Malý podvod možná způsobil ztrátu 10 mld. Kč

Elektrárna s názvem Yunus Emre společnosti Adularya se začala stavět v Turecku roce 2010. Dodávala ji firma Vítkovice Ostrava. 

Výstavba stála 11 mld. Kč. Tyto peníze půjčila Česká exportní banka (ČEB) a pojišťovna EGAP úvěr pojistila. Celou záležitost občas přetřásají naše média. Šlo o uhelnou elektrárnu, která měla stát u nově vybudovaného dolu na uhlí. Hlavním dodavatelem byla firma Vítkovice Ostrava. Dokončení elektrárny mělo asi jeden rok skluz. Když elektrárnu konečně spustili, ukázalo se, že se rychle zanáší kotel a že není schopna provozu. Po delších tahanicích byla elektrárna prodána nějakému zájemci za jednu miliardu Kč. Kupující nefunkční elektrárnu během jednoho roku podal jinému zájemci za dvě miliardy Kč.

Jelikož jsem většinu svého produktivního života pracoval právě ve Vítkovicích, zašel jsem za někdejšími spolupracovníky a od nich jsem uslyšel jejich verzi. Podle ní v době projekční přípravy měla turecká strana dodat vzorek uhlí, které se má v elektrárně spalovat. Jelikož v té době nebyla výstavba dolu tak daleko, aby mohli dodat vzorek uhlí z tohoto budovaného dolu, dodali uhlí z jiné šachty téhož uhelného revíru. Podle dodaného vzorku byl navržen kotel elektrárny. Tento kotel vyrobily SES Tlmače. Výroba kotlů byla z Vítkovic v osmdesátých letech minulého století předána do nově vybudovaného slovenského závodu, na to si vzpomínám. Plné nákladní auto technické dokumentace se tam tehdy zavezlo. V nově vybudované turecké elektrárně se nespalitelné zbytky natavovaly a hromadily na dně kotle, to byl problém, kvůli kterému byla elektrárna odstavena.

Vítkovice a později Tlmače vyrobily desítky možná stovky kotlů pro elektrárny a teplárny, nikdy se nestalo, že by jim někdo dal jiný vzorek paliva, které se má v kotli spalovat. Neměli tedy zavedený postup řešení takové situace. Já bych řekl, že by měli buďto kotel upravit nebo dodat nový a soudit se, kdo zaplatí vícenáklady. I kdyby u soudu nedokázali, že dostali špatný vzorek uhlí, byla by to ztráta v řádech stovek milionů Kč. Manažeři a politici, kteří záležitost řešili, však zvolili postup, který představuje ztrátu 10 mld Kč.

Tato nešťastná akce spolu s s dalšími problémy (například ztráta lodního programu následkem čínské konkurence) vedly k tomu, že Vítkovice zkrachovaly.

https://www.patriotmagazin.cz/turecka-elektrarna-kterou-postavily-vitkovice-zacala-dodavat-proud

http://pravdaosvetlikovi.cz/elektrarna-vitkovic-v-turecku-se-zastavila-proud-dodavala-dva-dny/

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/turecko-elektrarna-vitkovice-ceska-exportni-banka-egap.A170606_2330715_ekonomika_rts

https://pravdaosvetlikovi.cz/elektrarna-yunus-emre-je-pro-ceb-miliardovy-megaprusvih/

https://i-trader.cz/uhelnou-elektrarnu-yunus-emre-se-nepodarilo-prodat/

Autor: Ladislav Jílek | úterý 4.4.2023 10:18 | karma článku: 22,21 | přečteno: 661x