Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak si postavit pěchotní srub?

Pěchotní sruby jsou vojenské železobetonové objekty. Můžou být izolované anebo jsou součástí dělostřeleckých tvrzí. Dnes bych vás s nimi chtěl seznámit blíž. A věřte nebo ne, hned dva z nich si podle mého blogu můžete i postavit.
Pěchotní srub R-S-71 "Vysoká"

Pěchotními srub je takový železobetonový objekt, kterých bývá v tvrzích nejvíc. U nás bylo použito celkem šest variant pěchotních srubů. Varianty označené římskými číslicemi I., II., II. A IV. jsou převzaté z francouzské Maginotovy linie. Další dvě označení 1 a 2 jsou naše české sruby vytvořené do našich podmínek. Dále, tyto sruby byly buď jednopatrové nebo dvoupatrové. Ty jednopatrové se budovaly jen v případě vysoké hladiny podzemní vody.

V horním bojovém patře se nacházely místnosti na vedení boje, vchod do srubu, stanoviště velitele, telefonní ústředna a zvonové šachty vedoucí do pancéřové kopule. V dolním patře se nacházely strojovna, filtrovna, ubikace mužstva, sklady střeliva a potravin, studna, umývárna, WC a napojení na podzemní chodbu.

Pěchotní srub R-S-74 "Na Holém"

Hlavní výzbroj srubů tvořily těžké kulomety a protitankové kanóny, které měly palebný vějíř 500 m před a 300 m za sousední objekt. Byly umístěny ve střeleckých místnostech a kulomety též v pancéřových kopulích na střeše srubu. K obraně objektu pak sloužily ještě pomocné zbraně. A pro obranu objektu i sloužily dvě vnější části objektu, a to granátový skluz a diamantový příkop.

Pěchotní srub N-D-S 72 Můstek (Dobrošov)

Které pěchotní sruby v dělostřeleckých tvrzích se v druhé polovině 30. let vybudovaly? U dělostřelecké tvrzi Stachelberk se stačil postavit pouze srub Polom, který dnes slouží jako vstup do muzejní expozice.

Pěchotní srub N-D-S 73 "Jeřáb" (Dobrošov)

V Dobrošově se nalézají dva pěchotní sruby, a to Můstek a Jeřáb. Prvně jmenovaný je veřejně přístupný i během prohlídky. Do Jeřábu se pouští jen při zvláštních příležitostech, a to proto, že je vyzdoben několika nástěnnými kresbami, které tu vytvořil svobodník Zicháček, které se vyjadřují k okupaci pohraničí a Mnichovské dohodě. Tak, aby ty kresby netrpěly s častými návštěvami.

Na Skutině jsou dva pěchotní sruby, a to Pod Lesem a U Stodol. Ve druhém jmenovaném se nalézá expozice pro návštěvníky.

Pěchotní srub N-S 48 U stodol (Skutina)

 Na Haničče se nalézají tři pěchotní sruby, a to Lom, Pozorovatelna a U Potůčku.

Dělostřelecká tvrz Adam byla vybavena třemi pěchotními sruby, a to Hodek, U Háječku a Pod Vrškem. Pevnost Bouda je vybavena také třemi sruby. Jejich názvy jsou Kazi, Teta a Libuše.  Hůrka u Králík také měla své pěchotní sruby, a to K-S 10 "U Boží muky" a K-3 13 „U Lomu“. A u tvrze Smolkov se nalézá pěchotní srub „Nad Silnicí“.

Kromě pěchotních srubů v rámci dělostřeleckých tvrzí však také můžeme narazit na izolované či samostatné pěchotní sruby. Jako příklad uvedu Březinku (která mi částečně byla i předlohou pro model) a Lom u Náchodu, Kahan u Dobrošova a mnoho dalších, z nichž některé jsou rovněž přístupné veřejnosti.

(zdroj informací wikipedia)

A já jsem si pro čtenáře i pro papírové modeláře připravil dvě vystřihovánky, ze kterých si můžete vyrobit modely pěchotních srubů. navazuje to na můj předešlý článek s vystřihovánkami "Postavte si vstupní objekt do dělostřelecké tvrze"

První varianta je maskáčová s maskáčovým vzorem 95. Je to sice mladší maskáčový vzor, než jaký byl používán v době 2. světové války. Ale je to maskáčový vzor český, který vznikl z barev, které jsou nejvíc zastoupené v české přírodě. Skládá se z nepravidelných tvarů barev černé, tmavě hnědé, olivově zelené a světle zelené. Uniformy v tomto vzoru užívá česká armáda od roku 1995. A existuje i pouštní varianta tohoto vzoru. Pokud byste chtěli tento vzor pro vlastní grafické úpravy, nabízím ke stažení čtverec (viz vpravo)

A druhá varianta je klasická betonově šedivá. Avšak vlastenecky zaměřená. Můžete si zde udělat ke srubu i státní vlajku. Mimochodem ten nápis "Byli jsme a budem", je na pěchotním srubu K-S-14 "U Cihelny" nedaleko Králík.

Ale pokud byste chtěli z modelu udělat součást své dělostřelecké tvrze, jako jsem to udělal já se svou imaginární tvrzí "Libor" v imaginárních "Čermáčích horách", doporučuji si sestavit modely oba, neboť, jak už jsem psal, v tvrzích se většinou mělo nalézat pěchotních srubů více.

A nyní ke stavbě modelu: 

Nejprve vytiskněte přiložené vystřihovánky v tiskárně. Na začátku si vystřihněte střechu (1). K ní přilepte svislé části (2), (3) a (4). Pak si vystřihněte dílek (5) a do něj přilepte vchodové dveře (6) a střílny (7). Dílek (5) pak přilepte mezi dílky (2), (3) a (4). Pak vystřihněte bok (8) a pod něj díl (9) se střílnami (7). Vedle dílů (8) a (9) přilepte svislou část (10) se střílnou (7). Stejným způsobem zpracujte i díly (11), (12), (13) na protější straně pěchotního srubu. A zbývající boky (14) a (15) na zadní části srubu. Pancéřové kopule vytvořte z dílků (16) a (17). Diamantový příkop slepte z dílků (18) a 19). A na závěr bunkr umístěte na podkladovou část.

Věřím, že sestavení modelu nebude pro šikovné modeláře žádný problém. Sestavit to jde, neboť jsem tento svůj výtvor osobně dokázal rozkreslit i postavit. A už teď se můžete těšit na vystřihovánky dalších objektů dělostřeleckých tvrzí, které jsou jistě také zajímavé.

Autor: Libor Čermák | sobota 8.6.2019 9:58 | karma článku: 22,32 | přečteno: 1981x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,59 | Přečteno: 158x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 238x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 189x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Pracovala jsem s migranty. Znám je, říká Bartůšek. Chce k nim změnit přístup

16. července 2024

Premium Nikola Bartůšek v úterý poprvé zasedne jako europoslankyně ve Štrasburku. Političku z hnutí Přísaha...

RECENZE: Nejen Vondruškovi vrahové jsou rafinovaní, trestu ale neuniknou

16. července 2024

Příjemné oddechové čtení na léto nabízejí tři nové detektivní romány české provenience. První...

Kdo zaplatí nadbytečné kontroly odlesňování? Nikdo se nehlásí

16. července 2024

Směrnice, kterou se Evropský parlament snaží bojovat proti odlesňování, naráží u českých úřadů....

„Už nebudeme říkat, že Trump je Hitler.“ Kampaň ve stylu spálené země končí

16. července 2024

Premium Atentátníka, který se pokusil zastřelit Donalda Trumpa, teď musí svorně proklínat stratégové,...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1895x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám