Potřebuje ekonomika vice zahraničních dělníků nebo více bankrotů?
V současnosti pracuje v českých firmách cca 600 tis. zahraničních dělníků. Jsou to v naprosté většině podprůměrně placené pozice vyžadující fyzickou práci ve zpracovatelském průmyslu, natvrdo řečeno v montovnách s nízkou přidanou hodnotou. Přesto v poslední době průmysl volá po dalších 100 tis. pracovníků a vláda se tomuto tlaku rozhodla ustoupit.
Ocitáme se tak ve schizofrenní situaci. Na konferencích mluvíme o digitalizaci, průmyslu 4.0 a vysoké přidané hodnotě. V reálu ale stavíme budoucnost průmyslu na levné pracovní síle, která montuje z dovezených dílů polotovar nebo i finální výrobek, který opět vyvážíme, aby ho někdo, nejlépe mateřská firma, prodal a realizoval obchodní marži. Přítomnost stovek tisíců gastarbeiterů tak bohužel není známkou ekonomického růstu a zázraku České republiky, ale spíše důkazem jejího ekonomického zaostávání. Pokud průmyslová výroba klesá a její výstup je zachraňován dovozem levné pracovní síly, je to opravdu vážné. Pokud není firma schopna zajistit své dlouhodobé ekonomické fungování zaměstnáváním slušně placených občanů naší země, v čem je její celospolečenský přínos? Co ji opravňuje volat po pomoci státu? Takové firmy by měly zákonitě z ekonomiky mizet a uvolnit prostor těm prosperujícím. Ale dnes volají po nových zaměstnancích všichni, ti prosperující i ti sotva se držící nad vodou. Neměl by se stát v této situaci distancovat od jakékoli intervence do ekonomiky a nechat rozhodnout trh? Jaký je důvod pro masivní dotování všech? Proč vyplácíme dotace firmám s miliardovými obraty a zisky i těm, kteří sotva přežívají? Upřímně řečeno dotace si v situaci nulové nezaměstnanosti a stagnujícího trhu nezaslouží nikdo, tady by se dalo ušetřit nejvíce. Nebo snad bez “inovativní” linky na chleba bude mezi lidem hlad? Bez dotací na digitalizaci, která je prý úžasně profitabilní, firmy investovat nebudou a oželí budoucí zisky?
V dnešní situaci pokřiveného trhu už se v oblasti dotací a podpor vytvořila opravdová džungle. Lobbystické skupiny různých svazů nebo přímo média oligarchů nás přesvědčují dnes a denně, jak si jejich byznys zaslouží státní peníze. Ale to jsou peníze nás všech, občanů, od kterých si je pak dotyční berou ještě jednou o patřičnou “inflační” přirážku navýšenou cenou. Měli bychom s nimi hospodařit velice opatrně.
Bohužel vláda se rozhodla dotace omezit hlavně v oblasti, která dopadá opět na občany. Poplatky za OZE, distribuční poplatky a další se přenesou na občany plně, na chudý lid musí být prostě přísnost. Lobbisté si pro své ovečky patřičnou podporu opět vykopají. Kdo se ale zastane občana, neměly by to být právě politické strany a vláda? Ovšem pochopení ekonomických a politických zákonů nám stále úplně nejde, zasekli jsme se někde v půlce. Poskytujeme dotace a pobídky firmám, ale už nás nezajímá, že daňový poplatník z toho ve finále nemá vůbec nic. Po příštích volbách se pak bude řada lidí divit, jak jen mohli být voliči tak tupí a omezení. Jenže lidé ve finále nerozhodují podle televizních show, rozhodující bude, nakolik budou mít plná břicha a peněženky. A tak je to nakonec správně.
Ladislav Dvořák
Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace
V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.
Ladislav Dvořák
Ceny energie – absurdní divadlo
Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.
Ladislav Dvořák
Žonglování s čísly cenu energií nesníží
Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.
Ladislav Dvořák
Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?
Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.
Ladislav Dvořák
Digitalizace – záchrana naší ekonomiky?
Termín digitalizace se v poslední době skloňuje stejně často, jako kdysi vědecko-technická revoluce nebo aplikace vědy a výzkumu v praxi.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Za zpackanou digitalizaci mimořádné odměny. Bral je i obviněný z Dozimetru
Premium Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo za digitalizaci stavebního řízení k 9. září letošního roku...
Střelce musíme poznat dopředu, říká bývalý šéf pražské pobočky FBI
Premium To je takovej ten typ chlapa, kterému dáte batoh a on s ním dvakrát oběhne zeměkouli a ani se...
Peníze z dohod unikají jinde, než se čekalo. Ministerstvo zváží změny
Premium Odhadem o dvě miliardy ročně přichází státní rozpočet kvůli souběhu pracovního poměru a dohody...
ANALÝZA: Pozor, Harrisová začala mluvit. Jenže tím jen nahrála Trumpovi
Premium Kdyby vnímali, co slyší, dozvěděli by se Američané od Kamaly Harrisové v posledním televizním...
Jak dostat zvěřinu na talíře. Státu se do velké propagace masa nechce
Lidé se obávají konzumace zvěřiny. Podle obchodníků je to přitom kvalitní a zdravé maso, které...
Prodej stavebního pozemku 694 m2
Koleč, okres Kladno
3 200 000 Kč