Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

Každého, koho vzrušuje otázka existence mimozemských inteligencí, se musí zákonitě ptát, proč tady na Zemi, dokázala příroda k inteligentní formě dospět jen u člověka. Jenomže opak je pravdou.

Delfínihttp://office.microsoft.com/cs-cz/images

Na Zeměkouli totiž existuje minimálně ještě jedno zvíře, (i když se ptám, zda je etické ho pořád ještě nazývat zvířetem), které k inteligentní formě dospělo také. Tímto živočichem je delfín. Pokud tomu nevěříte, je tomu tak. V knihách i na internetu lze najít spousta odkazů, které tento fakt podporují. Také je známé spousta příběhů o delfínech, jak například zachránili člověka a další zajímavé události.

 

Jeden z nejpozoruhodnějších delfínů žil například před více než sto lety v Cookově průlivu u Nového Zélandu. Říkalo se mu „Pelorus Jack“. Jeho příběh bych vám teď rád vyprávěl. V jednom místě v okolí ostrova d´Urville se lodě často bály proplout, neboť se zde nalézají nebezpečné proudy a podmořské útesy. V roce 1888 tudy proplouvala loď Brindle. Námořníci se báli, aby nenarazili na útes. V tom se najednou před lodí objevil delfín, který jakoby svým skákáním chtěl námořníkům něco říci. Ti brzo poznali, že jim chce ukázat správnou plavební dráhu, a tak se vydali za ním. Loď v pořádku nebezpečné místo přeplula a dosáhla tak Tasmánského moře i pobřeží Austrálie. Takto od té doby delfín, který byl námořníky pojmenován „Pelorus Jack“, pomáhal i dalším lodím. Vždy dokázal projíždějící lodě správně navigovat tak, že místo bezpečně přepluly. V roce 1904 se však stalo něco dost nepěkného. Průlivem proplouval parník Penguin, když nějaký opilec z lodi na delfína vystřelil. Ten byl zasažen a ponořil se do moře. Naštěstí byl zasažen jen lehce a po deseti dnech znova začal sloužit námořníkům, tak jak před tím. A to až do chvíle, než tudy po několika letech opět proplouval parník Penguin. Delfín si událost dobře pamatoval a plavidlo správně rozeznal. Navedl ho na útesy a parník tu ztroskotal. O život tehdy přišlo 15 lidí. Svojí službu však lodím prokazoval i nadále, a to až do roku 1912, kdy zmizel navždy.

Pelorus Jack  se stal legendárním delfínem, a to tak, že má i svojí vlastní stránku na wikipedii. To, že delfíni nejsou tak hloupí, jak si to myslíme o jiných zvířatech, však svědčí mnoho dalších faktů, které o těchto mořských savcích byly zjištěny i v nedávné době. Dnes víme například, že delfíni si v rámci svého hvízdání například vyvinuli svojí vlastní řeč a dokonce mají i vlastní jména (Delfíni se oslovují jmény, dokáží se i představit – novinky.cz).

A co víc, dokážou si i pomoci, když je některý z jejich druhů ohrožen na životě. Či lépe řečeno, vědí jak na to. Například letos v lednu se podařilo jihokorejským vědcům nafilmovat skupinu delfínů, která se pokoušela zachránit zraněnou samičku tak, že se ji snažili svými těly nadnášet. Bohužel i přes veškerou snahu delfínice zemřela. (viz Skupina delfínů se snažila zachránit život ochrnutému druhovi na novinky.cz).

Kromě toho dokážou používat i nástroje. Nedávno například vědci zjistili, že umí používat ulity pro chytání kořisti. Seberou ji na mořském dně a pak s ní na hladině natřásají nahoru a dolů, do níž se jim tak daří úspěšně lovit ryby. (viz Delfíni používají nástroje: chytají ryby do ulit na lidovky.cz).

Všechno toto, o čem jsem se tu zmínil, je nesporným znakem toho, že v případě delfínů máme co dělat s inteligentní formou živočicha. Delfín má však na rozdíl od nás, od lidí, jednu nevýhodu. Nemá končetiny, se kterými by mohl pracovat, vyrábět a nebo tvořit. Kdyby je měl, třeba by dokázal v moři vybudovat obdobnou civilizaci, jako máme my tady na suchu. Má to pro nás však veliký význam i z toho hlediska, že víme, že inteligence se může vyvinout i u jiného živočicha a nejen pouze u člověka. A tak víme, že tento fenomén se může kdykoliv opakovat. A samozřejmě to nemusí být nutně jen u živočichů zde ne Zemi.

 

Použité zdroje:

Hausdorf H.: Záhadné fenomény, NS Svoboda, Praha, 2012, http://en.wikipedia.org/wiki/Pelorus_Jack

Odkazy použité v článku

 

Související články:  

I život na naší planetě je fantasticky přizpůsobivý

Po stopách životonosných meteoritů

Jak nalézt mimozemské civilizace?

Kalifornské jezero Mono Lake a mimozemský život

Kde všude hledat život ve sluneční soustavě?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | neděle 29.9.2013 8:51 | karma článku: 20,10 | přečteno: 1573x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,55 | Přečteno: 153x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Sudetští Němci na sjezdu pochválili dialog s Čechy. Zahráli i českou hymnu

18. května 2024  12:35

V sobotu, na druhém dni sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL), které zastupuje zájmy...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Rakouské Zelené do eurovoleb povede mladá aktivistka. Je nezkušená a lže, zní

18. května 2024  11:55

Lídryně kandidátky rakouské vládní strany Zelení do Evropského parlamentu Lena Schillingová se od...

Nehoda kamionu na osm hodin zastavila provoz na D35 u Olomouce

18. května 2024  7:39,  aktualizováno  11:42

Kvůli nehodě kamionu byla dnes časně ráno uzavřena dálnice D35 u Olomouce-Nemilan ve směru na...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám