Čas na zavedení eura právě nastal

Z týmu pro přípravu nové vlády zaznělo, že euro zavedeme, až to bude pro Českou republiku výhodné. Bylo to asi myšleno tak, že nyní to výhodné není, nemusíme spěchat. Jenže ekonomická situace ukazuje, že včera bylo už možná pozdě.

Chápu, že pro řadu „vlastenců“ je zachování vlastní měny jako symbol klíčové (uvozovky, protože pro pravé vlastence to být klíčové vůbec nemusí). Je však třeba se chladně podívat na to, co vlastní měnou získáváme a co ztrácíme.

Především vlastní měna není základním atributem národa, ale ekonomického celku. Většina národů svou vlastní měnu nemá. Naopak pokud jsme členy nějakého ekonomického prostoru, je logické a výhodné mít v něm měnu jednu. Můžeme stokrát nesouhlasit, ale pokud směřuje 90% našeho exportu do eurozóny, je sdílení společné měny absolutně nutné. Tady nás vlastní měna stojí desítky miliard korun ročně na neúčelně vynaložených transakčních nákladech českých firem, nejistotě investorů atd.

Často padá názor, že vlastní měnu si můžeme sami řídit. Potíž je v tom, že měnu malé ekonomiky spjaté s ekonomikou desetinásobně větší můžete řídit jedině k horšímu. Můžeme si měnu znehodnocovat (předváděla ČNB korunovými intervencemi), můžeme si ji zdražovat (předvádí ČNB zvyšováním úroků), ale nikdy si ji nemůžeme sami posunout k lepšímu. To musí být uznáno trhem, na kterém jsme závislí, a to nejde jinak, než dlouhodobou tvrdou prací a rostoucí produktivitou, k čemuž nám ty vysoké transakční náklady vlastní měny určitě nepomohou. Ony nakonec ani ty měnové nástroje moc v naší národní režii nefungují. V několika posledních měsících jsme se snažili podpořit kurz měny zvyšováním úroků, ale posilování se nedělo. Přitom malé firmy a domácnosti u hypoték začaly platit vyšší úroky. Stála totiž výroba aut ve Škodě. Jakmile bylo oznámeno její obnovení, kurz koruny opět radostně povyskočil. Jedná se o názorný příklad toho, jak je malá ekonomika lehce ovlivnitelná v podstatě situací i v jediné velké firmě nebo důležitém odvětví. Samostatná měna tady schytá jakékoli negativní zprávy a řešení problémů vůbec nenapomáhá.

A pak je tady otázka státního dluhu. V eurozóně je dnes inflace proti ČR poloviční a peníze zadarmo. U nás jádrová inflace dosahuje 7% (a statistici si lámou hlavu, co z indexu ještě vyloučit, aby nevycházela čísla ještě větší) a cena peněz se zvedá nad 3%. Přitom ekonomický růst máme cca na průměru EU. Co asi v takové situaci pomůže ekonomice? Samozřejmě, pořídit si euro. To větší firmy už dávno dělají a objem eurových transakcí v ekonomice dosahuje 30%. Občan ale tuto možnost nemá, a tak za vlastní měnu tvrdě platí. Platíme i podruhé v rostoucích úrocích ze státního dluhu. Dluh jsme posledních několik let astronomicky navyšovali s tím, že peníze jsou zadarmo. Nyní ale náklady na jeho obsluhu půjdou o desítky miliard korun ročně nahoru, zatímco v eurech by byly téměř nulové.

Ještě znějí argumenty, že nechceme ručit za Řecko. Ono je ale Řecko právě názornými příkladem toho, jak členství v eurozóně může ekonomice pomoci. Po všech balíčcích a úmorných tahanicích je dnes řecká ekonomika celkem v normálu a fyzicky to nikoho z ostatních zemí nic nestálo. To je právě výhoda většího celku, samotný fakt jistoty hraje rozhodující roli. Z kondice české ekonomiky je nyní evidentní, že jsme momentálně spíše kandidátem na případnou pomoc, než tím, kdo by za někoho něco platil (mimochodem pomocné balíčky pro Řecko byly úvěrové, ne dotační).

