Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak by vypadala obloha u Alfy a Proximy Centauri?

Slyšeli jste o tajemném signálu, který vědci zaznamenali ze směru Proximy Centauri, po Slunci k nám nejbližší hvězdě? K tomu vánoční pohádka, kde tato hvězda je jednou z postav. Tak se pojďme do této hvězdné soustavy podívat.

Alfa Centauri a někdy též nazývaná Toliman nebo Rigilkent. Tato soustava se skládá ze dvou hvězd velice podobných našemu Slunci. Je od nás vzdálena pouhých 4,4 světelných let. Pokud byste chtěli vidět, jak to v její soustavě vypadá, tak ty dvě hvězdy jsou od sebe daleko asi jako Saturn až Uran od Slunce. A aby tomu nebylo málo, tak ve vzdálenosti 0,2 světelného roku je zhruba s periodou půl milionu let obíhá hvězda typu červený trpaslík, která k nám je momentálně ještě blíž než obě hlavní složky. A proto se jí říká Proxima Centauri (Slunci nejbližší hvězda). Mimochodem, nedávno v její obyvatelné zóně byla objevena planeta zemského typu. A možná nebude v této soustavě sama. A jak jsme se dozvěděli letos v prosinci, je docela možné, že hostí i nějakou tu mimozemskou civilizaci.

Pojďme se nyní přemístit na hypotetickou planetu u Alfa Centauri A, která by svou centrální hvězdu obíhala v podobné vzdálenosti jako Země Slunce. Alfa Centauri A je velmi podobná našemu Slunci, a tak i její zóna života by byla v obdobné vzdálenosti jako zde.  Samotná Alfa Centauri A by se na této planetě jevila podobně jako u nás Slunce. Zajímavější by to bylo s Alfou Centauri B, jejíž vzdálenost od planety i na obloze se mění. Ta by se jevila jako daleko menší kotouček než Alfa Centauri A, za to ale vydávající víc světla než Měsíc v úplňku. Takže pokud byste se ocitli na noční straně oné planety a zrovna by na ni svítila Alfa Centauri B, místo tmy nebo naopak světla by tam bylo spíš takové šero. Na potencionální podobné planety u Alfy Centauri B, by to bylo s pozorováním druhého tamního slunce podobné.

Třetí hvězdu v této soustavě, červeného trpaslíka Proximu Centauri, byste od obou hvězd viděli kvůli její vzdálenosti jen jako malou načervenalou hvězdu na hranici viditelnosti. Kdybyste se ale ocitli na planetě u Proximy Centauri, tak byste od ní obě centrální hvězdy, tedy Alfu Centauri A i B pozorovali jako dvě velmi jasné hvězdy o něco jasnější než Venuše u nás, ovšem poměrně blízko sebe.

Nyní se pojďme přesunout přímo na planetu Proxima b. Ta jak známo, byla objevena v roce 2016.  Je jen 1,2krát hmotnější než Země a svoji centrální hvězdu oběhne asi za 11 dní. Zatímco Země je od Slunce vzdálená 150 milionů kilometrů, tak Proxima b asi jen 7 milionů kilometrů. Pravděpodobně tedy bude mít vázanou rotaci, a tedy se ke své hvězdě obracet stále jednou polovinou. Na jedné polovině planety tedy bude věčná tma a na druhé věčné světlo, kde bude tamější slunce svítit stále jen z jednoho bodu na obloze. A jak se tam bude jevit veliké? Zkusme si to spočítat. Úhlová velikost Slunce ze Země je asi půl stupně. Skutečný velikost Proximy Centauri je asi sedmina našeho Slunce. Takže goniometrickými funkcemi se dá zjistit, že hvězda Proxima by se na její planetě Proximě b jevila v průměru asi třikrát větší než Slunce na Zemi a vydávala by tam červené světlo.

Slunce od Alfa Centauri

A jak by to bylo s pozorováním našeho Slunce od všech tří hvězd na tamní noční hvězdné obloze? To by se tam promítlo do souhvězdí Kassiopeia, jako její nejjasnější hvězda. A díky němu by se tam „W“, které pozorujeme u nás, změnilo na takovou klikatici. 

A nyní jedna úplně čerstvá zpráva od Proximy Centauri. Lovci mimozemských signálů totiž letos od ní zachytily velmi podivné signály (viz https://www.exoplanety.cz/2020/12/20/lovci-mimozemskych-signalu-zachytili-velmi-podivny-signal-od-proximy-centauri/ a www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/teleskop-zachytil-zahadny-signal-z-vesmiru-astronomove-to-mesice-tajili-40345910. Že by už snad konečně zaznamenání stopy nějaké mimozemské civilizace? Mimochodem u blízké hvězdy by to nebylo poprvé. Už v roce 1960 bylo dr. Frankem Drakeem v rámci projektu OZMA zachyceno cosi podivného z hvězdy Epsilon Eridani, což je hvězda podobná našemu Slunci ve vzdálenosti cca 10,5 světelných let (viz Byl už zachycen signál mimozemské civilizace?).

A teď přímo z nejbližší hvězdné soustavy od Proximy Centauri. To mne přivádí k takové hypotéze, co když se vesmírné civilizace shlukují do takových "mnohocivilizačních městeček" z blízkých planetárních civilizací? Například podobně jako se galaxie shlukují do kup a nadkup?

Zdroj: wikipedia, další zdroje a odkazy.

Související články:

Byl už zachycen signál mimozemské civilizace?

Že by už konečně ten dlouho očekáváný mimozemský signál?

Vítejte na obyvatelné planetě u Proxima Centauri

Autor: Libor Čermák | pátek 25.12.2020 9:21 | karma článku: 23,85 | přečteno: 1128x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,58 | Přečteno: 157x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 235x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 188x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 203x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Do Prahy přijede argentinský prezident Milei. Česko si slibuje větší spolupráci

20. června 2024  13:08

Česko v pondělí navštíví zhruba půl roku po svém zvolení do funkce argentinský prezident Javier...

Muž v restauraci na Národní třídě civěl na dívky a onanoval, hledá ho policie

20. června 2024

Pražští policisté pátrají po muži, který v pondělí odpoledne onanoval v centru Prahy před dvěma...

Střelba na fakultě: Pachatel se „uvařil sám v sobě“, zjistila znalkyně

20. června 2024  10:45,  aktualizováno  12:58

Policie komentuje výsledky prošetřování zásahu na FF UK. Ministr vnitra Vít Rakušan zprostil šéfy...

V Jizerských horách hoří dům. Hasiči vyhlásili druhý stupeň, používají i žebřík

20. června 2024  12:51

Mohutné plameny šlehají z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1894x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám