Digitalizace – záchrana naší ekonomiky?
Skoro to vypadá, jako kdyby stát a některé korporace objevily po 30 letech konečně existenci počítačů. Digitalizace prý přinese kýžený skok naší ekonomiky od montoven k high tech, zefektivní a zeštíhlí stát, učiní styk s úřady pro občany příjemnou zábavou …. Málem člověka napadne, k čemu že v úřadech ty počítače posledních 20 let využívali.
Lze slyšet například tvrzení, že digitalizace přinese hladký průběh přijímacího řízení na střední školy. Ministerstvo prý bude konečně vědět, kolik se kam hlásí žáků a bude řešit kapacity. Pokud mluvíte s učiteli, slyšíte jen nářek na vyplňování tabulek, hlášení a průzkumů. Ministerstvo pak klidně tvrdí, že neví, kam se kdo hlásí! Oni tam nemají počítač s excelem? Problematika školství je jistě téma na stovky blogů a není účelem tohoto ji řešit, jde jen o konkrétní příklad toho, jak státní aparát neumí pracovat s jednoduchými informacemi. Ono i to pravidelné objevování, že máme silný populační ročník a chybí školky, následně školy a dále střední školy už není vůbec ani úsměvné. Stát nemá matriky, nedělá každých 10 let podivné sčítání lidu, jehož výsledky nikdo nikde neviděl? Pointa je v tom, že pokud neumí stát pracovat s naprosto jednoduchými daty, žádná digitalizace situaci nezachrání. Ono je třeba totiž také konat, pracovat, a to státnímu aparátu zoufale nejde.
Dovedete si představit, že by takový stát dával například dohromady google maps? Aplikace, která vás dovede, kam potřebujete, ukáže, co hledáte, a zadarmo! V režii státu by nejdříve vznikl úřad, pak by proběhla analýza, následovalo by výběrové řízení, navýšení rozpočtu …. a po 10 letech by vzniklo něco s poloviční funkcí za miliardy korun. A tak to přesně probíhá s digitalizací. Ten úřad už máme a můžeme se těšit na kroky další.
S digitalizací na tom nejsou ovšem ani lépe některé velké korporace. Digitalizace v jejich pojetí vede často k tomu, že si klient udělá někdy v dost komplikované aplikaci vše sám, a nakonec to hezky zaplatí. A tak o věc, kterou byste na přepážce jednoduchým formulářem nebo na call centru jedním telefonem vyřešili za pár minut, zápasíte s úžasným systémem, který připravoval někdo, koho nenapadlo, že s ním bude zacházet člověk, který to hodiny nestudoval, jako on. A samozřejmě, ke všemu potřebujete jinak konstruované heslo, pin, uživatelské jméno, číslo zákazníka a nejlépe speciální aplikaci.
Ne, digitalizace za to nemůže a určitě přináší mnoho dobrého. Nedělejme z ní ale ideologickou nálepku. Jako mnoho jiných věcí, jedná se pouze o nástroj. A s nástrojem se dá zacházet dobře i špatně, záleží, jak zručný řemeslník ho používá. Ten, kdo neumí uříznout prkénko ruční pilkou, obvykle nic nesvede ani s motorovou pilou. Nečekejme proto, že nás digitalizace sama o sobě spasí.
Ladislav Dvořák
Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace
V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.
Ladislav Dvořák
Ceny energie – absurdní divadlo
Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.
Ladislav Dvořák
Žonglování s čísly cenu energií nesníží
Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.
Ladislav Dvořák
Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?
Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.
Ladislav Dvořák
Potřebuje ekonomika vice zahraničních dělníků nebo více bankrotů?
V poslední době slyšíme stále silnější volání českých firem po zahraničních dělnících. Opravdu je to to hlavní řešení současných problémů naší ekonomiky?
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Čína komplikuje výstavbu podmořských kabelů v Asii. Firmám zvyšuje náklady
Čínské nároky na Jihočínské moře komplikují mezinárodním společnostem opravu stávajících či...
Sýrie, Gaza, Libanon: napětí kolem Izraele před výročím útoku Hamásu roste
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli V neděli, den před tragickým výročím masakru spáchaného Hamásem, napětí v Izraeli stoupalo. Při...
Jednání o koalici v Královéhradeckém kraji padla, ODS s ANO nepůjde
Hnutí ANO se v Královéhradeckém kraji nedohodlo s koalicí Silní lídři (ODS, KDU-ČSL a Východočeši)...
Téměř vymýcená infekční obrna, která mrzačila i zabíjela děti, se vrací
Premium Lékaři varují před starou hrozbou: přenosnou dětskou obrnou. Většina zemí se díky očkování dětí...