Pokud tedy neuvažujeme v dimenzi, že jsme se dali do EU na pár let, abychom vytáhli dotace, a pak zmizeli, vlastní měna vůbec smysl nedává. Český národ je ovšem vysoce konzervativní. Dokonce tak, že si z Rakousko-Uherska ponechal jeho měnu, korunu, jako jediný. Tento konzervatismus nás ovšem začíná stát čím dál více peněz a bohužel, až to bude podle národovců pro český národ výhodné (budeme na pokraji bankrotu), bude na zavedení eura pozdě.

Autor: Ladislav Dvořák | úterý 9.11.2021 8:09 | karma článku: 16,00 | přečteno: 660x

Další články autora

Ladislav Dvořák

Boj o odpad

V souvislosti se zálohováním PET lahví se rozhořela urputná bitva. Zálohování má změnit nastavený byznys kolem odpadu a ve hře jsou velké peníze, a tak se nelze divit, že nesmiřitelná kampaň běží z obou stran.

15.10.2024 v 8:00 | Karma: 9,12 | Přečteno: 385x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Lední medvědi a politologové – hlavní příčina inflace

V mediálním nářku na bídou a inflací o víkendu dosáhly obchody rekordních tržeb a zimní hory jsou téměř vyprodané. I v tom obyčejném Rakousku ubytování na jarní prázdniny sotva seženete.

21.12.2023 v 8:09 | Karma: 21,18 | Přečteno: 319x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Ceny energie – absurdní divadlo

Dění kolem cen energie se posunulo od dramatu přes frašku až k absurdnímu divadlu. S cílem dosáhnout úspory energií bude stát její cenu největším spotřebitelům dotovat.

15.12.2023 v 8:13 | Karma: 28,14 | Přečteno: 513x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Žonglování s čísly cenu energií nesníží

Navýšení ceny regulované složky energie prý cenu energií nezvýší. Tak jsme alespoň byli ujištěni panem premiérem.

21.11.2023 v 8:21 | Karma: 41,97 | Přečteno: 3607x | Diskuse | Ekonomika

Ladislav Dvořák

Zachrání naši budoucnost sebevědomí hlupáci?

Ministerstvo školství se rozhodlo soustředit pozornost připravovaných reforem na tzv. kompetence absolventů. Digitalizace a vyšší platy pedagogů se mají zhmotnit v novém profilu absolventa.

7.11.2023 v 8:30 | Karma: 46,24 | Přečteno: 8881x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Proč jsou ve výtazích naleštěná zrcadla? 3. důvod vás možná překvapí

Zrcadla ve výtazích nejsou jen kvůli make-upu či selfie.
5. února 2026

Zrcadla ve výtazích nejsou jen designovým prvkem. Pomáhají cestujícím cítit se bezpečně, zkracují...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

vydáno 12. února 2026  14:53

V Nádražní restauraci Braník mají vodku, whisky, a tak dále.. :-D

Střelec z Chřibské neměl v těle drogy, řekla policie. Otevření úřadu se posouvá

Městský úřad v Chřibské s vyvěšenou černou vlajkou (23. ledna 2026)
12. února 2026  14:52,  aktualizováno  14:52

Muž, jenž v lednu střílel v Chřibské na Děčínsku, nebyl době útoku pod vlivem drog. Informovala o...

Zájemců o studium fyziky na VUT přibylo, poptávku firem přesto škola neuspokojí

Zájemců o studium fyziky na VUT přibylo, poptávku firem přesto škola neuspokojí
12. února 2026  13:03,  aktualizováno  13:03

Prvních zájemců o studium fyziky na brněnském Vysokém učením technickém (VUT) bylo před 35 lety 20...

Lávka pro cyklostezku se vznášela nad řekou, pro obří jeřáb to byla hračka

Obří jeřáb instaluje novou lávku nad řeku Otavu ve Strakonicích. Tudy povede...
12. února 2026  14:42,  aktualizováno  14:42

Novou lávku na chystanou cyklostezku ze Strakonic do Pracejovic ve čtvrtek dopoledne usazoval nad...

  • Počet článků 322
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3144x
Rezervovaný optimista.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.