Začne šetřit stát sám na sobě?

Zatímco se zoufale hledá, kde šetřit, stát bobtná a otravuje život občanům čím dál více. Vládní proklamace o štíhlém, efektivním a digitalizovaném státu jsou zapomenuty.

I když začátkem roku došlo k navýšení platů politiků a státních zaměstnanců, politici s oblibou opakují mantru, že jejich platy nepředstavují podstatnou položku a na nich šetřit není podstatné. Pomineme-li morální dimenzi, kdy lidé, kteří sami sobě navyšují platy o desítky tisíc korun, poučují ostatní, že se mají uskromnit, není konstatování o zanedbatelnosti platů státních zaměstnanců ani věcně správné.

Stát má v současnosti cca 500 tis. zaměstnanců, na jejichž platy jde 265 miliard korun. Připočtěme k tomu náklady na budovy a provoz, a jsme na 400 mld. Počet státních zaměstnanců roste v posledních letech o cca 10 tis. ročně. Předchozí vláda nynější opozice navýšila jejich počet o 40 tis., ta současná za rok stihla dalších 10 tis. přidat. Pamatuje si ještě někdo z ministrů a poslanců sliby o zeštíhlení státu a redukci státních zaměstnanců? Kdepak, neúprosný zákon setrvalého růstu státní byrokracie jednoznačně vše převálcoval. Jednoduchým výpočtem je zřejmé, že kdyby vláda splnila své kdysi opoziční proklamace a dokázala ušetřit alespoň ty v posledních pěti letech vytvořené pozice, ročně by se uspořilo 40 mld. Kč. To je podstatně více, než o co dnes obíráme důchodce, a polovina z toho, co chce ministr financí ušetřit připravovanými opatřeními!  

Jak moc se projevuje ovšem oněch 10 tis. nových státních zaměstnanců ročně v praxi? Máme jednodušší a kvalitnější státní správu? Máme lepší školství? Více postavených dálnic? Ale kdepak! Tvoří se nové agendy a k nim mnohdy nové úřady a agentury. Naposledy například pro digitalizaci, která je, jako správná paní Colombová, naprosto neviditelná. A nejen to, stát otravuje život občanům dalšími nesmyslnými opatřeními. Fungují dohody o provedení práce, funguje home office? Okamžitě nasazujeme regulaci! Mají občané problémy s energií, jezdí moc auty? Nařídíme jim zateplovat domy a zakážeme spalovací motory! Stát chce strkat nos dokonce i do našich ložnic a připravuje zákon o rodině!

Přitom náš stát je natolik neefektivní, že neumí ani fungovat podle svých vlastních pravidel. Máme nejvíce policistů ze zemí OECD v přepočtu na obyvatele, a ti mají nadprůměrné platy a výsluhy. Máme košaté školství, kde kantoři tráví 30% svého času dokumentováním a papírováním. Máme bohaté dotace, z nichž 40% padne na jejich administrativu. A k tomu další statisíce administrativních pracovníků na úrovni krajů a samospráv. Některé krajské úřady zavírají v pátek ve 12 hod., státní správa má úřední hodiny třikrát týdně, na chodbách městských úřadů klid a pohoda. Systém ale nasává každým rokem další tisíce zaměstnanců navíc.

Dost velkým problémem je rozdrobenost státní správy do 14 krajů. Nejde jen o administrativu krajů, ale i návazných státních institucí (policie, finanční správa, úřady práce ….). Všechna ta krajská ředitelství představují statisíce lidí navíc proti dejme tomu 7 krajům, přitom pro občana rozdíl v kvalitě nulový. Při správě státu převládá obecně princip co největší atomizace. Dotace z EU jsou rozděleny do stovek dílčích programů s neúnosnou administrativou, přičemž značná část peněz mizí na papírování, neudržitelné projekty a leckdy zřejmé nesmysly. Pozor, ale to není vina EU, to je naše národní specifikum. Poláci, Chorvati dokázali zdroje navíc využít k velkorysé výstavbě veřejné infrastruktury a nekompromisně nás předběhli například ve výstavbě dálniční sítě. My se tady ale vesele regulujeme, administrujeme a soudíme, případně sympatizantům přihrajeme nějakou tu dotaci. Výsledek pro společnost neviditelný.

Stát by měl opravdu patřit lidem, pracovat pro ně a usnadňovat jim život. Bohužel od doby, kdy se stali státní zaměstnanci se svými rodinami 20-30% elektorátem a pozice ve státní správě odměnami pro „loajální“, ztratilo fungování státu svůj pravý význam. Už neplatí „stát jsme my“, ale pro určitou skupinu lidí „stát je náš“.   

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Dvořák | čtvrtek 13.4.2023 8:18 | karma článku: 44,20 | přečteno: 3599x