Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Že by VUML ještě existoval?

Naivně jsem se domníval, že nikoliv. Nicméně jsem poslední dobou na pochybách. Chování mnoha politiků a osob veřejných totiž nasvědčuje opaku. Je zde najednou mnoho „činitelů“, kteří splňují určitá kritéria.

Jsou totiž plně přesvědčeni o vlastní neomylnosti. Respektive o neotřesitelné víře ve vládnoucí garnituru, ke které se plně hlásí ve snaze stát se platným členem této novodobé „elitní“ společnosti. Není divu, přináší to určitá privilegia, mimo jiné třeba i rozhodování o věcech, které jsou velmi vzdáleny nejen jejich vzdělání ale i intelektu.

Omlouvám se, zde jedno vysvětlení pro mladší ročníky. Co byl, a právě možná ještě je VUML. Oficiálně Večerní univerzita marxismu-leninismu. V podstatě nejvyšší stupeň vzdělání za panování komunismu v Čechách. Absolventům byl totiž vystaven glejt, který je přímo opravňoval rozumět všem oborům lidského konání a tím je predikoval činit všechna rozhodnutí pro blaho lidu a státu.

Takže onen vybraný a proškolený jedinec mohl být jednoho dne ředitelem železárny, pak třeba dohlížet na produkci dámského prádla a případně si odskočit a řídit výrobu nábytku. Byl to vlastně takový „universál“ věrně sloužící straně a vládě. Pravda, občas se objevil i jedinec, který byl buď „pomýlený“ či za takového označen. Prostě odpadlík trpící syndromem samostatného uvažování. To bylo nezbytně nutné rázně zakročit a ze spolku věrných soudruhů ho vyloučit. Jeho „kvalifikace“ byla pak snížena na úroveň pomocného dělníka.

Pozoruhodné však bylo, že na tomto společenském stupni si mohl myslet co chtěl, a i říkat co chtěl. Stal se totiž posilou proletariátu, k jehož příslušníkům se i „VUMLOVé“ chovali celkem slušně a s respektem. Zažil jsem i to, že takovým „odpadlíkům“ bylo i vykáno. Ano, byla to zajímavá doba, pokud se jeden zajímal o společenské struktury a osobní svobody.

Ale k dnešku. Mám tedy podezření, že v naší společnosti existuje určité politické podzemí, kde tato univerzita existuje a její učení o neomylnosti vládnoucí strany je i nadále šířeno. Pravda ne strany komunistické, ale žijeme v době virových mutací, takže asi není problém jméno „vedoucí“ politické strany dosadit dle potřeby.

Jinak si totiž nedokážu vysvětlit prohlášení a postoje členů vlády na odchodu, která i nadále šíří neomylnost stranické politiky. A to, jak co se týče minulosti, tak současnosti, a dokonce i budoucnosti. Jak jinak si vysvětlit ono skoro shora osvícené chování pana Vojtěcha, paní Maláčové, a i ostatních souputníků. Konkrétně. Pan Vojtěch prosazuje zákon, který bude budoucí vládou zrušen. Paní Maláčová označuje prohlášení budoucí vlády, že by chtěla chránit práva občanů za populismus. Vskutku pozoruhodné a budící ne zrovna veselé reminiscence.

A pak je tu třeba zajímavá postava hovořící za všechny lékaře. S rozhodností sobě vlastní označil všechny kolegy, kteří jsou jiného názoru, než je ten, který někde našel a si přivlastnil, za „léčitele“. Tedy felčary. Osobně mám velkou úctu k povolání lékařů. A to v každé době. A nerad bych na svém postoji něco měnil. A proto bych byl velmi rád, aby tento z mého pohledu nehezký škraloup na jejich pověsti odstranili. Aby mi bylo rozuměno, v nejhorším se raději svěřím do rukou felčarů než členům prapodivného ideologicky zabarveného seskupení.   

A abych se vrátil k prapůvodní otázce. Zde tedy VUML ještě existuje. Domnívám se, že zde nám s odpovědí nikdo nepomůže. O tom, zda tomu tak je nebo není si v současné době rozhoduje každý sám pro sebe. A za sebe tedy dodám, že bych se rád mýlil. 

Autor: Michal Kotyk | pondělí 6.12.2021 15:53 | karma článku: 30,22 | přečteno: 969x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse| Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  21:42

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik