Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Ležáky a další obce, co jsou ve stínu Lidic

Zatímco v květnu se oslavuje osvobození, tak červen je ve znamení smutných vzpomínek na heydrichiádu. Tehdy došlo k vyhlazení Lidic a také Ležáků, které jsou trošku v jejich stínu. Jenže jsou i další obce, které mají podobný osud.

Brutální pronásledování Čechů, které s sebou přinesl atentát na zastupujícího říškého protektora R. Heydricha, si kromě stovek zatčených a popravených Čechů  si vyžádal i vyhlazení dvou obcí. 10. června 1942 to byly Lidice na Kladensku. Celkem tehdy přišlo o život 192 mužů, 60 žen a 88 dětí. Celkem 340 lidických obyvatel. (Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=607673.) O Lidicích se toho píše hodně. Dokonce byl natočen i film. Vloni jsem se tam při svém výletě dokonce zúčastnil akce, kde měl svůj projev i náš pan prezident Miloš Zeman. (viz "Včera jsem osobně panu prezidentovi v Lidicích tleskal"). Ale bohužel to nebyla jediná česká ves, která takto dopadla.

24. června 1942 ji následovaly Ležáky na Chrudimsku.

Údajně zde, v nedalekém lomu na žulu, měla být ukryta vysílačka Libuše parašutistické skupiny "Silver A".

Za oběť tehdy padlo 33 dospělých obyvatel a 11 dětí.

Toho dne odpoledne byly Ležáky obklíčeny. Dospělí byly převezeni do pardubické vily Zámeček, kde byli popraveni. 11. dětí, které byly dokonce vytaženy přímo ze škol v Mířeticích a ve Včelákově, bylo usmrceno v plynové komoře V Chelmnu, tedy ve stejném táboře jako děti lidické.

Domy, ty zde byly vypáleny. A místa, kde se nalézaly, dnes připomínají pomníky zvané "hrobodomy".

Zde stál například dům. č. 28, kde žila rodina Františky Louvarové (+52 let) a Aloise Mrkvičky (+28 let). Kromě nich z tohoto domu přišli o život dvacetiletý Antonín Louvar a jednoročný chlapec Jaromír Mrkvička.

Zde stál dům č. 11, ve kterém žili Karel Tomek (+55 let), Karel Tomek (+18 let), Růžena Tomková (+50 let), Růžena Tomková (+18 let) a Břetislav Tomek (+13 let). 

Zde stál dům č. 13. V něm bydleli Antonín Čech (+60 let), Vlasta Čechová (+19 let) a Marta Čechová (+15 let).

A tak bychom mohli u každého domečku pokračovat dál. Jejichž společnou památku připomíná i tento mohutný kříž nazvaný "Trnová koruna".

A je zde i muzeum, kde se každý podrobně seznámí se zdejšími událostmi.

Já jsem Ležáky navštívil vloni v červnu se zájezdem s uhříněveským ČSBS. Ale také vím, že Lidice a Ležáky nejsou jediné české obce, ke kterým se za 2. světové války nacisti takto zachovali.

Obdobný osud měla i ves Javoříčko (okres Olomouc). Ta byla srovnána se zemí z dosud nejasných příčin 5. května 1945 přepadovým komandem SS. Celkem přišlo o život 38 můžů straších patnáct let. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Javo%C5%99%C3%AD%C4%8Dko_(Luk%C3%A1)).

Ve stejné době, tj. 5. a 6. května 1945 byly vypáleny i Leskovice na Vysočině. Zde bylo postříleno 25 obyvatel, z nichž nejmladší byl třináctiletý Josef Vaverka. (viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Leskovice).

19. dubna 1945 byla vypálená pasekářská osada Ploština u Valašských Klobouků, a to kvůli údajné pomoci partyzánům. Zvláštní jednotka SS tu zaživa uplálilo 24 osob, tři lidi byly popraveny a jedna osoba umučena při výslechu. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Plo%C5%A1tina).

23. dubna 1945 podkal podobný osud i nedaleký Prlov (okres Vsetín), a to též kvůli údajné pomoci partyzánům. Vypáleno bylo osm usedlostí, ve kterých uhořelo 15 lidí. A další byli oběšeni. Celkem zahynulo 23. lidí. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Prlov)

Nedaleko obou zmíněných míst se nalézají i Vařákovy paseky, které byly 2. května 1945 nacisty obklíčeny a osm z deseti zdejších domů vypáleny. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Va%C5%99%C3%A1kovy_paseky)

A teď se milí čtenáři přiznejte. Kolik z vás ví o těchto posledně jmenovaných osadách na území Česka, které také padly za oběť řádění nacistů za 2. světové války? Řekl bych, že vás asi moc nebude. Tak by bylo jistě příhodné, kdybychom si kromě Lidic a Ležáků připomínali i tyto nacistické masakry. Aby bylo vidět, jak strašně se kvůli nějaké nenávistné a nadřazenecké ideologii můžou k sebě chovat lidi.

další zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Le%C5%BE%C3%A1ky

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ob%C4%9Bt%C3%AD_vyhlazen%C3%AD_Le%C5%BE%C3%A1k%C5%AF

http://www.lezaky-memorial.cz/pamatnik/pietni-uzemi/historie-osady-lezaky/

Foto: Libor Čermák

Související články:

Jestlipak jste někdy slyšeli o vyhnání Čechů z pohraničí?

Petr Ginz - nešťastný osud fenomenálního chlapce

Pátrání po činnosti skautů za 2. světové války

Včera jsem osobně panu prezidentovi v Lidicích tleskal

Smutné i hezké obrázky z Terezína

Autor: Libor Čermák | pondělí 18.6.2018 15:13 | karma článku: 27,51 | přečteno: 998x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,96 | Přečteno: 220x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 277x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 202x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 246x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 227x | Poezie a próza

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Strahovská Devastation Tour. Historie kopce odchází, unikátní vily jdou k zemi, jiné už mají namále

Ulice Tichá. Na jejím konci je malá Devastation tour.
3. května 2026

Při touláním Prahou lze narazit na architektonickou minulost města. Na tu dávnou i relativně...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Skanzen na Veselém Kopci na Chrudimsku zpřístupnil stodolu neobvyklé konstrukce

Skanzen na Veselém Kopci na Chrudimsku zpřístupnil stodolu neobvyklé konstrukce
9. května 2026  14:58,  aktualizováno  14:58

Soubor 32 historických staveb ve skanzenu na Veselém Kopci na Chrudimsku doplnila roubená stodola...

Střet vlaku s člověkem na půl hodiny zastavil provoz v Brně. Muž na místě zemřel

Na brněnském hlavním nádraží po střetu s prázdným vlakem vykolejila lokomotiva...
9. května 2026  16:22,  aktualizováno  16:22

Provoz na železničním koridoru mezi brněnským hlavním nádražím a stanicí Brno-Královo Pole v sobotu...

Projekt Otevřené chrámy slaví deset let a letos v kraji zpřístupní rekordních 57 památek

Po dvou letech oprav se věřícím i veřejnosti opět otvírá bazilika Navštívení...
9. května 2026  16:12,  aktualizováno  16:12

Jubilejní desátý ročník projektu Otevřené chrámy v Moravskoslezském kraji letos od května do září...

vydáno 9. května 2026  15:16

Tento památních padlých hrdinů se nachází na smíchovském malvazineckém hřbitově v Praze 5, Smíchově...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1912x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.