Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

Jméno šlechtice a politika G. A. Potěmkina jsem slyšela poprvé na brigádě při doplňování zboží v obchodě, kde jsme dostali za úkol "fejsovat", to je zaplňovat první řadu v regálu zbožím, aby vypadal plný, přestože za tou první řadou už nic nebylo. Manažerka tehdy řekla, že je to taková Potěmkinova vesnice. Na tuto příhodu jsem si kolikrát vzpomněla v poslední době, kdy vychází stále nová a nová prohlášení, jak se po několika dnech postupně "uvolňuje". Když člověk paralelně s tiskovými prohlášeními a titulními stranami novin sleduje nejen diskuze na Internetu, ale hlavně denní reálnou praxi, musí nabýt nutně dojmu, že ti, kdo tato prohlášení vydávají buď žijí v nějakém bunkru, zcela izolováni od okolního světa, a nebo, což je pravděpodobnější, hrají Potěmkinovu hru na uvědomělou zodpovědnou společnost, která je světovým lídrem v opatřeních proti šíření epidemie (resp. pandemie).

Když Adam Vojtěch, kterého někdo v diskuzích vtipně nazval "ministr roušek", vyhlásil, že se můžeme ve venkovním prostředí pohybovat bez roušky, tak to nejen na sociálních sítích vzbudilo oprávněné veselí, jehož příčinou nebyla, jak by se zdálo, ani tak radost, že už můžeme dýchat čerstvý vzduch, ale zejména také pobavení nad poněkud opožděnou reakcí na běžnou realitu, kdy mnoho lidí už chodilo venku bez zakrytého nosu a úst dlouhou dobu, (někteří i v hlubokém nouzovém stavu). Někdy ta uvolňovací pravidla působí jako pero, které před érou počítačů vykreslovalo na papír záznam měřeného průběhu fyzikální veličiny. Dobrý politik by jistě měl mít nějaký vnitřní barometr, nebo aspoň inteligentního poradce, který mu ukazuje nálady ve společnosti. Neměl by však reagovat s příliš velkým zpožděním, aby nepůsobil neprofesionálně až směšně.

Poslední dva týdny, kdy už teploměr šplhal k letním hodnotám, a zakrytá spodní část obličeje způsobovala nejen dýchací potíže, ale i vyrážku na  bradě a další nepříjemnosti, očekávalo čím dál víc lidí úplné zrušení povinnosti, která ve většině světa vůbec nebyla. To by samozřejmě nešlo, nesmíme ztratit tvář a nechat potopit naši vlajkovou loď. Občané si, jako v mnoha jiných případech, našli vlastní cestu. Většinou nosí roušky tak, aby mohli dýchat, tedy pod nosem. Nejhůř jsou na tom samozřejmě ti, kteří mají povinnost trápit se v roušce celou pracovní dobu, takže se nelze divit, že mnoho z nich to už nemůže vydržet a má kousek látky na gumičce zavěšený za ušima a shrnutý pod bradou. Poslední dobou marodím, (proto mám víc času na blog), a taky se velmi často pohybuji ve zdravotnických zařízeních. Musím říct, že za měsíc, kdy jsem je začala obcházet, se atmosféra hodně změnila. Zatímco na začátku května mě doktorka napomenula, že si mám dát hadřík i přes nos, tak tento týden jsem na klinice potkala většinu personálu, a to nejen administrativního, ale i zdravotnického, bez jakéhokoliv pokusu simulovat zakrytí nosu a úst.

Až tahle divná hra skončí, všichni si asi oddechneme. Najdou se však jedinci, kteří budou Potěmkinovy roušky nosit dál, protože strach je u nich silnější než potřeba nejen svobody, ale i vzduchu k dýchání. Například ten řidič, který měl v uzavřené kabině roušku nataženou až k brýlím a spílal mi, že všechny v tramvaji, což byl on v kabině a jediný spolucestující sedící asi tři metry ode mě na vyvýšeném místě, ohrožuju, nemusím vědět, že to mám v sobě a můžu všechny nakazit. Lamentoval, že on je v tom celý den. Byl zavřený v kabině v roušce v době, kdy už řidiči dávno roušku nosit nemuseli, takže je možné, že u něj způsobil nedostatek kyslíku zhoršení usuzovacích schopností. Když jsem totiž řekla, že mi není dobře a nemůžu v roušce dýchat, tak prohlásil: "Tak si ji dejte aspoň na krk!".

Autor: Eliška Anna Kubičková | čtvrtek 18.6.2020 16:22 | karma článku: 21,57 | přečteno: 669x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní

Eliška Anna Kubičková

Tajemný balíček

Poněkud opožděně jsem zaregistrovala, že mi přišla na telefon zpráva od populárního odesílatele jménem Zásilkovna.

20.5.2020 v 20:17 | Karma: 11,40 | Přečteno: 643x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Tajná zbraň patriarchy Kirilla. V Česku působí mocná prokremelská církev

22. července 2024

Premium Je to více než rok, co Česko umístilo ruského patriarchu Kirilla jako první osobu na sankční...

Harrisová vyzdvihla Bidenův odkaz, podpořila ji Pelosiová i guvernéři

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  19:58

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.