Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

Každého, koho vzrušuje otázka existence mimozemských inteligencí, se musí zákonitě ptát, proč tady na Zemi, dokázala příroda k inteligentní formě dospět jen u člověka. Jenomže opak je pravdou.

Delfínihttp://office.microsoft.com/cs-cz/images

Na Zeměkouli totiž existuje minimálně ještě jedno zvíře, (i když se ptám, zda je etické ho pořád ještě nazývat zvířetem), které k inteligentní formě dospělo také. Tímto živočichem je delfín. Pokud tomu nevěříte, je tomu tak. V knihách i na internetu lze najít spousta odkazů, které tento fakt podporují. Také je známé spousta příběhů o delfínech, jak například zachránili člověka a další zajímavé události.

 

Jeden z nejpozoruhodnějších delfínů žil například před více než sto lety v Cookově průlivu u Nového Zélandu. Říkalo se mu „Pelorus Jack“. Jeho příběh bych vám teď rád vyprávěl. V jednom místě v okolí ostrova d´Urville se lodě často bály proplout, neboť se zde nalézají nebezpečné proudy a podmořské útesy. V roce 1888 tudy proplouvala loď Brindle. Námořníci se báli, aby nenarazili na útes. V tom se najednou před lodí objevil delfín, který jakoby svým skákáním chtěl námořníkům něco říci. Ti brzo poznali, že jim chce ukázat správnou plavební dráhu, a tak se vydali za ním. Loď v pořádku nebezpečné místo přeplula a dosáhla tak Tasmánského moře i pobřeží Austrálie. Takto od té doby delfín, který byl námořníky pojmenován „Pelorus Jack“, pomáhal i dalším lodím. Vždy dokázal projíždějící lodě správně navigovat tak, že místo bezpečně přepluly. V roce 1904 se však stalo něco dost nepěkného. Průlivem proplouval parník Penguin, když nějaký opilec z lodi na delfína vystřelil. Ten byl zasažen a ponořil se do moře. Naštěstí byl zasažen jen lehce a po deseti dnech znova začal sloužit námořníkům, tak jak před tím. A to až do chvíle, než tudy po několika letech opět proplouval parník Penguin. Delfín si událost dobře pamatoval a plavidlo správně rozeznal. Navedl ho na útesy a parník tu ztroskotal. O život tehdy přišlo 15 lidí. Svojí službu však lodím prokazoval i nadále, a to až do roku 1912, kdy zmizel navždy.

Pelorus Jack  se stal legendárním delfínem, a to tak, že má i svojí vlastní stránku na wikipedii. To, že delfíni nejsou tak hloupí, jak si to myslíme o jiných zvířatech, však svědčí mnoho dalších faktů, které o těchto mořských savcích byly zjištěny i v nedávné době. Dnes víme například, že delfíni si v rámci svého hvízdání například vyvinuli svojí vlastní řeč a dokonce mají i vlastní jména (Delfíni se oslovují jmény, dokáží se i představit – novinky.cz).

A co víc, dokážou si i pomoci, když je některý z jejich druhů ohrožen na životě. Či lépe řečeno, vědí jak na to. Například letos v lednu se podařilo jihokorejským vědcům nafilmovat skupinu delfínů, která se pokoušela zachránit zraněnou samičku tak, že se ji snažili svými těly nadnášet. Bohužel i přes veškerou snahu delfínice zemřela. (viz Skupina delfínů se snažila zachránit život ochrnutému druhovi na novinky.cz).

Kromě toho dokážou používat i nástroje. Nedávno například vědci zjistili, že umí používat ulity pro chytání kořisti. Seberou ji na mořském dně a pak s ní na hladině natřásají nahoru a dolů, do níž se jim tak daří úspěšně lovit ryby. (viz Delfíni používají nástroje: chytají ryby do ulit na lidovky.cz).

Všechno toto, o čem jsem se tu zmínil, je nesporným znakem toho, že v případě delfínů máme co dělat s inteligentní formou živočicha. Delfín má však na rozdíl od nás, od lidí, jednu nevýhodu. Nemá končetiny, se kterými by mohl pracovat, vyrábět a nebo tvořit. Kdyby je měl, třeba by dokázal v moři vybudovat obdobnou civilizaci, jako máme my tady na suchu. Má to pro nás však veliký význam i z toho hlediska, že víme, že inteligence se může vyvinout i u jiného živočicha a nejen pouze u člověka. A tak víme, že tento fenomén se může kdykoliv opakovat. A samozřejmě to nemusí být nutně jen u živočichů zde ne Zemi.

 

Použité zdroje:

Hausdorf H.: Záhadné fenomény, NS Svoboda, Praha, 2012, http://en.wikipedia.org/wiki/Pelorus_Jack

Odkazy použité v článku

 

Související články:  

I život na naší planetě je fantasticky přizpůsobivý

Po stopách životonosných meteoritů

Jak nalézt mimozemské civilizace?

Kalifornské jezero Mono Lake a mimozemský život

Kde všude hledat život ve sluneční soustavě?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | neděle 29.9.2013 8:51 | karma článku: 20,10 | přečteno: 1573x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,58 | Přečteno: 157x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 235x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 188x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

„Tak dlouho tam ta zrůda byla...“ Zjištění o střelbě na fakultě rozlítila pozůstalé

18. června 2024

Premium Univerzita Karlova i pozůstalí podali stížnosti proti policejním závěrům prosincové střelby na...

Kadyrov předhodil bodyguarda lvům. Otázky halí i smrt jeho otce a bratra

19. června 2024  19:16

Čte se to jako drama od Shakespeara. Úkladné vraždy, gangsteři napojení na FSB, zničující občanská...

GLOSA: Slunce, seno, Euro. Zoufalí evropští lídři vzývají fotbalový úspěch

19. června 2024

Začátek července? To mělo být fotbalové Euro, Wimbledon, povalování se na gauči při sledování krás...

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Bouře nad Českem. Moravou prošla supercela s kroupami

19. června 2024  7:56,  aktualizováno  17:25

Nad Moravou prošla intenzivní supercela. Zasáhla pomezí Pardubického a Olomouckého kraje. Ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1894x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám