Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

kOmický blog CCCLI.

Společenský život nesmí o dovolené zaostávat, naopak je třeba příležitosti využít a případně vlastní vytvořit.

Dovoleno na chatě jsme začali jsme poněkud nespolečensky - odjezdem hostitelky. Zůstala s námi neteř s kamarádem a synovec, nicméně na přilehlých chatách se vyskytovalo početné příbuzenstvo, které jsem většinou rok neviděla, takže jsme sociální frustraci nepodléhali.

Prvním družným počinem byla oslava maminčina svátku. Její úvod jsem netaktně trávila pod verandou, na které se širší rodina bavila; a to kucháním ryb. V rámci urychlení procesu se mi vydali dva příbuzní pomoci, pročež jsem záhy mohla odstranit z těla šupiny a předat oslavenkyni dar.

Další společenská záležitost proběhla s ročním zpožděním. Ač jsem kamarádovi přislíbila návštěvu na vranovské pláži, na realizaci v loňském roce - při našem čtyrdenním pobytu za extrémně neletního počasí - nedošlo. Náprava byla naprosto nezbytná.

Jedním telefonátem jsem prověřila situaci a v dámské sestavě - navrátivší se sestra, neteř a já - jsme odpoledne vyrazily. Nejdříve jsme náš lesní zjev vylepšily ve stánku se šperky z Bali, kde prodávala synovcova spolužačka, posléze se přesunuly na zahrádku hotelu konzumovat víno jižních sousedů. Pan majitel se nám v rámci možností věnoval, prokládaje svoji přítomnost průběžným řešením aktuálně vznikajících problémů. Jeho historky z dob dávných i nedávných byly nezapomenutelné.

Snahu zavčas odjet nám zmařil pozdně odpolední intenzivní déšť, během kterého neteř odběhla zakoupit pizzu k večeři pro své sourozence a bratrance. Po dešti se nečekaně rozjela zábava, značně podpořená nově příchozím - našim "adoptivním bratrem", kterého jsme patnáct let neviděly. (Adoptoval se sám před třemi desetiletími, když našemu otci začal spolu s námi říkat "taťuldo.) 

Později se pan majitel jal osobně řešit i obsah našich sklenic a osobní komfort. Oděné do zapůjčených svršků jsme za "bratrova" kytarového doprovodu pěly písně, u kterých jsem často netušila, že znám text. Pouze komplimenty pánů o našem nezměněném vzhledu bereme s rezervou - ovlivněné pozdní hodinou a vetchým zrakem jejich autorů.

Pod vlivem intenzivní nostalgie jsme mlhavě naplánovali, že setkání - snad podpořené více účastníky - zopakujeme. K chatě jsme silně podchlazené a mírně ovíněné doveslovaly kolem půlnoci, což nám její hladoví obyvatelé následující den trochu vyčítali. Byli však umlčeni pizzou k snídani. Synkovi jsem při výtkách pro jistotu předhodila jeho vlastní slova, že nemusím pořád všechno řešit.

V závěru týdne se ohlásil k návštěvě druhý "adoptivní bratr", který trávil víkend ve společnosti nové přítelkyně a řady nevlastních dětí a psů na chatě v blízkém dosahu. (Tento nás prohlásil sestrami v Ostružné před přibližně deseti lety na společné vzpomínkové lyžařské výpravě.)

Tříčlenná smečka psů naštěstí nejevila zájem sežrat dvě místní čivavy, jakkoli měla silnou váhovou převahu. V průběhu návštěvy se žádné dítě neutopilo, což bylo téměř překvapující. Stejně nečekané bylo, že navzdory jejich hlučným vodním hrátkám syn vytáhl ve shodném čase z vody kapra úctyhodné míry.

Děti jsme nahnali na společné focení, pročež máme několikanásobně zdokumentovanou nejen velkou rybu, ale i většinu dětí a psů. K radosti příttomných byla kapříkovi udělena svoboda, pročež při návštěvě padla jen dvě balení sušenek, trocha vína a rumu, (kterým jsme se sestrou připily ještě i po odchodu návštěvy na novou známost našeho "bratra").

Ačkoli místní společenský život dávno nedosahuje legendární intenzity z dob nejvyššího rozmachu, jsem za příbuzné, kamarády, vzpomínky i zážitky vděčná. A - na chatě především - stále cítím, že nás z výšek nebeských sleduje tatínek. Snad zpíval s námi.

Autor: Jana Kozubíková | pondělí 8.8.2022 18:08 | karma článku: 13,02 | přečteno: 232x
  • Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DVI.

Dny bezprostředně po dovolené jsou obvykle spojeny především z rozčarování z nahromaděné práce. Tentokrát byly doplněny o vyrovnání s únavou a časovým posunem.

22.7.2024 v 7:00 | Karma: 7,12 | Přečteno: 85x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DV.

Před přibližně rokem manžel oznámil, že koupil letenky. Když upřesnil destinaci, pokládala jsem to za vtip. Leč choť nežertoval.

14.7.2024 v 21:00 | Karma: 17,49 | Přečteno: 298x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIV.

Šest let naši rozlehlou ložnici ozařovala jediná (stínítka zbavená) výkonná žárovka; nedávno ovšem - po měsících marných výstrah - definitivně zhasla.

3.7.2024 v 6:00 | Karma: 13,97 | Přečteno: 253x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIII.

Na letošní olympijský běh jsem se neuvážene přihlásila v lednu a má zodpovědná příprava spočívala výhradně v posilování s lopatou na dvorku.

25.6.2024 v 20:00 | Karma: 13,86 | Přečteno: 229x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DII.

Jakkoli se trvale snažím obstát ve všech životních rolích, jako „paní domu“ stále významně selhávám.

21.6.2024 v 5:00 | Karma: 11,47 | Přečteno: 214x | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Přítel Ruska? Už ne. Srbsko je poplatné Kremlu, ale je to jen iluze, píší média

22. července 2024  10:33

Moskva raději ignoruje, že se k ní „srbští přátelé“ příležitostně otočí zády, neboť vztahy se...

Muže ráno vyděsila metrová užovka, plazila se bytem. Majitel se zatím nehlásí

22. července 2024  10:32

Asi metr dlouhý had v pondělí ráno nepříjemně překvapil majitele bytu na českobudějovickém sídlišti...

Klimatické změny mohou vzít Britům čaj. Že si připlatí, je jasné už nyní

22. července 2024  10:31

Čaj a Británie jsou dva neodlučitelné pojmy. Vypije se zde sto milionů šálků denně, nicméně...

VIDEO: Lavi je génius, Štáfek tupoň. Natáčení filmu Vyšehrad 2 je v plném proudu

22. července 2024  10:30

Na počátku byl internetový seriál Vyšehrad, poté celovečerní Vyšehrad: Fylm, který měl premiéru v...

  • Počet článků 527
  • Celková karma 12,90
  • Průměrná čtenost 321x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik