Je 150 km/h dostatečně pravicových?
Vláda ve svém programovém prohlášení naslibovala řadu věcí lahodících oku a uchu pravicového voliče. Snížení státní administrativy, snížení deficitu hospodaření, zjednodušení legislativy ….. zvýšení maximální rychlosti na 150 km/h.
Státní administrativa za rok vládnutí narostla o cca 10 tis. lidí, deficit nabyl obřích rozměrů. Víme, samozřejmě energie, krize, jenže on i bez vlivů externích nepříznivých dopadů by ten deficit rozpočtu rostl zběsile. Proklamace o úsporách v chodu státu se zhmotnily do nabírání nových státních zaměstnanců, navyšování jejich mezd a rozdávání dárků napříč spektrem.
A tak kromě volby národního ptáka, což byla opravdu ptákovina, zbývá jen ta rychlost. To se dá udělat jednoduše změnou zákona a nic to nestojí. Kromě pár životů, které si to vyžádá. Ale to tak nebolí, vždy se to svede na oběti, že si to samy zavinily. No a ti, které vezmou s sebou, už k volbám chodit nebudou.
Situace na našich silnicích připomíná opravdu divokou kovbojku. Ujedete tisíce kilometrů po Evropě (směrem na západ) nebo USA, a dopravní nehodu nevidíte. Ujedu jednou týdně 100 km po naší slavné D1 a téměř vždy tam nějaká nehoda je. V hustém provozu aut jedoucích 100 – 130 km za hodinu sebevědomí jedinci předjíždějí zprava, zleva, odstavným pruhem a nahánějí cenné sekundy. V pátek odpoledne směrem z Prahy v souvislé koloně to znamená většinou nějakou řetězovku nebo minimálně pár nabouraných vozů a jeden pruh mimo provoz. Pokud jedu 130 (pro chytrolíny podle GPS) a dodržuji si alespoň 50 m odstup od auta přede mnou (i to je dost málo), zcela pravidelně se mi před auto nacpe frajer zprava, kterého strašně zdržuji. Pokud se vám off roadový bavorák hrne na pravý přední blatník, brzdit prostě musíte. Pak jen trnete, co ten borec přilepený na vašem kufru za vámi provede. Nejsem žádný poseroutka, ale fakt už mne to nebaví a začínám se leckdy opravdu bát. Vřele doporučuji panu ministrovi, aby si vyzkoušel. Ještě nikdy jsem neviděl, že by policie někoho, kdo takto doslova ohrožuje životy spoluobčanů, pokutovala. Za první stodolou vesnice je to s měřením rychlosti daleko pohodlnější a jednodušší.
Aby si to občané náležitě užili, zvýšíme jim tedy adrenalin ještě stopadesátkou. Co na tom, že většina zemí si vystačí maximálně se 130 km a bašta pravice, USA, s daleko menší rychlostí. A to nebereme v potaz hustotu a délku dálniční sítě. Ale pochopme, sliby se mají plnit, a takto je to opravdu velmi jednoduché. Jen si nejsem jistý, co je na té šílenosti tak pravicového. Zajímavé také bude vidět, kdo se k těm mrtvým navíc přihlásí o politickou odpovědnost.
Ladislav Dvořák
Boj o odpad
V souvislosti se zálohováním PET lahví se rozhořela urputná bitva. Zálohování má změnit nastavený byznys kolem odpadu a ve hře jsou velké peníze, a tak se nelze divit, že nesmiřitelná kampaň běží z obou stran.
Ladislav Dvořák
Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace
V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.
Ladislav Dvořák
Ceny energie – absurdní divadlo
Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.
Ladislav Dvořák
Žonglování s čísly cenu energií nesníží
Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.
Ladislav Dvořák
Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?
Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.
| Další články autora |
Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí
Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...
Špičatý výdech z metra na náměstí Jiřího z Poděbrad budí rozpaky. Ptákům ale neublíží
Po více než dvouleté rekonstrukci se veřejnosti znovu otevřelo náměstí Jiřího z Poděbrad. Jeho...
Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!
Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...
Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu
Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...
Rybářka z Prahy ulovila vysněného albína. Na jedinou rybu čekala celé roky
O některých rybách rybář ví dlouho. Ví, kde se zdržují, kdy se ukazují, v jakých podmínkách by...
V ostravských Dolních Vítkovicích dnes začíná festival Colours of Ostrava
V ostravských Dolních Vítkovicích dnes začíná mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava....
Při vážné nehodě dvou osobních aut ve Švihově na Klatovsku se zranili čtyři lidé
Čtyři lidé utrpěli dnes navečer zranění při srážce dvou osobních aut ve Švihově na Klatovsku....
Dvořák neobjasnil svůj majetek, tvrdí pražská ODS. Nechce, aby kandidoval
Předsednictvo ODS v úterý po jednání prohlásilo, že bývalý starosta Prahy 1 Filip Dvořák...
Babula se vzdal kandidatury za hnutí ANO do Senátu, uvedl, že čelil tlaku
Přednosta Fyziologického ústavu Masarykovy univerzity Petr Babula se vzdal kandidatury do Senátu za...

Porodnice roku 2026: Přidejte recenzi a hrajte o tisícové ceny. Hlasovat můžete až do listopadu
Chystáte se v příštích týdnech či měsících rodit, nebo už máte zkušenost z posledních let? Zapojte se do dalšího ročníku oblíbené Porodnice roku a...



















