Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

„Ve službách Agrofertu“!

Pravda, nezní to tak honosně jako „Ve službách Jejího Veličenstva“, ale přeci jenom lépe než nic. Prostě je to taková typická česká varianta vyjadřující touhu po originalitě, pokroku a důkazu naší světovosti.

Teď si vysloužil tento titul i náš ministr Havlíček. Z čeho tak soudím? Nu, dostalo se mu policejní ochrany. Logický to krok naší, lépe řečeno jejich, vládní politiky. Mám totiž dojem, že touto výsadou je poctěn každý vysoce postavený mocenský úředník, který se zařadí do zástupu věrných této oficiálně nikomu nepatřící společnosti. Prapodivná to pocta. Ale když nic jiného, tak může sloužit jako orientace pro myšlení a rozhodování řadového občana.

To ví asi i naše bezpečnostní složky a oprávněně se domnívají, že se mezi občany nachází nemálo těch, kteří se řídí radami našeho pana prezidenta. Ten totiž jednou vyřkl památná a moudrá slova. Nepohodlného politika je možno zbavit se dvěma způsoby. Tou první možností jsou volby a tou druhou kalašnikov. A jak víme, on to myslí vždy vážně a s hlubokým přesvědčením o pravdivosti svých slov a myšlenek. Proč by tedy měl občan o tomto pochybovat.

K zamyšlení by se však měl nabízet i fakt, že původní filmový a literární hrdina žádnou ochranku nepotřeboval. James Bond to pokaždé zvládl sám. Možná, že ho chránila skutečnost, že vždy bojoval na té správné straně. Právě pro královnu a její poddané. A sklízel za to uznání, potlesk a obdiv. Možná, že v mnohých vzbudil touhu ho následovat. Prostě stát se tím morálně silným hrdinou bojujícím za dobro ostatních.

Smutné je, že i tomto ohledu ta „česká“ varianta více jak pokulhává. Bohužel i ten světový ohlas se nedá srovnávat. Diváci spíše pískají, než tleskají. Rozumný dramaturg by asi zpozorněl a začal horečně pracovat na novém scénáři a se značně změněným morálním obsahem. To by se však zcela zpronevěřil českému inovačnímu duchu. Asi by nepochopil, že cílem naší verze je ukázat celému světu, že demokracie a vůbec zdravý rozum je v naší společnosti pokládán za nešvar, který je nutno vymýtit. Obé stojí totiž v té české variantě na špatné straně, na straně zla.

Takže naši hrdinové zůstanou i nadále na té „správné“ straně a budou i nadále bojovat. A při této tak bohulibé činnosti je pro ně policejní ochrana asi nezbytná. Divná to logika, prapodivná morálka. V této souvislosti, tedy pokud je řeč o morálce, mi napadá i další filmový titul. A velmi úspěšný: „Hříšní lidé města pražského“. Lidu se tento seriál líbil, nikdy se neozval pískot, každé pokračování bylo s napětím očekáváno.

Jeden by řekl, že hříšník byl oslavován. Ano a ne. To kouzlo náklonosti k negativním vlastnostem toho či onoho aktéra „galérky“, bylo asi někde jinde, než by se na první pohled zdálo. On i ten největší hříšník v sobě skrýval takový zvláštní druh morálky, cti, odpovědnosti, a i ochoty v pokání. Měl v sobě něco, co bylo možno respektovat. Takže se divák nedopouštěl morálního poklesku, pokud mu fandil.

A tak se titul a vlastně již seriál „Ve službách Agrofertu“, dostává do potíží. Nic takového u jeho moderních hrdinů není k nalezení. A pro mne tím nejsmutnějším poznáním je skutečnost, že neexistuje autor, který by byl ochoten scénář přepsat. Proč také. Požívá policejní ochranu, stejně tak jako všichni aktéři tohoto nevkusného a urážejícího výtvoru, který se nedá označit jinak než za politický paskvil, který nás jen čím dál tím více zatahuje do morálního bahna, jež začíná nejen obtěžovat ale i smrdět všem našim sousedům. Tedy alespoň těm, kteří obdivují hrdinu, který byl vždy ve službách Jejího Veličenstva.  

