Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co když některé klasické jeskyně vznikly uměle v dávnověku?

Tato hypotéza mi vrtá hlavou vždy, když navštívím nějakou klasickou jeskyni, která však jako klasická jeskyně nevypadá a její tvar připomíná spíš štolu na těžení vápence. Osobně jsem navštívil už dvě takovéto jeskyně. 

Během svých výletů jsem už několikrát navštívil Kodskou jeskyni nad Srbskem. Byl jsem tu už mnohokrát. V dětství se skautem, během svých vlastních výletů, tak na výpravách s dětmi se svým turistickým oddílem. A vždy, když v ní jsem, tak nemám pocit, že jsem v klasické jeskyni.

Cituji ze své reportáže "Ze Srbska přes Koněpruské jeskyně do Berouna", který jsem udělal na jaře roku 2012 (viz https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=262378) "Akorát se musím přiznat, že zde mývám jeden trochu zvláštní pocit. Znám krasové jeskyně. Už jsem jich navštívil plno a několik jich navštívím i během dnešního výletu. Většinou jde o díry se zaoblenými stěnami a různě se měnícími profily. Obvykle vznikaly díky působení chemické reakce vody s horninou. Zde se však setkáváme s pravidelným otvorem, zhruba stejně širokou chodbou kolmo ke stěně skály a vodorovně se zemí, jejíž podhled se cca po 20 metrech lomí šikmo dolu. Výška jeskyně je tak akorát, aby se tam vešel dospělý člověk a stále měl dostatečný prostor nad hlavou. A tak mi tato jeskyně spíš připomíná štoly, jaké znám například z nedalekého lomu Alkazar než běžné vápencové jeskyně. A tak se domnívám, zda náhodou tato jeskyně nebyla takto někdy vyhloubena či dotvarována uměle. Avšak, jak jsem se zmínil, našly se tu archeologické nálezy ze starší doby kamenné, takže to nemůže být produkt moderní civilizace. Je možné, aby tito primitivní pravěcí lidé měli prostředky k tomu, aby ji takto zhotovili či tu dotvarovali něco, co zde bylo původně? A jak? Kameny a pazourky? To asi těžko. A tak se mi na mysl klade taková kontroverzní myšlenka, zda náhodou tato jeskyně nemůže být produktem nějaké dávno zaniklé civilizace, třeba takové, o které jsem se zmínil v článku „Existují nějaké stopy po předešlých technických civilizacích?".

Je to možné, aby některé z klasických jeskyní vznikly tímto způsobem? A tak jsem se pokusil hledat nějakou další podobnou jeskyni. A našel jsem ji skrze jeden slavný film. Myslím si, že u nás v Česku nenajdete člověka, který by neviděl legendární zfilmovanou mayovku "Poklad na Stříbrném jezeře". Vždy, když jsem ten film viděl, měl jsem pocit, že pro kulisu jeskyně s pokladem asi použili nějakou štolu na vápenec, jaké jsou například v tom už zmíněném v lomu Alkazar (viz Dobrodružný lom Alkazar u Berounky). Teprve, když jsem osobně v loňském roce navštívil Plitvická jezera a tam i jeskyni Šupljara, zjistil jsem, že to tak není. (viz Šupljara - jeskyně z Pokladu na Stříbrném jezeře) Šupljara je soustava třech krasových jeskyní vedle sebe. Jedna se nalézá přímo na hladině jezera Kaluderovac, druhá je jeskyně je mohutná, a dokonce průchozí až do horní části. A třetí, právě ta, která byla použita ve filmu, se svým tvarem podobá právě Kodské jeskyni. Také je krátká, že po pár metrech končí a také se v ní může dospělý člověk pohodlně postavit. A také je kolmá ke stěně skály a vede rovnoběžně se zemí. A nikde v žádném chorvatském průvodci ani na místních informačních tabulích jsem nenašel, že by někdy v psaných dějinách sloužila jako štola na těžbu vápence. Vždy se o ni píše, jako o krasové jeskyni. 

A tak se pořád ptám, zda náhodou tyto a další podobné jeskyně podobné spíše dnešním štolám, kde se dospělý člověk může vzpřímeně postavit, někdo v dávnověku skutečně buď nedotvořil anebo přímo nevytvořil. 

Další související články:

V rubrice archeoastronautika

Tajuplné Koněpruské jeskyně

Autor: Libor Čermák | pátek 8.3.2019 7:13 | karma článku: 19,52 | přečteno: 643x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

Po zázračném osvobození z indiánského zajetí se naši přátelé dostávají do srubu trapera Donalda, kde je jednak čeká odpočinek s idylkou, ale také se dozvědí jedno velké překvapení.

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,53 | Přečteno: 151x | Poezie a próza

Libor Čermák

Zázračné vysvobození z indiánského zajetí

Cesta našich přátel za tajemnou čelenkou pokračuje přes Brazelovu farmu, kde si budou vyprávět staré indiánské legendy. Nakonec ale padnou do indiánského zajetí. Ale i zde najdou spojence, který jim spolu s Manitouem pomůže.

12.8.2023 v 7:50 | Karma: 7,58 | Přečteno: 231x | Poezie a próza

Libor Čermák

Indián v Roswellu

Naši čtyři přátelé Tom, Jack, Dan a indiánských hoch Tokakua se ukryli ve vesnici Apačů. Proč? Když byly u petroglyfů Tří řek, všimli si, že je pronásledují čtyři banditi ze strýcova gangu. Morgan, Hill, Smith a Dark.

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39 | Přečteno: 177x | Poezie a próza

Libor Čermák

Tajuplnosti indiánských souhvězdí

Ve scifi westernu "Putování za tajemnou čelenkou" teď naše bandity pronásledované hrdiny převede sám velký Manitou přes hory a dostanou se tak do apačské vesnice, kde mimo jiné budou rozjímat nad indiánském pojetí hvězdné oblohy.

29.4.2023 v 13:34 | Karma: 8,77 | Přečteno: 187x | Poezie a próza

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

Dnes vás hrdinové mého seriálu přivedou na málo známé posvátné místo severoamerických indiánů, které je jistě zajímavé i z hlediska záhad a archeoastronautiky. K Petroglyfům Tří řek v Novém Mexiku.

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88 | Přečteno: 202x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  18:36

Přímý přenos Poslanci začali projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí eura v Česku udělá příští vláda, říká Fiala

2. května 2024  14:35,  aktualizováno  18:25

Dvacet let od vstupu do Evropské unie Česká republika stále nepřijala společnou evropskou měnu...

Na Plzeňsku hoří střecha sklárny. Zásah je komplikovaný, říkají hasiči

2. května 2024  18:22

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hoří v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  17:53

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám