Jak by vypadala obloha u Alfy a Proximy Centauri?

Slyšeli jste o tajemném signálu, který vědci zaznamenali ze směru Proximy Centauri, po Slunci k nám nejbližší hvězdě? K tomu vánoční pohádka, kde tato hvězda je jednou z postav. Tak se pojďme do této hvězdné soustavy podívat.

Alfa Centauri a někdy též nazývaná Toliman nebo Rigilkent. Tato soustava se skládá ze dvou hvězd velice podobných našemu Slunci. Je od nás vzdálena pouhých 4,4 světelných let. Pokud byste chtěli vidět, jak to v její soustavě vypadá, tak ty dvě hvězdy jsou od sebe daleko asi jako Saturn až Uran od Slunce. A aby tomu nebylo málo, tak ve vzdálenosti 0,2 světelného roku je zhruba s periodou půl milionu let obíhá hvězda typu červený trpaslík, která k nám je momentálně ještě blíž než obě hlavní složky. A proto se jí říká Proxima Centauri (Slunci nejbližší hvězda). Mimochodem, nedávno v její obyvatelné zóně byla objevena planeta zemského typu. A možná nebude v této soustavě sama. A jak jsme se dozvěděli letos v prosinci, je docela možné, že hostí i nějakou tu mimozemskou civilizaci.

Pojďme se nyní přemístit na hypotetickou planetu u Alfa Centauri A, která by svou centrální hvězdu obíhala v podobné vzdálenosti jako Země Slunce. Alfa Centauri A je velmi podobná našemu Slunci, a tak i její zóna života by byla v obdobné vzdálenosti jako zde.  Samotná Alfa Centauri A by se na této planetě jevila podobně jako u nás Slunce. Zajímavější by to bylo s Alfou Centauri B, jejíž vzdálenost od planety i na obloze se mění. Ta by se jevila jako daleko menší kotouček než Alfa Centauri A, za to ale vydávající víc světla než Měsíc v úplňku. Takže pokud byste se ocitli na noční straně oné planety a zrovna by na ni svítila Alfa Centauri B, místo tmy nebo naopak světla by tam bylo spíš takové šero. Na potencionální podobné planety u Alfy Centauri B, by to bylo s pozorováním druhého tamního slunce podobné.

Třetí hvězdu v této soustavě, červeného trpaslíka Proximu Centauri, byste od obou hvězd viděli kvůli její vzdálenosti jen jako malou načervenalou hvězdu na hranici viditelnosti. Kdybyste se ale ocitli na planetě u Proximy Centauri, tak byste od ní obě centrální hvězdy, tedy Alfu Centauri A i B pozorovali jako dvě velmi jasné hvězdy o něco jasnější než Venuše u nás, ovšem poměrně blízko sebe.

Nyní se pojďme přesunout přímo na planetu Proxima b. Ta jak známo, byla objevena v roce 2016.  Je jen 1,2krát hmotnější než Země a svoji centrální hvězdu oběhne asi za 11 dní. Zatímco Země je od Slunce vzdálená 150 milionů kilometrů, tak Proxima b asi jen 7 milionů kilometrů. Pravděpodobně tedy bude mít vázanou rotaci, a tedy se ke své hvězdě obracet stále jednou polovinou. Na jedné polovině planety tedy bude věčná tma a na druhé věčné světlo, kde bude tamější slunce svítit stále jen z jednoho bodu na obloze. A jak se tam bude jevit veliké? Zkusme si to spočítat. Úhlová velikost Slunce ze Země je asi půl stupně. Skutečný velikost Proximy Centauri je asi sedmina našeho Slunce. Takže goniometrickými funkcemi se dá zjistit, že hvězda Proxima by se na její planetě Proximě b jevila v průměru asi třikrát větší než Slunce na Zemi a vydávala by tam červené světlo.

Slunce od Alfa Centauri

A jak by to bylo s pozorováním našeho Slunce od všech tří hvězd na tamní noční hvězdné obloze? To by se tam promítlo do souhvězdí Kassiopeia, jako její nejjasnější hvězda. A díky němu by se tam „W“, které pozorujeme u nás, změnilo na takovou klikatici. 

A nyní jedna úplně čerstvá zpráva od Proximy Centauri. Lovci mimozemských signálů totiž letos od ní zachytily velmi podivné signály (viz https://www.exoplanety.cz/2020/12/20/lovci-mimozemskych-signalu-zachytili-velmi-podivny-signal-od-proximy-centauri/ a www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/teleskop-zachytil-zahadny-signal-z-vesmiru-astronomove-to-mesice-tajili-40345910. Že by už snad konečně zaznamenání stopy nějaké mimozemské civilizace? Mimochodem u blízké hvězdy by to nebylo poprvé. Už v roce 1960 bylo dr. Frankem Drakeem v rámci projektu OZMA zachyceno cosi podivného z hvězdy Epsilon Eridani, což je hvězda podobná našemu Slunci ve vzdálenosti cca 10,5 světelných let (viz Byl už zachycen signál mimozemské civilizace?).

A teď přímo z nejbližší hvězdné soustavy od Proximy Centauri. To mne přivádí k takové hypotéze, co když se vesmírné civilizace shlukují do takových "mnohocivilizačních městeček" z blízkých planetárních civilizací? Například podobně jako se galaxie shlukují do kup a nadkup?

Zdroj: wikipedia, další zdroje a odkazy.

Související články:

Byl už zachycen signál mimozemské civilizace?

Že by už konečně ten dlouho očekáváný mimozemský signál?

Vítejte na obyvatelné planetě u Proxima Centauri

Autor: Libor Čermák | pátek 25.12.2020 9:21 | karma článku: 23,85 | přečteno: 1124x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88