Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

Naposledy mě zaujala mladá žena v autobuse, která byla hezky oblečená - tak, jak se chodilo v létě za mého mládí - v květované blůze a letní červené sukni byla příjemným zpestřením v zástupu slečen oblečených v tričkách neurčité barvy a uniformních černých kalhotech, nehodcích se do slunečného počasí. Něco mě na ní však velmi rušilo. Byla to velká nadváha, spíše už obezita.

Takových, i úplně mladých žen a mužů s neforemnou postavou s vyčnívajícími tukovými polštáři nebo převislým břichem vídám opravdu hodně. O tom, že se obezita stává celosvětovou epidemií se mluví dlouho, ale přijde mi, že se situace spíš zhoršuje. Nedávno jsem četla názor, že obezitologové nemohou tento problém vyřešit, protože obezitu léčí špatně. Nechci zde rozebírat otázky výživy, to je jiné téma a už jsem se mu i zde na blogu věnovala. Myslím si totiž, že problém není jen ve způsobu stravování a celkovém životním stylu, ale z velké části v psychice. To, že patologická podváha a její projevy - anorexie a bulimie úzce souvisí s psychikou je známá věc a myslím, že se pomocí psychoterapie úspěšně řeší. Přitom základem takové terapie je sdělení pacientovi, častěji pacientce, že tento stav není normální, že je něco špatně a je třeba s tím bojovat, dokud je čas.

Naopak u nadváhy a obezity se čím dál častěji setkávám s tím, že pacienti, a opět zejména pacientky, jsou ujišťovány, že jejich patologický stav je normální, aby zůstaly samy sebou a nesnažily se nedobrou situaci změnit, protože je vše v pořádku. Na facebooku existuje skupina "Baculky", kde se ženy s nadváhou vzájemně povzbuzují, různé módní značky přešly z extrému anorektických modelek k opačnému extrému propagace "normálních žen". Přitom najímají do reklam nikoliv normální ženy, ale ty s nadváhou. Trend podporují i někteří populární umělci buď vlastním příkladem, nebo zprostředkovaně. Například fotografka Sára Saudková vytvořila kolekci fotek baculek. Byla jsem na besedě, kde říkala, jak se jí s nimi dobře pracovalo, a jak jsou ty ženy fajn. Věřím, že to zmíněné firmy a umělci myslí dobře, ale ve výsledku jsou tyto snahy kontraproduktivní.

Se škodlivou nadváhou je třeba bojovat, ne se se stavem smířit. Kolikrát si říkám, jak mladé dívky s nadváhou desítek kilogramů budou vypadat třeba za 30 let? Většina žen po přechodu nabírá tuk, ztrácí svalovou hmotu, zhoršují se fyzické síly. Znám to velmi dobře z vlastní zkušenosti a zkušenosti mých kolegyň a kamarádek - aktivních sportovkyň. Přestože jíme a sportujeme stejně, nebo i více než před patnácti nebo dvaceti roky, hormonální změny nás dohání taky. Na rozdíl od "baculek z přesvědčení", čímž myslím ty, které se nechaly přesvědčit metodami výše, však víme, že pneumatika v pase a celulitida není žádoucí a normální stav. Tak se snažíme, platíme si fitness kurzy, studujeme jídelníčky, zapisujeme potraviny do kalorických tabulek. Nejde jen o klesající výkonnost, nehezkou postavu a skříně plné nepoužitelného oblečení, což je motivace sama o sobě, ale především o zdravotní důsledky. V nedávné době odešly dvě ženy z mého blízkého okolí, které v mládí aktivně sportovaly, ale později rezignovaly a dostihla je cukrovka II. typu. I když byly pokročilého věku, mohly zde ještě být.

V době, kdy se informace díky Internetu šíří rychlostí kulového blesku, je třeba spustit novou kampaň, která bude propagovat konečně opravdu normální zdravé lidi, což se týká samozřejmě i mužů - dlouho jsem jezdila tramvají kolem reklamy s textem: "Ztloustl a právě proto se vám líbí." Mně se nelíbí tlustí muži ani moje vlastní obtloustlé tělo a snažím se v rámci možností (časových, finančních a dalších) pracovat na jeho opravě a udržení fyzického i dušeního zdraví. Prvním krokem ke zlepšení situace s epidemií obezity je pojmenování skutečnosti, tj. že se jedná o nemoc, protože obezita je diagnóza. Pochybuji, že by se někdo nemocný dobrovolně rozhodl neléčit, když je cesta. Uznávám, že není úplně snadná, tím spíš je třeba ukázat správný směr a podat pomocnou ruku, nikoliv nechat jít, nebo dokonce navádět ty, jichž se to týká, špatným směrem, který vede ke zkáze a zmaru.

 

Autor: Eliška Anna Kubičková | neděle 12.9.2021 14:00 | karma článku: 23,47 | přečteno: 868x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní

Eliška Anna Kubičková

Tajemný balíček

Poněkud opožděně jsem zaregistrovala, že mi přišla na telefon zpráva od populárního odesílatele jménem Zásilkovna.

20.5.2020 v 20:17 | Karma: 11,40 | Přečteno: 643x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Tajná zbraň patriarchy Kirilla. V Česku působí mocná prokremelská církev

22. července 2024

Premium Je to více než rok, co Česko umístilo ruského patriarchu Kirilla jako první osobu na sankční...

Harrisová vyzdvihla Bidenův odkaz, podpořila ji Pelosiová i guvernéři

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  19:58

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.