Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak je to se vzděláním voličů

Nejen dnešní MFDnes píše, že klíčem k úspěchu prof. Drahoše u pražských voličů je fakt, že v Praze žije nejvíce vysokoškoláků. Nikde jsem ale neviděla statistiku týkající se oboru jejich vzdělání a druhu školy, kterou vystudovali.

Média opakují stále jako mantru (a lidé bezmyšlenkovitě sdílejí) mapu rozložení voličů prof. Drahoše, která se kryje s mapou oblastí s největším počtem obyvatel s vysokoškolským vzděláním. To jsou velká univerzitní města, kde je pochopitelně koncentrace vysokoškoláků největší. Souhlasí to i s otázkou věku, protože podle předpokladu žije v těchto městech nejvíce studentů vysokých škol, (i když jich část volí v místě bydliště, hodně studentů zůstává v Praze i přes víkend). Přemýšela jsem čím to je, že z mých kolegů, kteří mají z 90% vysokou školu, volí možná 90% Zemana? Snažím se o věci vždy přemýšlet, dokud jí, jak se říká, nepřijdu na kloub. Tentokrát jsem nemusela mozkové závity otáčet příliš dlouho, odpověď jsem našla celkem rychle. Zbývalo najít důkazy, po kterých by oprávněně čtenáři mohli volat. Na to stačilo otevřít Internet. K čemu mě moje bádání přivedlo? Položila jsem si jednoduchou otázku. Kdo jsou z hlediska vzdělání moji kolegové a kamarádi především? Ano, tušíte správně. Jsou to převážně technici a ekonomové. Jediná kolegyně, která hrdinně bránila a vehementně doporučovala prof. Drahoše, má humanitní vzdělání. Když se nad tím člověk zamyslí, je to logické. Lidé, kteří si vybrali humanitní obory, jsou založeni více citově, používají emoce, jsou větší idealisté. Také jsou zřejmě zaměřeni více na společnost, jsou citliví ke společenskému klimatu, asi se i více řídí tím, co je právě "cool" a "in". V některých oborech (mezinárodní vztahy, jazyky) jsou zřejmě také více kosmopolitní, často zaměření na zahraničí. (To koreluje i s tím, že krajané volili také, až na výjimky, jako většina Pražanů). Zrovna tak ideály, ale často bohužel bez hlubšího základu, jsou to, čím se řídí mladí lidé.

Naopak lidé s technickým vzděláním, kterých je v populaci méně, upřednostňují logické myšlení, řídí se převážně rozumem. Jsou zvyklí, jak to vyžaduje jejich práce, vše pečlivě rozebrat, zdůvodnit, analyzovat. Zrovna tak ekonomové, hlavně z oboru financí. Tito lidé nejsou tak nakloněni nejlepším řešením z hlediska celého světa, nežijí ve vzdušných zámcích, ale stojí pevně na zemi, a spíš hledí na konkrétní reálné cíle. Pro idealisty jsou často chladnými pragmatiky, (jako je ostatně i znovuzvolený prezident). Nepřekvapilo mě, že Zemana podpořil například doc. Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE, ekonom prof. Václav Klaus, z mého okolí kamarád, který vystudoval statistiku, či kolega, jenž pracuje jako analytik a učí finance.

Samozřejmě v obou skupinách jsou výjimky, ale moje zkušenost za půl století života, včetně absolvování dvou VŠ technického směru, mi říká, co jsem napsala. Jistě moje teorie najde řadu odpůrců, ale následující grafy nelze přehlédnout. První graf ukazuje rozdělení vysokoškolsky vzdělaných lidí podle oborů. Popisky jsou špatně čitelné, ale je přesto vidět, že v prvním sloupci jsou společenské vědy, ve druhém, poloviční výšky, technické obory. Přírodovědné obory jsou zastoupeny ještě méně, a i kdyby se sečetly s technickými, nedosahují výšky prvního sloupce. Navíc moje zkušenost je, že přírodovědci jsou pro nás techniky ještě dost humanitně smýšlející (s výjimkou informatiků), a také je mezi nimi hodně, nechci říct přímo snobů, ale lidí hledících na společenskou prestiž, hlavně u fyziků jsem pozorovala jistou nadřazenost nad ostatní obory. (Moje zkušenost ze studia na MFF). (Rozdělení podle barev ukazuje počet mužů a žen v daných oborech).

Druhý graf přináší stejné rozdělení podle států, Česká republika je uvedena na třetím místě, ale v jiných zemích je to podobné. Opět zde převažuje počet humanitně vzdělaných nad techniky přibližně dvakrát. Pokud jde o obory "business administration" v první skupině, kam by měla patřit ekonomie, tak je třeba vzít v úvahu, že se tyto obory vyučují z velké části na soukromých školách, kde jsou studijní plány přizpůsobené tomu, že většina studentů má obavy z matematiky, takže převažují předměty společenskovědního typu.

Statistika je hezká, ale je třeba její výsledky správně vykládat. Jestliže v Praze bylo přibližně 2,2 x víc  voličů prof. Drahoše než Ing. Zemana a přičítá se to velkému počtu vysokoškoláků, je také dobré si všimnout, že přibližně 2,1 x více vysokoškoláků jsou absolventi humanitních věd.

 

 

 

Autor: Eliška Anna Kubičková | úterý 30.1.2018 8:47 | karma článku: 34,28 | přečteno: 1288x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.