Je člověk jediným inteligentním tvorem na Zemi?

Každého, koho vzrušuje otázka existence mimozemských inteligencí, se musí zákonitě ptát, proč tady na Zemi, dokázala příroda k inteligentní formě dospět jen u člověka. Jenomže opak je pravdou.

Delfínihttp://office.microsoft.com/cs-cz/images

Na Zeměkouli totiž existuje minimálně ještě jedno zvíře, (i když se ptám, zda je etické ho pořád ještě nazývat zvířetem), které k inteligentní formě dospělo také. Tímto živočichem je delfín. Pokud tomu nevěříte, je tomu tak. V knihách i na internetu lze najít spousta odkazů, které tento fakt podporují. Také je známé spousta příběhů o delfínech, jak například zachránili člověka a další zajímavé události.

 

Jeden z nejpozoruhodnějších delfínů žil například před více než sto lety v Cookově průlivu u Nového Zélandu. Říkalo se mu „Pelorus Jack“. Jeho příběh bych vám teď rád vyprávěl. V jednom místě v okolí ostrova d´Urville se lodě často bály proplout, neboť se zde nalézají nebezpečné proudy a podmořské útesy. V roce 1888 tudy proplouvala loď Brindle. Námořníci se báli, aby nenarazili na útes. V tom se najednou před lodí objevil delfín, který jakoby svým skákáním chtěl námořníkům něco říci. Ti brzo poznali, že jim chce ukázat správnou plavební dráhu, a tak se vydali za ním. Loď v pořádku nebezpečné místo přeplula a dosáhla tak Tasmánského moře i pobřeží Austrálie. Takto od té doby delfín, který byl námořníky pojmenován „Pelorus Jack“, pomáhal i dalším lodím. Vždy dokázal projíždějící lodě správně navigovat tak, že místo bezpečně přepluly. V roce 1904 se však stalo něco dost nepěkného. Průlivem proplouval parník Penguin, když nějaký opilec z lodi na delfína vystřelil. Ten byl zasažen a ponořil se do moře. Naštěstí byl zasažen jen lehce a po deseti dnech znova začal sloužit námořníkům, tak jak před tím. A to až do chvíle, než tudy po několika letech opět proplouval parník Penguin. Delfín si událost dobře pamatoval a plavidlo správně rozeznal. Navedl ho na útesy a parník tu ztroskotal. O život tehdy přišlo 15 lidí. Svojí službu však lodím prokazoval i nadále, a to až do roku 1912, kdy zmizel navždy.

Pelorus Jack  se stal legendárním delfínem, a to tak, že má i svojí vlastní stránku na wikipedii. To, že delfíni nejsou tak hloupí, jak si to myslíme o jiných zvířatech, však svědčí mnoho dalších faktů, které o těchto mořských savcích byly zjištěny i v nedávné době. Dnes víme například, že delfíni si v rámci svého hvízdání například vyvinuli svojí vlastní řeč a dokonce mají i vlastní jména (Delfíni se oslovují jmény, dokáží se i představit – novinky.cz).

A co víc, dokážou si i pomoci, když je některý z jejich druhů ohrožen na životě. Či lépe řečeno, vědí jak na to. Například letos v lednu se podařilo jihokorejským vědcům nafilmovat skupinu delfínů, která se pokoušela zachránit zraněnou samičku tak, že se ji snažili svými těly nadnášet. Bohužel i přes veškerou snahu delfínice zemřela. (viz Skupina delfínů se snažila zachránit život ochrnutému druhovi na novinky.cz).

Kromě toho dokážou používat i nástroje. Nedávno například vědci zjistili, že umí používat ulity pro chytání kořisti. Seberou ji na mořském dně a pak s ní na hladině natřásají nahoru a dolů, do níž se jim tak daří úspěšně lovit ryby. (viz Delfíni používají nástroje: chytají ryby do ulit na lidovky.cz).

Všechno toto, o čem jsem se tu zmínil, je nesporným znakem toho, že v případě delfínů máme co dělat s inteligentní formou živočicha. Delfín má však na rozdíl od nás, od lidí, jednu nevýhodu. Nemá končetiny, se kterými by mohl pracovat, vyrábět a nebo tvořit. Kdyby je měl, třeba by dokázal v moři vybudovat obdobnou civilizaci, jako máme my tady na suchu. Má to pro nás však veliký význam i z toho hlediska, že víme, že inteligence se může vyvinout i u jiného živočicha a nejen pouze u člověka. A tak víme, že tento fenomén se může kdykoliv opakovat. A samozřejmě to nemusí být nutně jen u živočichů zde ne Zemi.

 

Použité zdroje:

Hausdorf H.: Záhadné fenomény, NS Svoboda, Praha, 2012, http://en.wikipedia.org/wiki/Pelorus_Jack

Odkazy použité v článku

 

Související články:  

I život na naší planetě je fantasticky přizpůsobivý

Po stopách životonosných meteoritů

Jak nalézt mimozemské civilizace?

Kalifornské jezero Mono Lake a mimozemský život

Kde všude hledat život ve sluneční soustavě?

Rubrika: Vesmír a život v něm

Autor: Libor Čermák | neděle 29.9.2013 8:51 | karma článku: 20,10 | přečteno: 1573x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88