Autor: Michal Kotyk | čtvrtek 20.5.2021 10:31 | karma článku: 15,12 | přečteno: 421x
  • Další články autora

Michal Kotyk

Trump, Johnson, Putin…

Opravdu zajímavé postavy současných dějin. Pokud by se jednalo o minulost, tak by to byl námět pro velkofilmy ala Hollywood. Smutné je, že se tito „hrdinové“ zásadním způsobem míchají do našeho života, ba dokonce ho i ohrožují.

8.7.2022 v 11:47 | Karma: 10,52 | Přečteno: 427x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Vždyť milovat diktátory je tak snadné!

A hlavně pohodlné, posiluje duši a dává pocit podílet se na moci, která jednoho povyšuje nad druhé. Je to přímo lákavé, a tak není divu, že se v každé společnosti najde mnoho těch, kteří jsou ochotni „hajlovat“.

14.4.2022 v 10:28 | Karma: 15,44 | Přečteno: 414x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Diskuse nebo pindání egomanů?

Upřímně přiznám, že „pracovní úsilí“ poslanecké sněmovny v posledních hodinách nesleduji. Nemám rád žvanění. Celý život jsem byl placen za skutečně vykonanou práci, „veledůležitým“ poradám jsem se vyhýbal.

13.1.2022 v 10:39 | Karma: 13,57 | Přečteno: 503x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Nová vláda, nové srandičky!

Už nevím, zda mám plakat, zda se rozčilovat, zda si pořídit dle rady pana prezidenta kalašnikov, či se možná oběsit, anebo se dívat na vše jako na podivnou divadelní hru psanou sice amatéry, ale věrně popisující absurditu dneška.

10.1.2022 v 8:43 | Karma: 43,98 | Přečteno: 5626x | Diskuse | Společnost

Michal Kotyk

Budování socialismu aneb boj proti covidu!

Je mi líto, ale je to paralela, kterou nemohu jen tak opominout. Budování „lepší“ společnosti byla dobrá myšlenka, jenže jaksi nefungovala. Současné „ideologické“ pojetí boje proti onomu viru, má pro mne stejnou hodnotu.

7.1.2022 v 19:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 864x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Západ odhalil špionážní kampaň KLDR. Cílem jsou informace o jaderných zbraních

25. července 2024  20:33

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Filip Březina: Staří bardi mají potřebu předávat svá herecká moudra, Barťák to nedělal

25. července 2024

Premium Zkraje roku běžel na obrazovkách seriál Smysl pro tumor, kde v roli onkologického pacienta Filipa...

Hazardují se životy. Jezdí na spřáhlech vlaků, riskují těžké zranění i smrt

25. července 2024

Premium Hazardují se svými životy a mohou způsobit železniční nehodu. MF DNES získala fotografie z konce...

Zmapoval Kadyrovovy zločiny a milenky. Jsem nepřítel číslo jedna, říká

25. července 2024

Premium Více než devět milionů lidí už vidělo dokumentární film, který líčí krvavou vládu čečenského vůdce...

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...

  • Počet článků 607
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1543x
Trochu jsem se toulal po světě - celých 32 let. Napsal jsem o tom i knihu s podtitulkem "aneb co se do zpráv nikdy nedostalo". K nalezení zde.Teď jsem se vrátil "domů" a mnohdy se velice divím, co to tu nacházím. Nemohu jinak, než se k tomu vyjádřit. Kdyby se o mně někdo chtěl dovědět poněkud více může tak učinit na www.mujcernobilysvet.cz nebo na www.mk-answer.com. Mimo jiné jsem také aktivní jako pedagog a snažím se mladým adeptům mediální tvorby předat něco ze svých zkušeností a názorů s nadějí, že by mohlo dojít v tomto oboru k lepšímu pochopení nároků veřejnosti na poznání duševního bohatství lidstva.

 

Seznam rubrik