Začne šetřit stát sám na sobě?

Zatímco se zoufale hledá, kde šetřit, stát bobtná a otravuje život občanům čím dál více. Vládní proklamace o štíhlém, efektivním a digitalizovaném státu jsou zapomenuty.

I když začátkem roku došlo k navýšení platů politiků a státních zaměstnanců, politici s oblibou opakují mantru, že jejich platy nepředstavují podstatnou položku a na nich šetřit není podstatné. Pomineme-li morální dimenzi, kdy lidé, kteří sami sobě navyšují platy o desítky tisíc korun, poučují ostatní, že se mají uskromnit, není konstatování o zanedbatelnosti platů státních zaměstnanců ani věcně správné.

Stát má v současnosti cca 500 tis. zaměstnanců, na jejichž platy jde 265 miliard korun. Připočtěme k tomu náklady na budovy a provoz, a jsme na 400 mld. Počet státních zaměstnanců roste v posledních letech o cca 10 tis. ročně. Předchozí vláda nynější opozice navýšila jejich počet o 40 tis., ta současná za rok stihla dalších 10 tis. přidat. Pamatuje si ještě někdo z ministrů a poslanců sliby o zeštíhlení státu a redukci státních zaměstnanců? Kdepak, neúprosný zákon setrvalého růstu státní byrokracie jednoznačně vše převálcoval. Jednoduchým výpočtem je zřejmé, že kdyby vláda splnila své kdysi opoziční proklamace a dokázala ušetřit alespoň ty v posledních pěti letech vytvořené pozice, ročně by se uspořilo 40 mld. Kč. To je podstatně více, než o co dnes obíráme důchodce, a polovina z toho, co chce ministr financí ušetřit připravovanými opatřeními!  

Jak moc se projevuje ovšem oněch 10 tis. nových státních zaměstnanců ročně v praxi? Máme jednodušší a kvalitnější státní správu? Máme lepší školství? Více postavených dálnic? Ale kdepak! Tvoří se nové agendy a k nim mnohdy nové úřady a agentury. Naposledy například pro digitalizaci, která je, jako správná paní Colombová, naprosto neviditelná. A nejen to, stát otravuje život občanům dalšími nesmyslnými opatřeními. Fungují dohody o provedení práce, funguje home office? Okamžitě nasazujeme regulaci! Mají občané problémy s energií, jezdí moc auty? Nařídíme jim zateplovat domy a zakážeme spalovací motory! Stát chce strkat nos dokonce i do našich ložnic a připravuje zákon o rodině!

Přitom náš stát je natolik neefektivní, že neumí ani fungovat podle svých vlastních pravidel. Máme nejvíce policistů ze zemí OECD v přepočtu na obyvatele, a ti mají nadprůměrné platy a výsluhy. Máme košaté školství, kde kantoři tráví 30% svého času dokumentováním a papírováním. Máme bohaté dotace, z nichž 40% padne na jejich administrativu. A k tomu další statisíce administrativních pracovníků na úrovni krajů a samospráv. Některé krajské úřady zavírají v pátek ve 12 hod., státní správa má úřední hodiny třikrát týdně, na chodbách městských úřadů klid a pohoda. Systém ale nasává každým rokem další tisíce zaměstnanců navíc.

Dost velkým problémem je rozdrobenost státní správy do 14 krajů. Nejde jen o administrativu krajů, ale i návazných státních institucí (policie, finanční správa, úřady práce ….). Všechna ta krajská ředitelství představují statisíce lidí navíc proti dejme tomu 7 krajům, přitom pro občana rozdíl v kvalitě nulový. Při správě státu převládá obecně princip co největší atomizace. Dotace z EU jsou rozděleny do stovek dílčích programů s neúnosnou administrativou, přičemž značná část peněz mizí na papírování, neudržitelné projekty a leckdy zřejmé nesmysly. Pozor, ale to není vina EU, to je naše národní specifikum. Poláci, Chorvati dokázali zdroje navíc využít k velkorysé výstavbě veřejné infrastruktury a nekompromisně nás předběhli například ve výstavbě dálniční sítě. My se tady ale vesele regulujeme, administrujeme a soudíme, případně sympatizantům přihrajeme nějakou tu dotaci. Výsledek pro společnost neviditelný.

Stát by měl opravdu patřit lidem, pracovat pro ně a usnadňovat jim život. Bohužel od doby, kdy se stali státní zaměstnanci se svými rodinami 20-30% elektorátem a pozice ve státní správě odměnami pro „loajální“, ztratilo fungování státu svůj pravý význam. Už neplatí „stát jsme my“, ale pro určitou skupinu lidí „stát je náš“.   

Autor: Ladislav Dvořák | čtvrtek 13.4.2023 8:18 | karma článku: 44,20 | přečteno: 3603x

Další články autora

Ladislav Dvořák

Boj o odpad

V souvislosti se zálohováním PET lahví se rozhořela urputná bitva. Zálohování má změnit nastavený byznys kolem odpadu a ve hře jsou velké peníze, a tak se nelze divit, že nesmiřitelná kampaň běží z obou stran.

15.10.2024 v 8:00 | Karma: 9,12 | Přečteno: 383x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace

V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.

21.12.2023 v 8:09 | Karma: 21,18 | Přečteno: 319x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Ceny energie – absurdní divadlo

Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.

15.12.2023 v 8:13 | Karma: 28,14 | Přečteno: 511x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Žonglování s čísly cenu energií nesníží

Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.

21.11.2023 v 8:21 | Karma: 41,97 | Přečteno: 3607x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?

Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.

7.11.2023 v 8:30 | Karma: 46,24 | Přečteno: 8880x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček

24. dubna 2025  6:20,  aktualizováno  9:39

Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...

Fronta na rozloučení s papežem měří kilometr. Lékař popsal jeho poslední chvíle

24. dubna 2025  8:21,  aktualizováno  9:28

Přímý přenos Po krátké pauze se ráno opět otevřela bazilika svatého Petra, aby se veřejnost mohla rozloučit s...

KOMENTÁŘ: Vítač Fiala bojuje proti migraci. Půl roku před volbami, píše Babiš

24. dubna 2025  9:03

Představte si člověka, který zapálí stoh, pozoruje, jak se oheň šíří, a najednou, když se přiblíží...

Noční raketový útok na Kyjev zabil devět lidí, jsou desítky zraněných

24. dubna 2025  6:11,  aktualizováno  8:50

Při raketovém úderu na Kyjev ze čtvrteční noci zahynulo nejméně devět lidí a dalších 70 bylo...

  • Počet článků 322
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3144x
Rezervovaný optimista.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.