Eugenika. Nevím, na jak reálném případu to bylo stavěno, ale jde vlastně o deník chlapce, jenž žil v Anglii ve viktoriánské době. Tento chlapec byl něčím zvláštní. Na rozdíl od jiných lidí uměl vidět auru a i duchy zemřelých osob. A po jejím přečtení jsem poznal její hlavní myšlenku. Podle toho, co se tento chlapec od těch „duchů“ dozvěděl, tak to s každým po smrti dopadne podle toho, čemu věřil. Například jeho dědeček byl duch, jenž se pohyboval kolem něho. Zatímco jeho babička, která byla vášnivou křesťankou, tak nikoliv. Ta věřila, že po smrti bude žít v nebeském království po boku Boha, a to se s ní také stalo. Proto se s ní chlapec za jeho života nemohl nikdy setkat. Hoch se ale potkal i s jedním tibetským mnichem, který se připravoval na znovuzrození a pak i s jedním námořníkem, který vůbec nevěřil, že zemřel, protože si celý život myslel, že smrtí veškerá existence končí.
Tedy podle mého názoru se po skončení života něco skutečně děje. Ale co? To jednou pozná každý z nás. Ale to už bude pozdě na to, aby o tom někomu řekl.
Související články: Existuje vesmírný pramateriál?
Libor Čermák
Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.
Libor Čermák
Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.
Libor Čermák
Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.
Libor Čermák
Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.
Libor Čermák
U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
I po Rusku chce Trump ústupky. Putin se bude muset vzdát své hlavní touhy
Ukrajina musí mít právo svobodně se rozvíjet, i nadále vlastnit armádu a Rusové jí musí vrátit...
Bahno se valilo ulicemi. Lijáky na jihu Moravy zatopily domy a trhaly i asfalt
Zatopené desítky budov. Zcela zničená silnice. Bahnem pohlcené ulice. Čtvrteční přívalové deště...
Lidé od května zaplatí víc České televizi i rozhlasu. I ti, kdo mají jen mobil
Prezident Petr Pavel potvrdil zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu i rozšíření okruhu...
Sověti nejdřív na Američany stříleli. Před 80 lety se armády setkaly u Torgau
V severosaském městě Torgau se před 80 lety, 25. dubna 1945, setkali na Labi američtí a sovětští...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 2384
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1903x
Seznam rubrik
- 2. světová válka
- Adventní kalendář 2016
- Adventní kalendář 2018
- Cesta za tajemnou čelenkou
- Dělostřelecká tvrz Libor
- Dovolená 2015 - Broumovsko
- Dovolená 2017 - Chebsko
- Dovolená 2018 - Orlické hory
- Dovolená 2019 Králický Sněžník
- Dovolená Český ráj 2016
- Drážďany 2016
- Hrdinové Čeksasu (seriál)
- Chiranikenovy záhady (seriál)
- Jaroslav Foglar na mém blogu
- Kruhy v obilí - rok 2015
- Kruhy v obilí - rok 2018
- Kruhy v obilí 2017
- Kruhy v obilí rok 2016
- Kruhy v obilí rok 2019
- Páťa a kolo Zláťa (seriál)
- Plitvická jezera 2018
- Vánoční doba 2015 (seriál)
- Velikokoční Jeruzalém 2017
- Velikonoce 2015
- Výročí havárie UFO (seriál)
- Záhady států USA
- Křesťanské záhady a zázraky
- tábornictví a turistika
- záhady
- myšlenky
- výlety a tramping
- Politika a společnost
- stavitelství a architektura
- křížovky, luštěnky, kvízy, log
- Kruhy v obilí - rok 2008
- UFO - případy 2009
- ekologie
- Kruhy v obilí - rok 2009
- Tajemná místa dávné Anglie
- příběhy
- multidimenzionální prostor
- Po stopách trampské historie
- archeoastronautika
- Vesmír a život v něm
- Galerie
- Keltové
- Záhadologické zprávičky 2010
- Kruhy v obilí - rok 2010
- agrosymbolová ohlédnutí
- Kruhy v obilí - rok 2011
- Havárie UFO
- Obrázky z cest
- Kruhy v obilí - rok 2012
- dovolená 2012 Sloupsko
- inline bruslení
- adventní kalendář 2012
- Kruhy v obilí - rok 2013
- 7 divů světa archeoastronautic
- cyklistika
- dovolená 2013 - Jeseníky
- Velikonoce 2014
- Zima a lyžování
- adventní kalendář 2013
- děti, výchova a vzdělávání
- Záhady sluneční soustavy
- Kruhy v obilí - rok 2014
- dovolená 2014 - Chorvatsko
- adventní kalendář 2014
- Inlajnový duch (seriál)
- NE islamizaci Evropy
- NE juvenilní justici
- Záhady starověkého Egypta
- Osobní
- Nezařazené